Streda 27.09.2023
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
03.02.2023 04:15

Samospráva vyberá zhotoviteľa projektu na obnovu mestského paláca


V pozadí mestský palác v Starej Ľubovni.


Mestský palác v Starej Ľubovni chce mesto obnoviť, samospráva v súčasnosti vyberá zhotoviteľa projektovej dokumentácie. Primátor Ľuboš Tomko potvrdil, že do verejnej súťaže sa prihlásilo desať uchádzačov.


Na projektovú dokumentáciu radnica vyčlenila z vlastného rozpočtu takmer 130 000 eur.

"Snažíme sa dať budovy v našom vlastníctve do takého stavu, aby boli čo najmenej energeticky náročné, keďže vysoké ceny energií sú témou, ktorá nás veľmi trápi. Máme s tým skúsenosti, vieme si porovnať stav pred a po a nie je nič výnimočné, keď pri zrekonštruovaných budovách dosiahneme reálnu úsporu aj viac ako 50 percent. Takáto investícia sa teda rozhodne vyplatí a mestský palác je podľa nášho názoru najkrajšia budova na Námestí sv. Mikuláša a jej prevažná časť je niekoľko desiatok rokov nevyužívaná," zdôvodnil rozhodnutie Tomko. Verejné obstarávanie realizovalo mesto už po tretíkrát, keďže sa upravovali podmienky výzvy, resp. existovali riziká v rámci oprávnenosti výdavkov.

V budove č. 5, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, v súčasnosti sídli dlhová poradňa úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Cieľom samosprávy je budovu kompletne prestavať a neskôr využívať pre potreby mesta, napríklad na reprezentačné účely, rokovanie zastupiteľstva či slávnostné obrady a agendu mestského úradu.

"Možných zdrojov na financovanie obnovy je viacero, či už je to plán obnovy alebo operačný program Slovensko, kde sú vyčlenené prostriedky na znižovanie energetickej náročnosti verejných budov. Našou snahou je byť projektovo pripravení, keď vyjdú nové výzvy v septembri. Predpokladáme, že realizácia dokumentácie potrvá približne sedem mesiacov," doplnil primátor. Odhaduje, že náklady na obnovu paláca sa budú pohybovať na úrovni troch miliónov eur, v závislosti od projektovej dokumentácie, potrebných archeologických výskumov či reštauračných prác.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.09.2018
Mesto postupne opravuje všetky zastávky MHD
Mesto Stará Ľubovňa v týchto dňoch končí komplexnú rekonštrukciu zastávok tamojšej mestskej hromadnej dopravy (MHD).
viac
16.07.2019
V Základnej škole Za vodou vymieňajú okná i dvere
V Starej Ľubovni nedávno začali s čiastočnou rekonštrukciou Základnej školy (ZŠ) Za vodou, ktorá bude zameraná na výmenu okien a dverí. Počas leta majú naplánované väčšie či menšie úpravy aj ďalšie školské zariadenia na území mesta.
viac
31.05.2022
Spojenú školu obnovujú za takmer 7,6 milióna eur
Spojenú školu (SŠ) v Starej Ľubovni v súčasnosti obnovujú za takmer 7,6 milióna eur. Vedúci oddelenia pre duálne vzdelávanie a praktické vyučovanie z Odboru školstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Miroslav Vaško informoval, že investície sú rozdelené medzi dve pracoviská.
viac
05.05.2023
Zrekonštruovanú plaváreň otvoria pre verejnosť čoskoro
Staroľubovniansku mestskú plaváreň onedlho po rekonštrukcii opäť otvoria pre verejnosť. Stavba je už hotová, pôvodný projekt architekta Hobrľu z ateliéru Stavoprojekt Prešov z roku 1983 obnovili a skrášlili architekti pod vedením Jána Kovalčíka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %