Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
20.10.2015 10:10

Samosprávy by mali v sociálnych službách sledovať aj starnutie občanov


Dôchodcovia budú potrebovať pomoc v domácnosti čoraz častejšie. (Foto: Pixabay)


Mestá a obce sú významnými aktérmi sociálnej politiky. Šírka služieb, a teda aj adresnej pomoci závisí nielen od možností samospráv, či nastavenia systému štátom, ale aj od štruktúry sociálne odkázaných obyvateľov.


Práve tieto ukazovatele ovplyvňujú formy a spôsoby sociálnych služieb poskytovaných konkrétnymi mestami a obcami. Miestna územná samospráva zabezpečuje sociálne služby v zmysle zákona o sociálnych službách a tiež v rámci svojich možností, a to upravením rozsahu sociálnych služieb v príslušných všeobecne záväzných nariadeniach.

Z tohto pohľadu samospráva na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie môže zriaďovať napríklad zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, prípadne denný stacionár. Zároveň sú poskytovateľmi opatrovateľskej služby, prepravnej služby a odľahčovacej služby. Paleta sociálnej pomoci vo vzťahu k seniorom je však omnoho širšia. Dokazujú to aj samosprávy, ktoré zabezpečujú rozvoj jedla, poskytujú obslužnú činnosť, prípadne poskytujú ďalšie služby, ktoré občanom uľahčujú život.

Pomoc v domácnosti bude žiadanejšia

Podľa výkonného podpredsedu ZMOS Jozefa Turčányho „práve október ako mesiac úcty k starším je príležitosťou zvýrazniť vzťah k seniorom, ale aj poďakovať sa tým, ktorí sa o nich starajú.“ Výkonný podpredseda zároveň zdôrazňuje: „Mestá a obce sledujú demografický vývoj v obci a prispôsobujú mu formy sociálnej pomoci, pretože si uvedomujú, že počet ľudí, ktorí budú v budúcnosti potrebovať pomoc, bude stúpať.“

Mestá a obce v priebehu tohto mesiaca pravidelne organizujú rôzne kultúrno-spoločenské a osvetové podujatia, ktoré sú venované našim najstarším obyvateľom. Miestna územná samospráva pritom počtom organizácií pôsobiacich v sociálnych službách, ako aj rozsahom svojej činnosti je najvýznamnejším aktérom sociálnej pomoci.

Autor: (kal)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.07.2024
Nehazardujte so zdravím pacientov. Prosím, konajte!
Verejná výzva predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ministerstvu zdravotníctva SR.
viac
15.07.2024
Technická a finančná pomoc Európskej investičnej banky pre slovenské samosprávy
O možnostiach spolupráce medzi mestami a obcami na Slovensku rokoval predseda ZMOS Jozef Božik so zástupkyňou Európskej investičnej banky na Slovensku Zuzanou Kaparovou.
viac
11.07.2024
Na kúpaliskách sa pre extrémne horúčavy predlžujú otváracie hodiny
Na bratislavských kúpaliskách sa pre extrémne horúčavy predlžujú otváracie hodiny, a to do 20.00 h. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Správy telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) Ladislav Križan.
viac
11.07.2024
Podpora nákupu kompostérov na predchádzanie vzniku odpadov
Ministerstvo životného prostredia SR vyhlásilo ďalšiu výzvu na čerpanie finančných prostriedkov v rámci Programu Slovensko 2021 - 2027.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %