Envi-pak

Skládka vo Veternej Porube je definitívne uzatvorená

Zle uzatvorená presakujúca skládka tuhého komunálneho odpadu vo Veternej Porube, ktorá roky traumatizovala Liptovský Mikuláš, je už definitívne uzatvorená. Mesto získalo kolaudačné rozhodnutie, dnes o tom informoval primátor Ján Blcháč.

„Stálo nás to veľa času, úsilia a napokon aj financií, aby sme tento zdedený problém dali do poriadku. Práce trvali približne rok a stáli 1,9 milióna eur. Dnes už ale máme v rukách kolaudačné rozhodnutie po realizácii opätovnej rekultivácie, čo je dôkazom toho, že sme ku ekologickej hrozbe pristúpili zodpovedne a zbabranú robotu po našich predchodcoch sme opravili,“ skonštatoval šéf mikulášskej radnice.

 

Nekonečný príbeh

Skládka vo Veternej Porube bola vybudovaná v roku 1994 a predčasne uzatvorená v roku 2014. Fungovala približne 20 rokov, no mohla aj viac. Pokus o jej rekultiváciu za vtedajšieho vedenia mesta dopadol neúspešne. Kontroly odhalili závažné nedostatky – chýbajúce vrstvy minerálneho tesnenia, nekvalitnú rekultivačnú zeminu a nezodpovedajúce drenážne prvky. Výsledkom toho boli pokuty vo výške 118-tisíc eur a nakoniec aj rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, že skládku treba opätovne rekultivovať.

„Bývalé vedenie skládku predčasne a neodborne prekrylo, čo sa ukázalo aj na jeseň 2023, keď sa zhotoviteľ pustil do jej opätovného uzavretia. Na tesniacich vrstvách boli nahádzané roxory a stavebný odpad, v rekultivačnej zemine zasa balvany a v časti skládky neboli tesniace vrstvy vôbec. Bola doslova deravá ako sito a vôbec netesnila,“ doplnil primátor.

 

Dva a pol milióna v lufte

Kvôli neodbornému prekrytiu dochádzalo podľa vedúceho odboru dopravy, životného prostredia a výstavby na mestskom úrade Gabriela Lengyela k infiltrácii zrážkových vôd do telesa skládky, ich následnému znečisteniu a vytekaniu. Pravidelné priesaky ohrozovali životné prostredie, navyše ich vyvážanie stálo mesto približne 600-tisíc eur. Keď k tomu prirátame pokuty a náklady na opätovné prekrytie, pochybenia pri prvom zakrytí stáli Liptovský Mikuláš približne 2,6 milióna eur. Mesto sa teraz zbavilo nielen environmentálnej, ale aj finančnej záťaže.

 

Mohli sme lacno skládkovať

Podľa mikulášskeho primátora dnes obyvatelia musia kvôli predčasnému uzatvoreniu skládky platiť vyšší poplatok za komunálny odpad. „Keby naši predchodcovia v roku 2014 neprišli s nezmyselným nápadom predčasne uzatvoriť našu skládku vo Veternej Porube, dnes by sme tam stále mohli ukladať odpad a nemuseli by sme ho za viac peňazí voziť do Martina.“

 

Projekt opätovného prekrytia

Realizácia trvala 16 mesiacov, zhotoviteľom bola spoločnosť Špeciálne cestné práce Slovkorekt, ktorá vzišla z verejného obstarávania. Celkové náklady na rekultiváciu predstavovali 1‚9 milióna eur. Projekt mesto uhradilo z úveru, ktorý získalo z Environmentálneho fondu vo výške dva milióny eur. Jeho prijatie schválili poslanci mestského zastupiteľstva v januári 2023. Úver s výhodným ročným úročením 0‚1 percenta bude mesto splácať 20 rokov.

Skládka bude ešte niekoľko rokov pod odborným dohľadom. Monitoring a údržba sú súčasťou zákonom stanoveného post-rekultivačného obdobia. Prevádzkovateľ bude v spolupráci s mestom vykonávať pravidelné merania, aktualizovať prevádzkový poriadok a zabezpečovať ekologickú rovnováhu územia.

 

Zaujímavosti zo stavebného denníka:

206 000 m3 premiestnenej zeminy

48 000 m2 bentonitovej rohože

48 000 m2 drenážneho kompozitu

43 000 m2 prekrytej plochy

20 stavebných strojov

30 pracovníkov

16 mesiacov prác

16 navýšených odplyňovacích šácht