Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
04.01.2017 07:00

Slováci žijúci v zahraničí majú už triedenie zakódované


Aj malé deti zvládnu triedenie.


Môj takmer dvojročný vnuk priletel s dcérou z Manchestru na Vianoce. Porozbaľoval darčeky s výkrikmi typu jéééj a úúúch a my dospelí sme zaregistrovali, že obývačka je zaplnená množstvom papierovo-celofánových obalov.


„Nechajme to zatiaľ tak,“ povedala dcéra, ktorá vo svojom prechodnom anglickom domove odpad triedi. „Potom to s ním nejako upraceme.“

„Dedo pripravil večeru,“ povedala po večeri synovi. „A my mu tu teraz urobíme poriadok.“

Vnuk sa však ponoril do dôležitejších problémov. Poskladal nové jednoduché lego, potom sa preorientoval na maličkého dreveného koníka, ktorého mohol za sebou popoťahovať na špagátiku. Dcére tak neostalo nič inšie, len s nožnicami trpezlivo oddeľovať papier od plastu, urobiť tri kôpky a nechať ich poukladané vedľa seba na parketách. Malý ich pri hre s autíčkami obchádzal. Rovnako som ich ignoroval aj ja.

Dcéra to nevydržala a povedala malému: „Ty predsa vieš, kde má dedo v kuchyni smeti.“ Spoliehala sa na jeho reakciu, veď predtým vždy na požiadanie každý papierik alebo smietku ochotne odnášal do koša.

Ostal som preľaknutý. Mám jediný zmesový kôš a žiadne ďalšie na papier, plasty či sklo. „Niečo s tým urobí, uvidíš,“ upokojovala ma dcéra. „Aj doma ho zoznamujeme, že odpad treba klásť osobitne. Zatiaľ nerozumie prečo, ale aj to o nejaký rok jeho hlavička zvládne.“

 

Ešte nemá ani dva roky, ale už vie, že odpad sa má triediť.

 

Vnuk sa vrátil, aby zobral ďalšiu kôpku. Vyriešil to zaujímavo. Plasty a zmesový odpad hodil do poloprázdneho odpadového koša, papier vedľa neho. Dcéra zmes znova vyseparovala do kontajnerov pred bytovkou. A tak sme domácnosť definitívne zbavili od vianočných obalov.

Moje výchovné predsavzatie: Keď ku mne nabudúce prídu dcéra s vnukom, nájdu už moju domácnosť zabehnutú na separáciu odpadu. Dobré novoročné predsavzatie, nie?

Autor: (Peter ŠPORER)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2017
Prečo niekde vhadzujú viac zložiek triedeného odpadu do žltého kontajnera?
V niektorých slovenských mestách slúži žltá zberná nádoba s názvom Plasty výlučne na zber plastov. V niektorých mestách však možno do nej vhadzovať aj kovy či nápojové kartóny. Prečo je tomu tak?
viac
10.03.2017
V Motyčkách vyzbierajú viac ton vytriedeného odpadu ako zmesového
Z obce Motyčky (110 obyvateľov plus chalupári), ležiacej neďaleko Banskej Bystrice v nadmorskej výške 678 metrov nad morom, vyviezli v roku 2012 vyše 42 ton zmesového komunálneho odpadu, o rok neskôr 38 ton, v roku 2014 to bolo 29, v roku 2015 len 22 a vlani dokonca iba 12,67 tony.
viac
28.06.2017
Rok odpadového zákona priniesol prvé výsledky v podobe lepšieho triedenia
„Komunálny odpad sa dnes na Slovensku triedi, zbiera, zváža, dotrieďuje, recykluje a zhodnocuje,“ konštatuje Hana Nováková, generálna riaditeľka spoločnosti ENVI - PAK.
viac
07.07.2023
Dobré ekologické návyky si zbaľte aj na festival
Na festivale si chce človek vychutnať dobrú hudbu, dobré jedlo, stretnúť priateľov, vypočuť si zaujímavé diskusie a nasať atmosféru oddychu a relaxu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %