Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
14.10.2021 04:00

Sereď: V múzeu predstavia Ženy rodu Esterházyovcov


Bibliografka a spisovateľka PhDr. Anna Jónásová. Foto: Mestské múzeum v Seredi, patriaddgalanta.sk


Prednášku bibliografky a spisovateľky Anny Jónásovej Ženy rodu Esterházyovcov pripravilo na piatok (15. 10.) v Seredi občianskej združenie Vodný hrad spolu s Mestským múzeom – Fándlyho farou.


Podľa vedúcej múzea Márie Dikovej na nej predstaví druhý zväzok svojho rovnomenného literárneho diela, kde približuje osudy žien, dcér a partneriek významných členov rodu.       

Už prvý zväzok tejto knihy sa tešil čitateľskému záujmu, druhý zväzok obsahuje množstvo informácií a ilustrácií, ktoré autorka získala výskumom na Slovensku, v Maďarsku, Česku a Rakúsku. Život takmer všetkých spomínaných šľachtičien doteraz zostával súčasníkom neznámy.       

Rod Esterházy je v regióne predovšetkým zviazaný s Galantou, no má presah aj na Sereď, predovšetkým v súvislosti s vlastníctvom tamojšieho Šintavského hradu a panstva. V roku 1639 prešiel do rúk Mikuláša Esterházyho a postupne ho vlastnili, spravovali a prebudovávali s väčším či menším úspechom viacerí členovia rodu. Ich majetkom bol až do polovice 19. storočia, keď Karol Esterházy nekompetentnými zásahmi do hospodárenia panstvo postupne zadlžil a dostalo sa tak do rúk veriteľov.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.03.2018
Mestské múzeum v Seredi pripravilo v marci výstavu, prednášku i tvorivé dielne
Výstavu, prednášku alebo tvorivé dielne pripravilo v marci Mestské múzeum v Seredi. TASR o tom informovala vedúca múzea Mária Diková. Vo štvrtok 15. marca sa uskutoční vernisáž výstavy Dotyky s umením.
viac
25.01.2019
Múzeum holokaustu pripravilo podujatia aj mimo Serede
Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu spomienkovú sériu podujatí. Uskutočnia sa nielen v múzeu, ale aj na ďalších miestach na Slovensku.
viac
06.03.2019
V Rákociho paláci predstavia slávne ženy východu
Krajské múzeum v Prešove sprístupní pri príležitosti Medzinárodného dňa žien novú výstavu Ženy východu v literatúre. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o prvých ženách, ktoré sa snažili národne a morálne povzniesť ľudí.
viac
11.02.2020
Múzeum holokaustu v Seredi otvorilo záverečnú časť svojej expozície
Záverečnú časť expozície Múzea holokaustu barak č. 2 sprístupnili dnes (11. 2. 2020) v Seredi za účasti ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, ministra financií Ladislava Kamenického a veľvyslanca štátu Izrael Boaza Modaiho.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %