Piatok 17.01.2020
Dnes má meniny 
Nataša
°C
11.01.2018 12:36

Štátna opera získala ocenenie japonského ministra zahraničia


Snímka zdroj: (operaslovakia.sk, autor - Ľudovít VONGREJ).


Štátnej opere v Banskej Bystrici udelilo Veľvyslanectvo Japonska v SR Cenu ministra zahraničných vecí Japonska pre rok 2017 za zásluhy pri prehlbovaní vzájomného porozumenia medzi Japonskom a Slovenskom prostredníctvom hudby.


Informovala o tom Zuzana Ondrejková Želinská zo sekcie kultúry a PR veľvyslanectva. Slávnostné odovzdanie ocenenia sa uskutoční 16. januára v Bratislave v rezidencii japonského veľvyslanca.       

Podľa Ondrejkovej Želinskej začiatky spolupráce medzi operou a Japonskom sa datujú do roku 1996, kedy bol podpísaný protokol o udelení grantu japonskej vlády pre banskobystrickú operu vo výške 47,5 milióna jenov. To jej pomohlo vyriešiť mnohé technické problémy.

„Od roku 1999 koncertuje Štátna opera v Japonsku každoročne. Hlavnou filozofiou spolupráce je vzájomné spoznávanie oboch kultúr a propagácia slovenskej opernej kultúry v Japonsku. Treba pripomenúť, že táto spolupráca nie je založená na komerčnom základe. Koncerty sú organizované najmä prostredníctvom miestnych samospráv, výborov pre vzdelávanie alebo miestnych záujmových spolkov a aj vďaka ochote mnohých obetavých japonských priateľov a podporovateľov,” konštatovala Ondrejková Želinská.       

Ako zdôraznila, Štátna opera sa rovnako snaží približovať japonskú kultúru slovenskému publiku. Na jej pozvanie vystúpila v roku 2000 skupina z prefektúry Nagano s divadelným spracovaním japonského šintoistického tanca kagura. O päť rokov neskôr v rámci spolupráce s Veľvyslanectvom Japonska v SR vystúpil v opere umelecký súbor z Okinawy. Zo spoločnej slovensko–japonskej spolupráce vznikol aj zatiaľ najväčší spoločný projekt - hudobno-dramatické dielo podľa literárnej predlohy Anga Sakaguchiho Pod rozkvitnutými sakurami. Opera aktívne spolupracuje so sólistami a dirigentmi z tejto krajiny. V roku 2016 si pripomenula 20. výročie slovensko–japonskej spolupráce a usporiadala viacero podujatí. Zatiaľ jej posledné turné sa uskutočnilo vlani v lete v mestách Kurume, Sapporo, Uonuma, Hayama a na ďalšie sa sólisti Štátnej opery vydajú už o pár dní, 26. januára.       

Banskobystrická opera v roku 2015 získala prestížne ocenenie japonského veľvyslanca. Teraz jej pribudla do zbierky Cena ministra zahraničných vecí Japonska. Tá sa udeľuje jednotlivcom alebo skupinám, ktorí mimoriadnymi aktivitami na medzinárodnom poli výrazne prispievajú k vzájomnému porozumeniu a prehlbovaniu priateľských vzťahov medzi Japonskom a cudzími krajinami. Zámerom je tiež zvýšiť povedomie japonskej verejnosti o týchto záslužných aktivitách a prejaviť tak podporu a vďaku oceneným za ich úsilie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2017
Rok zelene a materských škôl v Banskej Bystrici
Banskobystrickí poslanci na svojom 21. zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili vyrovnaný rozpočet na rok 2018. Počíta s investíciami do obnovy materských a základných škôl, miestnych komunikácií, športovej infraštruktúry i do budovania parkovísk.
viac
22.01.2018
V tradícii darovania krvi Bystričania pokračujú aj v novom roku
Po úspešnom obnovení tradície darovania krvi v priestoroch Mestského úradu (MsÚ) v apríli 2017, pokračujú v pomáhaní druhým aj v novom roku. Novoročná kvapka krvi premení na odberovú miestnosť už po druhý raz zasadačku č. 250.
viac
05.04.2018
Zmeníme sa my či príroda?
45. ročník festivalu EKOTOPFILM - ENVIROFILM poukazuje na spoločenské zmeny. Medzinárodný festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm – Envirofilm 2018 pozýva na svoj jubilejný 45. ročník do Bratislavy a Banskej Bystrice.
viac
09.12.2018
Ocenili dobrovoľníkov z Banskobystrického kraja, ktorí majú 'srdce na dlani'
V priestoroch historickej radnice v meste pod Urpínom, kde sa v závere týždňa zišlo viac ako 150 pozvaných.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %