Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
16.09.2023 08:55

Samosprávy rokovali s premiérom k téme decentralizácie verejnej správy


Snímka zdroj: ZMOS


Decentralizácia verejnej správy bola témou rokovania zástupcov samospráv s premiérom Ľudovítom Ódorom. ZMOS na stretnutí zastupoval jeho predseda Jozef Božik, 1. podpredseda Martin Červenka a podpredseda Komory miest Rady ZMOS Martin Chren.


„Hovorili sme aj o príprave dokumentu, ktorý chce, ako bielu knihu, odovzdať súčasná poverená vláda novej vláde, ktorá nastúpi po septembrových predčasných parlamentných voľbách. Každá jedna z organizácií hovorila o svojej predstave reformy a diskutovalo sa aj o dokumente, ktorý bol dnes vo svojej základnej podobe odprezentovaný jednotlivým organizáciám. 3. októbra 2023 by sa mala uskutočniť konferencia k tejto téme. Dohodli sme sa, že pripomienky budú jednotlivé organizácie samospráv dávať samostatne. Cieľom ZMOS-u je pripraviť diskusiu, ktorá bude otvorená pre širokú odbornú verejnosť z radov členov ZMOS-u, aby sme s nadchádzajúcou vládou vedeli postupne nastavovať kompetencie samospráv tak, aby znamenali efektívny model služieb pre občanov obcí a miest. Naša organizácia združuje bezmála 2800 obcí a miest a mestských častí Bratislavy a Košíc, a tak je diskusia najzložitejšia, ale pre konečný výsledok aj najdôležitejšia,“ informoval predseda ZMOS Jozef Božik po rokovaní, ktoré sa v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave uskutočnilo vo štvrtok 14. septembra 2023.

Autor: (Zdroj: ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.11.2017
Fiškálna decentralizácia nie je prekážkou pri budovaní sociálneho štátu
„Naplnenie princípov fiškálnej decentralizácie, ktorá bola pokračovaním procesu decentralizácie verejnej správy, nepovažujeme za prekážkou pri budovaní sociálneho štátu, naopak v mnohých oblastiach tomuto procesu pomáha,“ myslí si podpredseda ZMOS Jozef Turčány.
viac
22.07.2020
V Dudinciach sa konalo podujatie venované kúpeľníctvu
Kúpeľné mesto Dudince hostilo celodenné podujatie venované aktuálnym problémom kúpeľníctva a smart riešeniam. Ďalšie sa uskutoční koncom augusta v Piešťanoch.
viac
14.10.2020
Obce majú mať na výdavky v roku 2021 takmer 5,4 mld. a VÚC 1,7 mld. eur
Na zabezpečenie originálnych právomocí i prenesených kompetencií štátnej správy v činnosti obcí a miest je na rok 2021 podľa predikcie Ministerstva financií (MF) SR alokovaných 5.381.872.000 eur, o vyše 570 miliónov viac ako v roku 2020.
viac
26.11.2020
Len aby sme si neublížili
Na Slovensku stále častejšie počúvame o potrebe modernizácie samosprávy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %