Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
22.04.2020 02:51

Samosprávy doplácajú na chod základných škôl milióny eur


Ilustračná snímka: (int.).


Riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Zdenko Krajčír v relácii Samospráva tu a teraz v televízii Tablet TV konštatoval, že najväčšie problémy spôsobujú časté zmeny v legislatíve a financovanie.


Regionálne školstvo bolo vždy deklarovanou prioritou každej vlády v samostatných dejinách Slovenskej republiky. Základné a stredné školy financujú obce, mestá a samosprávne kraje v rámci prenesených kompetencií.

„Posledný školský zákon prijatý v roku 2008 je v platnosti necelých 12 rokov a už sa realizovalo 28 zmien, pričom za posledné štyri roky ich bolo asi 13,“ konštatoval riaditeľ sekcie. Pripomenul, že činnosť základných škôl je zabezpečovaná na základe normatívneho financovania. Podľa neho však tento spôsob nestačí na úhradu celkových nákladov.

„Naše materiály hovoria o tom, že od roku 2011 priemerne mestá a obce na chod základných škôl doplácajú asi deväť miliónov eur ročne,“ vysvetľuje Krajčír. Doplnil, že tieto peniaze by mala samospráva použiť na svoje originálne kompetencie.

K tým originálnym kompetenciám, ktoré samosprávy zabezpečujú v oblasti výchovy a vzdelávania, patrí napríklad zriaďovanie materských škôl, centier voľného času, základných umeleckých škôl. O ich zaradení do siete škôl a školských zariadení však definitívne rozhoduje štát.

„Za posledných 30 rokov bol náš školský systém podrobený niekoľkým reformným pokusom, čo je odrazom predstáv politických špičiek, ktoré doň vstupovali, a každý v ňom vyoral nejakú brázdu. Dnes by mal prinášať konečne úrodu a zaslúžil by si také opatrenia, aby už nebol taký citlivý na personálne zmeny v rezorte,“ uzavrel Krajčír.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.09.2020
MŠVVaŠ chce zmeniť zákon o financovaní škôl
Vzhľadom na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania chce Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR upraviť niektoré aspekty financovania regionálneho školstva.
viac
03.11.2020
Spoznajte oblasti neziskového sektora: Vzdelávanie, veda, výskum a vývoj
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti prináša ďalšie krátke kapitoly o všeobecne prospešných oblastiach neziskového sektora na Slovensku, ktoré zadefinoval Zákon o registri teraz sa zameraním na vzdelávanie, veda, výskum a vývoj.
viac
21.05.2021
Majú byť prijímané 5-ročné deti do materských škôl na úkor detí mladších?
Zmätočnosť informácií vo vzťahu k prijímaniu 5-ročných detí na povinné predprimárne vzdelávanie spôsobuje napätie medzi zákonnými zástupcami ale aj neistotu medzi jednotlivými samosprávami.
viac
31.05.2021
ZMOS uplatnil 7 zásadných pripomienok k poslaneckej novele školského zákona
Združenie miest a obcí Slovenska uplatnilo 7 zásadných pripomienok k poslaneckej novele školského zákona. Vzhľadom na zásadné nedostatky žiada stiahnutie tohto návrhu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %