Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
27.09.2023 03:55

Samosprávy v okrese Prievidza upozorňujú na problém so všeobecnými lekármi


Ilustračná snímka (TASR)


Samosprávy oslianskej a nováckej doliny v okrese Prievidza sa obávajú, že nebudú mať dostatok všeobecných lekárov pre dospelých. Starostovia upozornili, že ku koncu roka končí v dolinách jedna doktorka, väčšina ostatných je v dôchodkovom veku. So žiadosťou o pomoc sa obrátili na TSK.


"Od Radobice po Lehotu pod Vtáčnikom ordinuje momentálne sedem všeobecných lekárov pre dospelých, päť z toho je v dôchodkovom veku. K 31. decembru tohto roka má skončiť doktorka z Oslian. V Bystričanoch je lekárka dlhodobo práceneschopná, chorá, vrátila sa do práce," načrtol v pondelok (25. 9.) na rokovaní Zastupiteľstva TSK starosta Bystričian Filip Lukáč. Viacero ostatných lekárov má zase podľa neho plný stav, majú 1800 až 3000 pacientov.         

Starostovia si podľa Lukáča uvedomujú, že problém s nedostatkom lekárov je celoslovenský a nie je v kompetencii samospráv, v prípade oslianskej a nováckej doliny však ide o 16.000 obyvateľov.         

TSK situáciu vníma a pozorne sleduje, reagovala vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Štefíková. "Potrebujeme atestovaných všeobecných lekárov, ostatné už potom zvládneme," podotkla Štefíková. Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK podľa nej za desať rokov otvorili 30 nových ambulancií, v rámci nich otvára i ambulancie všeobecných lekárov vo vidieckych oblastiach. Rovnako tomu bolo i v okrese Prievidza.         

Krajská samospráva má podľa Štefíkovej ambíciu vytvoriť ambulancie, keď skončia lekári špecializačnú prípravu. "Budeme hľadať kompromis s pani doktorkou z Oslian, aby ešte dočasne vydržala a zabezpečila tak kontinuitu. Budeme komunikovať i s nemocnicou v Bojniciach. TSK komunikuje aj s lekármi v Partizánskom, ktorí by mohli pomôcť," priblížila Štefíková.         

"Rezort zdravotníctva si plne uvedomuje problém s nedostatkom lekárov. V SR nebola ambulantnému sektoru v posledných dekádach venovaná dostatočná priorita a pozornosť z pohľadu odborného rastu, rozvoja alebo financovania. Tento problém je jednou z priorít a ministerstvo ho intenzívne rieši," skonštatoval v utorok pre TASR komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.         

Stabilizácii všeobecných lekárov, ale aj lekárov špecialistov by mala podľa neho prispieť aj kompletná reforma ambulantného sektora spolu so snahou ministerstva o zabezpečenie dostatku financií v zdravotníckom sektore, aj pri platbách za poistencov.         

"MZ SR vyhlási na prelome septembra a októbra 2023 v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR novú výzvu: Finančná podpora pre poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti na zriadenie nových všeobecných ambulancií v nedostatkových oblastiach," doplnil rezort. Vo všeobecnosti však podľa neho platí, že na základe predchádzajúcej výzvy ministerstvo zapracovalo niektoré vylepšenia, vďaka ktorým sa výzva stane atraktívnejšia pre záujemcov.         

Na stabilizáciu ambulantného systému do roku 2030 pripravil rezort viacero systémových opatrení. Okrem presunu pevných bodov ambulantných pohotovostí pristúpil i k navýšeniu paušálu pre prevádzkovateľov ambulantných pohotovostí, zníženiu byrokratickej záťaže, znovuotvoreniu rezidentského štúdia. Ďalšie opatrenia predložil na parlamentnú schôdzu, ktorú poslanci neotvorili.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2020
Obec trápi stav ciest a chodníkov, ale aj chýbajúca kanalizácia
Zlá infraštruktúra trápi samosprávu Tužiny v okrese Prievidza. Nedostatok finančných prostriedkov obce s približne 1200 obyvateľmi, ako i rozhodnutia štátu sa podpísali aj pod skutočnosť, že nie je odkanalizovaná.
viac
03.02.2021
ZMOS analyzuje Európsku chartu miestnej samosprávy
Združenie miest a obcí Slovenska začína s analýzou Európskej charty miestnej samosprávy. Je to strategický dokument samospráv, ktorý jasne vymedzuje princípy samosprávnosti, na aké musí centrálna vláda prihliadať pri prijímaní svojich rozhodnutí.
viac
03.08.2023
Nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára
Nemocnica Agel Zlaté Moravce otvorila v utorok novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých.
viac
30.11.2023
Dane a poplatok za odpad sa chystajú zvýšiť viaceré samosprávy okresu Prievidza
Daň z nehnuteľnosti a poplatok za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu sa na rok 2024 chystajú zvýšiť viaceré samosprávy z okresu Prievidza, v niektorých prípadoch daň stúpne o 100 percent. Zvýšenie sa dotkne i dane za psa v bytoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %