Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
12.11.2021 02:15

Spišská Belá bude čipovať nádoby na komunálny odpad


Ilustračná snímka.


Mesto Spišská Belá bude v týchto dňoch čipovať nádoby na komunálny odpad v domácnostiach aj u podnikateľov. Paula Grivalská z tamojšieho mestského úradu informovala, že cieľom je zabezpečiť zber dát z vývozu odpadu v reálnom čase, ako aj ich analýzu.


„Doplnia sa tak chýbajúce údaje priamo od zdroja. Evidencia a správa odpadov patrí v súčasnosti k inováciám moderných miest,“ uviedla.

Čipy budú vlastníctvom mesta a všetkým ich postupne inštalujú na čierne plastové nádoby bezodplatne. Radnica v tejto súvislosti apeluje na občanov, aby v prípade nutnosti požiadali o výmenu poškodených nádob. „Tie totiž čipovať nebudeme, rovnako ako staré kovové 110-litrové koše,“ upozornila Grivalská. Každá samostatná domácnosť žijúca v rodinnom dome s počtom do šesť osôb má nárok na jednu zbernú nádobu. Podnikatelia si ich zabezpečujú na svoje náklady. Čipovať sa bude aj v poobedňajších hodinách a cez víkend.

„Vývoz odpadu bude vďaka čipovaniu pod automatickou kontrolou systému v zberovom vozidle pri zdvihoch kontajnera. Tým, že vozidlo zaznamená kontajner bez zásahu posádky, vylúči sa chybovosť práce obsluhy aj prípadné nedostatky v evidencii. Vyvážanú nádobu na zber komunálneho odpadu spárujú s GPS pozíciou a aktivitou vozidla v čase. Každý kontajner tak bude označený a identifikovaný, komu patrí. Systém zaznamená aj nekorektné stavy,“ ozrejmila Grivalská. Ide podľa nej o nástroj, ktorý má za cieľ aj zmeniť správanie obyvateľov v zmysle dôslednejšieho triedenia odpadu. Tým, že domácnosti zodpovednejšie pristúpia k triedeniu odpadu, znížia svoj nevytriediteľný komunálny odpad, ktorý putuje na riadenú skládku odpadov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.12.2016
Popradský Mestský úrad pôjde v triedení odpadu obyvateľom príkladom
V budove Mestského úradu v Poprade pribudlo 36 kontajnerov na separovaný zber. Spolu deväť sád nerezových triediacich košov na sklo, papier, plasty a kovy samospráve dnes venovala spoločnosť Envi - Pak.
viac
07.04.2020
Ako si mestá a obce môžu pomôcť pri triedení kuchynského odpadu
Vyše 67 percent komunálnych odpadov triedi 7 665 obyvateľov ostrova Pantalleria, neďaleko Sicílie. Pod tento výsledok sa podpisuje nielen triedenie rovnakých komodít ako na Slovensku, ale hlavne bioodpadov, vrátane systému triedenia kuchynského odpadu.
viac
20.07.2020
Považskobystrická radnica získala viac ako 50 000 eur za separovanie odpadu
Viac ako 50 000 eur získala považskobystrická radnica od Environmentálneho fondu za triedenie odpadu v minulom roku. Podiel separovania odpadu dosiahol v meste v minulom roku takmer 33-percentnú úroveň.
viac
30.12.2020
Poplatok za komunálne odpady v Spišskej Belej stúpne o 17 percent
Mesto Spišská Belá opäť zvyšuje poplatok za komunálne odpady, tentoraz o 17 percent. Podľa Pauly Grivalskej z tamojšieho mestského úradu občania aj po jeho minuloročnom zvýšení stále neuhrádzajú všetky náklady v súvislosti so zberom komunálneho odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %