Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
22.03.2024 08:05

SK8 chce od štátu podiely v spoločnostiach zabezpečujúcich prímestskú dopravu


Združenie samosprávnych krajov Slovenska (SK8) - logo


Združenie samosprávnych krajov Slovenska (SK8) chce požiadať štát o prevod podielov v spoločnostiach zabezpečujúcich prímestskú autobusovú dopravu v jednotlivých krajoch. Po skončení Zhromaždenia SK8 to povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška.


"Vyššie územné celky zabezpečujú prímestskú autobusovú dopravu, čiže služby vo verejnom záujme. Štát má majetkové podiely v desiatich spoločnostiach, navrhol som, aby štát svoje podiely v spoločnostiach previedol bezplatne do majetku samosprávnych krajov," priblížil Baška s tým, že celková účasť štátu v desiatich podnikoch je viac ako 48 miliónov eur.         

Ako dodal, samosprávne kraje si od toho sľubujú väčšiu kontrolu poskytovateľov verejnej dopravy a vedia si vytvoriť ďalšiu základňu na rokovania s majiteľmi ďalších podielov pri vytvorení možných spoločných podnikov zabezpečujúcich prímestskú autobusovú dopravu.         

"Napríklad v prípade Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Trenčín má štát viac ako 41-percentnú účasť. Túto účasť by sme chceli získať my, aby sme mohli lepšie vyjednávať o vytvorení spoločného podniku," zdôraznil Baška

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.08.2018
Bratislavská integrovaná doprava zásadne mení ponuku cestovania v kraji
Od 19. augusta budú cestujúci v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji cestovať po novom. Bratislavská integrovaná doprava v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Slovak Lines spúšťa nové cestovné poriadky prímestských autobusov.
viac
26.11.2021
Kraje chcú viac kompetencií pri obstarávaní prímestskej autobusovej dopravy
Samosprávne kraje žiadajú vytvorenie pracovnej skupiny na riešenie problémov vo verejnom obstarávaní prímestskej autobusovej dopravy.
viac
17.12.2021
Prímestská autobusová doprava v Bratislavskom kraji bude v januári zadarmo
Cestujúci v prímestskej doprave v Bratislavskom kraji sa budú v januári voziť zadarmo. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) tým kompenzuje výpadok spojov, ktorý vznikol nástupom nového dopravcu. Služba bude financovaná z pokuty, ktorú kraj vystavil spoločnosti ARRIVA Mobility Solutions.
viac
03.01.2023
Novinkou v prímestskej autobusovej doprave sú predplatné cestovné lístky
Cestujúci v prímestskej autobusovej doprave v Trnavskom kraji majú k dispozícii od 1. januára nový druh cestovných lístkov. Ide o predplatné cestovné lístky, ktoré sú výhodnejšie najmä pre pravidelných cestujúcich.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %