Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
29.07.2023 10:50

Tábor dobrovoľných ochranárov sa tento rok uskutoční v Cerovej vrchovine


Ilustračná snímka Teraz.sk


V lokalite Burda pri obci Rovné v Cerovej vrchovine sa v sobotu (29. 7.) začne už 47. ročník Východoslovenského tábora dobrovoľných ochrancov prírody (VSTOP).


Podujatie organizované Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) bude trvať do piatku (4. 8.) a spojené bude aj s mapovaním územia. TASR o tom informovala Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, ktorá je spoluorganizátorom tábora.         

"Po rotácii predchádzajúcich ročníkov sa nám ideálnym územím javí Revúcka vrchovina. Pri zachovaní pôvodného charakteru stanového mestečka a všetkých požiadaviek, ktoré si prítomnosť takmer 300 účastníkov organizácia podujatia vyžaduje, sme tento rok našli po dohode s majiteľom priestoru a miestnou samosprávou vhodné miesto za hranicou bývalého Východoslovenského kraja," uviedla riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti Latorica ŠOP SR a členka prípravného výboru tábora Kristína Voralová.         

Hlavným poslaním tábora je poskytnúť amatérskym bádateľom a dobrovoľníkom možnosť zapojiť sa do prírodovedného výskumu pod vedením odborníkov na málo preskúmanom území. Program tábora je rozdelený do odborných sekcií, účastníci sa tak budú môcť zapojiť napríklad do jaskyniarskej sekcie, sekcie zameranej na netopiere, obojživelníky, motýle, chrobáky, vážky či slimáky. Veľký záujem je každoročne o ornitologickú sekciu a lokálny výskum zameraný na veľké šelmy.         

Výsledným produktom tábora je okrem poznania krajiny a prírody aj zborník spracovaných výsledkov z terénnej činnosti v danom území. Do vedenia takmer dvadsiatky odborných sekcií sa na aktuálny ročník podujatia prihlásili pracovníci viacerých odborných organizácií, vysokoškolskí odborní pracovníci z mnohých slovenských univerzít i ďalší špecialisti na jednotlivé skupiny rastlín a živočíchov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.09.2022
Školáci si počas roka oddýchnu počas viacerých prázdnin,chýbať budú tie polročné
Žiaci základných a stredných škôl, ktorí sa do školských lavíc vrátili v pondelok, si v školskom roku 2022/2023 oddýchnu okrem víkendov a štátnych sviatkov aj počas prázdnin.
viac
29.12.2022
Mestská polícia začne od nového roka používať platobné terminály
Mestská polícia (MsP) v Banskej Bystrici spúšťa od 1. januára budúceho roka pilotnú prevádzku používania platobných terminálov.
viac
03.10.2023
TTSK otvoril prihlasovanie návrhov na ocenenie Ekologický čin roka 2023
Aj v aktuálnom 13. ročníku súťaže Ekologický čin roka chce Trnavský samosprávny kraj (TTSK) oceniť kolektívy a jednotlivcov, ktorí prispeli k ochrane a tvorbe životného prostredia.
viac
14.11.2023
Finančná pomoc pre MŠ z dôvodu nárastu cien energií v roku 2023
Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR zverejnilo informácie týkajúce sa príspevku na špecifiká, konkrétne finančnú pomoc pre MŠ s právnou subjektivitou z dôvodu nárastu cien energií v roku 2023.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %