Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
16.03.2024 01:10

Samosprávy zverejnili výzvu pre VVS, žiadajú ochranu vody a majetku vodární


Snímka:TASR-František Iván


Viacerí primátori a starostovia zo stredného a východného Slovenska sa podpísali pod výzvu adresovanú predstavenstvu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) a Národnej rade (NR) SR. Samosprávy v súvislosti s dlhopisovým programom VVS žiadajú garanciu ochrany slovenskej vody a majetku vodární


TASR o tom informovala Patricia Šefranová z kancelárie primátora mesta Revúca.        

Samosprávy vo výzve žiadajú, aby voda ostala v rukách verejného sektora a v súvislosti s dlhopisovým programom nedošlo k rastu cien a zníženiu kvality služieb občanom. "Máme záujem o rozvoj našich samospráv, a preto vítame možnosť získania mimorozpočtových zdrojov z výnosov dlhopisov Voda spieva I. Citlivo však vnímame verejnú diskusiu o rôznych aspektoch spravovania vodných zdrojov," uviedol primátor Revúcej Július Buchta.         

Iniciátori a signatári výzvy, ktorí reprezentujú obce a mestá ako akcionári VVS, vo výzve sformulovali štyri základné princípy. Prvý súvisí s významom ochrany vlastníctva a správy vodných zdrojov vo verejnom záujme, samosprávy sa vyjadrujú proti akémukoľvek predaju alebo privatizácii týchto zdrojov. "Je našou zodpovednosťou chrániť vodu ako kultúrny a sociálny statok, ktorý by mal zostať v rukách štátu a jeho občanov," povedal primátor Michaloviec Miroslav Dufinec.         

Predstavenstvo VVS signatári oslovujú so žiadosťou o garancie, že výnosy z dlhopisového programu vodární nespôsobia zvýšenie cien vodného a stočného. "Je pre nás nevyhnutné zabezpečiť, aby výnosy z dlhopisov neznamenali zhoršenie kvality služieb pre našich občanov," skonštatoval primátor Sabinova Michal Repaský.         

Výzvu pre VVS podpísali primátori Revúcej, Michaloviec, Sabinova, Bardejova a starostovia obcí Jablonov nad Turňou, Kračúnovce, Gočovo, Vlachovo, Sedlice a Ruskov. V rámci výzvy považujú za vhodné, aby sa štyri definované princípy stali súčasťou podmienok dlhopisového programu garantovaných výnosov.         

Akcionármi VVS je viac ako 700 miest a obcí najmä východného Slovenska. Na viaceré riziká pre rozvoj spoločnosti i jej akcionárov v dlhopisovom programe vodární v januári upozornil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Vodárne koncom februára avizovali, že výplata výnosov z dlhopisov nebude mať za následok zvýšenie cien vodného a stočného. Odmietajú tiež obavy z privatizácie v súvislosti s dlhopisovým programom.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.08.2019
MŽP SR poskytne na monitorovanie vôd 5,5 milióna eur z európskych zdrojov
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR poskytne na monitorovanie a hodnotenie vôd 5,5 milióna eur z európskych zdrojov. Začiatkom augusta otvorilo 52. výzvu na predkladanie žiadostí v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.
viac
09.09.2020
Starostovia sa oboznámili s možnosťou podnikania s majetkom obcí
Možnosti podnikania s majetkom miest a obcí, ochrana majetku poistením či využívanie komunálneho majetku v sociálnom podniku.
viac
23.01.2021
Do dotačných výziev TTSK sa môžu organizácie a samosprávy zapojiť do 5. februára
Do 5. februára sú otvorené dve dotačné výzvy Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), v rámci ktorých je vyčlenených 600.000 eur. Organizácie a samosprávy sa môžu uchádzať o podporu aktivít v oblasti kultúry, športu, sociálnej starostlivosti a zdravotníctva z rozpočtu TTSK.
viac
14.08.2021
Envirofond vyhlási výzvu na podporu projektov na ochranu a využívanie vôd
Environmentálny fond (EF) aktuálne pracuje na novej výzve zameranej na ochranu a využívanie vôd. Termín predkladania žiadostí odhaduje na koniec septembra. Informuje o tom na svojej webovej stránke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %