Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
11.04.2023 09:51

SIEA pozýva na konferenciu Svetlo v obciach a v budovách


SIEA - logo


Ako nahradiť v úradoch a školách klasické lineárne žiarivky, ktorých výroba sa tento rok končí? Prečo a ako po zvýšení cien elektriny verejné osvetlenie v noci úplne nevypínať?


 Aj odpovede na tieto otázky je možné získať na konferencii Svetlo v obciach a v budovách, ktorú organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra. 

Energetická kríza výrazne zasiahla do rozpočtov samospráv a verejných inštitúcií, pre ktoré predstavujú výdavky na osvetlenie významnú položku. Modernizácia osvetlenia prináša zásadné zníženie spotreby energie aj nákladov, ale miera šetrenia v budúcnosti vždy závisí od dôslednosti projektu obnovy.

Zastavenie výroby žiariviek nariadila pred časom Európska únia. V tomto roku skončia výnimky pre posledné z nich,  a tak budú mnohí z prevádzkovateľov budov riešiť dilemu, ako zabezpečiť osvetlenie v nasledujúcich mesiacoch. Hlavným dôvodom definitívneho konca kompaktných a lineárnych žiariviek je obsah ortuti nebezpečnej pre ľudské zdravie. Ako posledné dostanú v auguste 2023 stop lineárne tzv. trubicové žiarivky T5 a T8, ktoré sú najrozšírenejšie práve v školách a v úradoch.

„Ak chceme maximalizovať efekt úspory, dnes už nestačí vymeniť starý zdroj za nový. Koniec žiariviek a ich výmena za LED zdroje síce prinesie jednorazové úspory, ale ďalší potenciál prevádzkových úspor sa skrýva v riadení osvetlenia, ktoré stále nie je samozrejmosťou. Dôležité je o tom hovoriť práve teraz, keď mnohých manažérov čakajú zásadné rozhodnutia, do akej miery osvetlenie zrekonštruovať,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Na konferencii sa bude hovoriť aj o možnostiach, kde na výmenu osvetlenia získať podporu a ako sa v prípade obmedzeného rozpočtu nepripraviť o potenciálne úspory v budúcnosti. Samostatné prednášky budú venované zelenému verejnému obstarávaniu a efektívnemu využívaniu fotovoltických systémov vo verejnom sektore.

Konferencia, ktorú SIEA pripravuje v spolupráci so Slovenskou svetelnotechnickou spoločnosťou, je určená pre prevádzkovateľov verejných budov a zástupcov miest a obcí. Podujatie sa uskutoční 17. a 18. apríla 2023 v rezorte Demänová v Liptovskom Mikuláši.

Záujemcovia o účasť sa môžu na konferenciu prihlásiť prostredníctvom registračného formuláru na stránke www.siea.sk. Vstup a ubytovanie v mieste konania konferencie, ktorá je organizovaná v rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU, je pre zaregistrovaných záujemcov bezplatný. Registrácia je otvorená do naplnenia kapacity. Po skončení podujatia budú k dispozícii prezentácie aj video záznam z konferencie.

Rady odborných konzultantov SIEA je možné využiť v konzultačných centrách ŽIŤ ENERGIOU v Bratislave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici a v Košiciach, alebo na bezplatnej poradenskej linke 0800 199 399.

Autor: SIEA


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.08.2020
Mesto dostane príspevok 81 320 eur na energetický audit 15 budov
Mesto Trenčín dostane prostredníctvom Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry nenávratný finančný príspevok vo výške 81 320 eur na energetický audit 15 budov. Informovala o tom hovorkyňa mesta Erika Ságová.
viac
05.03.2021
ZMOS sa sústredil na energetiku
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje prieskum, v ktorom sa sústredilo na energetiku.
viac
15.06.2021
Mladé Slovenky prinášajú unikátne riešenie na šetrenie odpadu v samosprávach
Zakladateľky trnavskej Baterkárne Simona Hlaváčová a Jana Reháková spustili ďalší unikátny ekologický projekt. Na Slovensko priniesli portál Nevyhadzujte.sk pre obce a mestá, ktorý v susednom Česku funguje úspešne už 10 rokov.
viac
25.02.2023
Aký je význam triedenia odpadu a prečo šetrí financie obcí a občanov?
Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK odpovedá na vaše otázky. Ak potrebujete poradiť v oblasti odpadov, napíšte nám, prosím, na adresu komunikacia@envipak.sk.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %