Utorok 22.04.2025
Dnes má meniny 
Slavomír
°C
18.03.2025 12:28

Svetový deň recyklácie: Novou výzvou je recyklácia fotovoltiky


Ilustračný obrázok: SEWA, a. s.


Pri príležitosti Svetového dňa recyklácie, ktorý si od roku 2018 pripomíname vždy 18. marca, upozornila počtom členov najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov elektrozariadení na Slovensku – spoločnosť SEWA, a. s. – na problematiku zberu a recyklácie fotovoltických panelov.


Prvé panely, ktoré boli na Slovensku nainštalované počas tzv. solárneho boomu v rokoch 2008 – 2010, totiž dosluhujú a dochádza k ich recyklácii. Spoločnosť SEWA zabezpečila minulý rok zber a recykláciu viac ako tretiny všetkého elektroodpadu vyprodukovaného na Slovensku v roku 2024 – teda rekordných temer 25-tisíc ton. Jeho súčasťou bolo aj 4,4 tony fotovoltických panelov. Očakávané zvýšenie dopytu po fotovoltike však bude znamenať väčšiu potrebu fotovoltické panely recyklovať. SEWA preto očakáva nárast prevádzok, ktoré sa budú na recykláciu fotovoltických panelov špecializovať.

Na Slovensku je aktuálne nainštalovaných približne 100 000 ton fotovoltických panelov. Hoci je priemerná životnosť fotovoltických panelov 25 rokov, niektoré panely už doslúžili a boli odovzdané na recykláciu. „Recyklácia fotovoltických panelov ešte nie je v plnej miere rozvinutá. Jednak je pomer zrecyklovaných panelov voči predaným veľmi nízky, a zároveň zatiaľ nevieme všetky panely na Slovensku recyklovať. Dá sa však predpokladať, ak vezmeme do úvahy životnosť panelov na úrovni 15 – 25 rokov, že so zvyšujúcim sa množstvom panelov určených na recykláciu budú vznikať aj nové prevádzky na ich recykláciu,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA, a.s. Jozef Kozák.

Podľa slov výkonného riaditeľa OZV SEWA Jozefa Kozáka  by mohol štát využiť ustanovenia európskej smernice a adekvátne upraviť ciele zberu. „V zákone o odpadoch a smernici EÚ je určený cieľ zberu elektroodpadu, vrátane fotovoltických panelov, na úrovni 65 % priemernej hmotnosti elektrozariadení uvedených na trh na Slovensku v troch predchádzajúcich rokoch. Fotovoltické panely uvádzané na trh majú však oveľa dlhšiu životnosť, než je možnosť ich aktuálneho zberu. To má, samozrejme, pozitívny vplyv v rámci menšej ekologickej záťaže pri ich využívaní. Taktiež panely historicky uvádzané na trh pred rokom 2012 nespadajú pod Európsku smernicu o odpade z elektrických a elektronických zariadení a je otázne, kto bude v skutočnosti ich likvidáciu zabezpečovať a financovať,“ myslí si J. Kozák.

Cieľom smernice o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) z roku 2012 bola prevencia vzniku odpadu z elektrických a elektronických zariadení a jeho opätovné použitie, resp. recyklácia. Táto smernica definuje fotovoltické panely ako elektronické zariadenia a vyžaduje pre ne 85 % účinnosť pri získavaní druhotných surovín. Z nich musí byť aspoň 80 % využitých pri recyklácii alebo ďalšej výrobe.

Štandardné fotovoltické panely z kryštalického kremíka obsahujú približne 76 % skla (povrch panelov), 10 % polyméru, 8 % hliníku (rám), 5 % kremíku (slnečné články), 1 % medi a menej než 0,1 % ďalších kovov (striebro, cín a olovo). Súčasná technológia umožňuje získať späť asi 90 % týchto surovín. „Materiály získané pri recyklácii nefunkčných fotovoltických panelov sú používané napr. pri výrobe penového skla, ktoré slúži ako izolant v stavebníctve. Vďaka recyklácii však získame aj časť vzácnych kovov, napr. meď, striebro a hliník, ktoré môžu byť použité pri výrobe nových fotovoltických panelov a nemusia byť vyťažené,“ vysvetľuje J. Kozák.

O spoločnosti SEWA, a.s.

SEWA, a.s. je autorizovanou organizáciou zodpovednosti výrobcov. V roku 2005 ju založili výrobcovia združení v Asociácii dovozcov audiovizuálnej techniky (ADAT) a v IT Asociácii Slovenska (v ITAS).

Služby SEWA využívalo v roku 2024 978 klientov, ktorým ponúka one-stop shop riešenie aj pre elektrozariadenia, batérie a akumulátory, obaly a neobalové výrobky, a to na Slovensku i v rámci EÚ, prostredníctvom European Recycling Platform (ERP). Hlavným cieľom SEWA je zabezpečiť plnenie legislatívnych povinností výrobcov a dovozcov elektrozariadení v oblasti zberu, odvozu a recyklácie elektroodpadu. Klientom poskytuje administratívnu podporu, vrátane poradenstva v oblasti odpadovej legislatívy. SEWA sa od roku 2014 podieľa aj na vzdelávaní v oblasti eko-výchovy, prostredníctvom vzdelávacích projektov určených pre deti a mládež.

Autor: (ts-SEWA, a. s.)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2017
Dnes je Svetový deň čistých rúk
Šíreniu a vzniku infekcií možno najjednoduchšie zabrániť dôkladným umývaním rúk. Predchádza sa tým žltačke typu A či rôznym hnačkovým ochoreniam, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
viac
28.09.2017
Svetový deň zvierat v ZOO Bratislava
Príďte 1. októbra 2017 do bratislavskej ZOO osláviť spolu so zvieratami Svetový deň zvierat.
viac
08.03.2018
Súčasťou osláv Svetového dňa vody v Šali budú súťaže i rozbory vodných zdrojov
Rozbory kvality vody i umelecké súťaže budú súčasťou osláv Svetového dňa vody v Šali. Podujatie sa bude konať pred Mestským kultúrnym strediskom, kde budú pracovníci Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. predvádzať techniku i ukážky napájania potrubia, či vybudovania vodovodnej prípojky.
viac
20.03.2019
Nenechať nikoho bokom – ústredná téma tohtoročného Svetového dňa vody
Svetový deň vody (World Water Day) je oslavou úcty a pokory k vode, ktorej význam si celý svet pripomína 22. marca. Po prvý krát bol tento deň vyhlásený v roku 1992 na konferencii OSN v Riu de Janeiru, pričom každý rok je jeho oslava tematicky zameraná na iné problémy v súvislosti s vodou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa