Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
11.04.2023 09:51

SIEA pozýva na konferenciu Svetlo v obciach a v budovách


SIEA - logo


Ako nahradiť v úradoch a školách klasické lineárne žiarivky, ktorých výroba sa tento rok končí? Prečo a ako po zvýšení cien elektriny verejné osvetlenie v noci úplne nevypínať?


 Aj odpovede na tieto otázky je možné získať na konferencii Svetlo v obciach a v budovách, ktorú organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra. 

Energetická kríza výrazne zasiahla do rozpočtov samospráv a verejných inštitúcií, pre ktoré predstavujú výdavky na osvetlenie významnú položku. Modernizácia osvetlenia prináša zásadné zníženie spotreby energie aj nákladov, ale miera šetrenia v budúcnosti vždy závisí od dôslednosti projektu obnovy.

Zastavenie výroby žiariviek nariadila pred časom Európska únia. V tomto roku skončia výnimky pre posledné z nich,  a tak budú mnohí z prevádzkovateľov budov riešiť dilemu, ako zabezpečiť osvetlenie v nasledujúcich mesiacoch. Hlavným dôvodom definitívneho konca kompaktných a lineárnych žiariviek je obsah ortuti nebezpečnej pre ľudské zdravie. Ako posledné dostanú v auguste 2023 stop lineárne tzv. trubicové žiarivky T5 a T8, ktoré sú najrozšírenejšie práve v školách a v úradoch.

„Ak chceme maximalizovať efekt úspory, dnes už nestačí vymeniť starý zdroj za nový. Koniec žiariviek a ich výmena za LED zdroje síce prinesie jednorazové úspory, ale ďalší potenciál prevádzkových úspor sa skrýva v riadení osvetlenia, ktoré stále nie je samozrejmosťou. Dôležité je o tom hovoriť práve teraz, keď mnohých manažérov čakajú zásadné rozhodnutia, do akej miery osvetlenie zrekonštruovať,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Na konferencii sa bude hovoriť aj o možnostiach, kde na výmenu osvetlenia získať podporu a ako sa v prípade obmedzeného rozpočtu nepripraviť o potenciálne úspory v budúcnosti. Samostatné prednášky budú venované zelenému verejnému obstarávaniu a efektívnemu využívaniu fotovoltických systémov vo verejnom sektore.

Konferencia, ktorú SIEA pripravuje v spolupráci so Slovenskou svetelnotechnickou spoločnosťou, je určená pre prevádzkovateľov verejných budov a zástupcov miest a obcí. Podujatie sa uskutoční 17. a 18. apríla 2023 v rezorte Demänová v Liptovskom Mikuláši.

Záujemcovia o účasť sa môžu na konferenciu prihlásiť prostredníctvom registračného formuláru na stránke www.siea.sk. Vstup a ubytovanie v mieste konania konferencie, ktorá je organizovaná v rámci projektu ŽIŤ ENERGIOU, je pre zaregistrovaných záujemcov bezplatný. Registrácia je otvorená do naplnenia kapacity. Po skončení podujatia budú k dispozícii prezentácie aj video záznam z konferencie.

Rady odborných konzultantov SIEA je možné využiť v konzultačných centrách ŽIŤ ENERGIOU v Bratislave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici a v Košiciach, alebo na bezplatnej poradenskej linke 0800 199 399.

Autor: SIEA


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.03.2020
Humenné si od rekonštrukcie MŠ sľubuje 70-percentnú úsporu energií
Mesto Humenné plánuje na jar začať s jednou z najväčších rekonštrukcií materských škôl (MŠ).
viac
03.02.2021
Envirofond predĺžil termín na predkladanie žiadostí na zateplenie
Environmentálny fond predĺžil termín na predkladanie žiadostí o dotácie pre "Zvyšovanie energetickej účinnosti existujúcich verejných budov vrátane zatepľovania" na 26. februára.
viac
22.11.2022
V rámci šetrenia bude mesto v noci vypínať vianočnú výzdobu
Mesto Prešov bude v rámci úsporných opatrení v súvislosti s energetickou krízou v noci na šesť hodín vypínať vianočnú výzdobu. Bude rozmiestnená tak ako po minulé roky. Prvý raz ju rozsvietia v piatok 25. novembra.
viac
14.09.2023
Konferencia SIEA: Vykurovanie, klimatizácia a kvalita vnútorného prostredia
Ako pripraviť projekty, v ktorých obnova budov neskončí len zateplením? A do akej miery sa dá znížiť spotreba energie a zároveň zabezpečiť vnútorná pohoda? To sú hlavné témy konferencie, ktorú 19. a 20. septembra 2023 organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %