Pondelok 02.10.2023
Dnes má meniny 
Levoslav
°C
27.05.2023 08:10

Samosprávy rokovali s premiérom Ľudovítom Ódorom o viacerých témach


Snímka z tlačovej besedy po ukončení rokovania


Premiér SR Ľudovít Ódor sa stretol s predstaviteľmi samospráv. ZMOS na rokovaní zastupoval jeho nový predseda Jozef Božik, jeho predchodca vo funkcii Branislav Tréger, 1. podpredseda ZMOS Radomír Brtáň a podpredseda Komory miest Martin Chren.


V priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave v piatok 26. mája 2023 premiér postupne rokoval so zástupcami ZMOS, Združenia samosprávnych krajov SK 8 a Únie miest Slovenska. Po rokovaní sa uskutočnila spoločná tlačová konferencia premiéra s predsedami jednotlivých samosprávnych organizácií: s predsedom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozefom Božikom, predsedom Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozefom Viskupičom a prezidentom Únie miest Slovenska (ÚMS) Richardom Rybníčkom.

Premiér Ľudovít Ódor chce hľadať možnosti, ako podať pomocnú ruku samosprávam. Poukázal však na komplikovanú situáciu s rozpočtom, najmä nekryté výdavky schvaľované parlamentom.  „Je tam nejaký nevyčerpaný balík na energetickú pomoc niekde na úrovni 200 miliónov. Navyše, je požiadavka zo strany samospráv o financovanie zhruba vo výške 54 miliónov a okrem toho nám parlament ešte schválil približne 600 miliónov eur navyše a tiež hovorili, že to máme vykryť z energetickej pomoci. Zatiaľ to matematicky nevychádza," poznamenal premiér.

Za najpálčivejšie problémy samospráv označil "covidové" pôžičky, energetické kompenzácie či problémy súvisiace so životným prostredím alebo zdravotníctvom. Samosprávy podľa Ódora tiež prejavili záujem riešiť svoje postavenie a financovanie samospráv. „V programovom vyhlásení vlády sa odzrkadlí, že by sme radi prišli s koncepciou, ktorá nie je zaťažená politickým súbojom," avizoval.

Jozef Božik trvá na požiadavkách ZMOS, aby kompenzačná schéma 200 miliónov eur nebola viazaná iba na určené stropné limity. Pripomína dohodu na solidárnom modeli prerozdeľovania financií s bývalou vládou. Témou bola aj optimalizácia siete nemocníc. S ministrom zdravotníctva by chcelo ZMOS rokovať o piatich nemocniciach, ktoré sú podľa Božika najviac ohrozené rušením gynekologicko-pôrodníckych a detských oddelení. 

Obáva sa tiež vplyvu novej legislatívy, týkajúcej sa spracovania odpadu, na ceny. Uvítal by tiež účasť ministra financií na Rade ZMOS. Predseda ZMOS pripomenul tiež sľub, aby sa pandemická pôžička stala dotáciou. Podporil ho aj predseda SK8 s tým, že kraje by uvítali aj odpustenie grantov na opravu ciest. SK8 prišlo tiež s požiadavkou memoranda samosprávy s vládou odborníkov. Má obsahovať prosby na vládu.

Prezident ÚMS upozornil premiéra na problém dopravných podnikov miest Bratislava, Košice, Žilina a Prešov, ktorým neboli kompenzované žiadne covidové náklady. Poukázal tiež na chýbajúce usmernenie k zákonu, týkajúce sa komunitnej energetiky. Od rezortu školstva žiada odpovede o výučbe ukrajinských detí. Spomenul aj problém, týkajúci sa bezpečnosti. Polícia podľa neho najmä v častiach miest, ktoré sú na hraniciach štátu, venuje viac času ochrane hraníc a nemá priestor na ochranu miest a obcí.

Autor: Zdroj: TASR + ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.10.2020
Premiér: Oblasť verejného obstarávania čaká revolúcia
Do medzirezortného pripomienkového konania má byť predložená právna norma, ktorá prinesie transparentnosť, ale aj zrýchlenie verejného obstarávania a následne aj zníženie byrokracie.
viac
24.11.2020
Predseda ZMOS Branislav Tréger sa obrátil na poslancov parlamentu
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa v súvislosti s doterajším nepreplatením výdavkov samospráv za testovanie obrátil na poslancov parlamentu z vládnej koalície, ktorí súčasne pôsobia v pozícii štatutárnych predstaviteľov miest a obcí.
viac
28.01.2021
Štát neberie mestá a samosprávy ako relevantných partnerov
Únia miest Slovenska (ÚMS)je sklamaná z priebehu a výsledku stredajšieho rokovania ústredného krízového štábu. Súčasnú situáciu považuje za mimoriadne nejasnú a frustrujúcu.
viac
14.07.2023
Štvrté online zasadnutie Rady ZMOS k mimoriadnej téme
Online rokovanie Rady ZMOS sa uskutočnilo k prerokovaniu stanoviska združenia k zrušeniu spoločného rokovania predsedu vlády SR zo zástupcami územnej samosprávy zo strany predsedu vlády SR, ktoré sa malo uskutočniť v stredu o 9:00 hod na Úrade vlády SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %