Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
29.07.2023 10:50

Tábor dobrovoľných ochranárov sa tento rok uskutoční v Cerovej vrchovine


Ilustračná snímka Teraz.sk


V lokalite Burda pri obci Rovné v Cerovej vrchovine sa v sobotu (29. 7.) začne už 47. ročník Východoslovenského tábora dobrovoľných ochrancov prírody (VSTOP).


Podujatie organizované Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) bude trvať do piatku (4. 8.) a spojené bude aj s mapovaním územia. TASR o tom informovala Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, ktorá je spoluorganizátorom tábora.         

"Po rotácii predchádzajúcich ročníkov sa nám ideálnym územím javí Revúcka vrchovina. Pri zachovaní pôvodného charakteru stanového mestečka a všetkých požiadaviek, ktoré si prítomnosť takmer 300 účastníkov organizácia podujatia vyžaduje, sme tento rok našli po dohode s majiteľom priestoru a miestnou samosprávou vhodné miesto za hranicou bývalého Východoslovenského kraja," uviedla riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti Latorica ŠOP SR a členka prípravného výboru tábora Kristína Voralová.         

Hlavným poslaním tábora je poskytnúť amatérskym bádateľom a dobrovoľníkom možnosť zapojiť sa do prírodovedného výskumu pod vedením odborníkov na málo preskúmanom území. Program tábora je rozdelený do odborných sekcií, účastníci sa tak budú môcť zapojiť napríklad do jaskyniarskej sekcie, sekcie zameranej na netopiere, obojživelníky, motýle, chrobáky, vážky či slimáky. Veľký záujem je každoročne o ornitologickú sekciu a lokálny výskum zameraný na veľké šelmy.         

Výsledným produktom tábora je okrem poznania krajiny a prírody aj zborník spracovaných výsledkov z terénnej činnosti v danom území. Do vedenia takmer dvadsiatky odborných sekcií sa na aktuálny ročník podujatia prihlásili pracovníci viacerých odborných organizácií, vysokoškolskí odborní pracovníci z mnohých slovenských univerzít i ďalší špecialisti na jednotlivé skupiny rastlín a živočíchov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.09.2022
Školáci si počas roka oddýchnu počas viacerých prázdnin,chýbať budú tie polročné
Žiaci základných a stredných škôl, ktorí sa do školských lavíc vrátili v pondelok, si v školskom roku 2022/2023 oddýchnu okrem víkendov a štátnych sviatkov aj počas prázdnin.
viac
08.10.2022
Program Tréneri v škole pokračuje aj v školskom roku 2022/2023
Program “Tréneri v škole”, ktorý prebieha pod záštitou splnomocnenca vlády SR pre mládež a šport, pokračuje už tretí rok svojho pôsobenia na základných školách.
viac
20.10.2023
Okrem titulu Dedina roka 2023 udelili sedem ďalších ocenení
Večernou slávnosťou v obci Korňa vyvrcholil aktuálny 12. ročník národného ocenenia Dedina roka. Národné ocenenie Dedina roka 2023 bolo odovzdané kysuckej obci Korňa. Laureát - obec Korňa a navyše aj obec Čičmany postupujú na Európsku cenu obnovy dediny.
viac
26.01.2024
Rok 2023 prekonal globálny teplotný rekord, rok 2024 bude možno ešte teplejší
Svetová meteorologická organizácia (WMO) oficiálne potvrdila, že rok 2023 je s obrovským náskokom najteplejším rokom v histórii meraní. Globálna teplota dosiahla v každom mesiaci v období od júna do decembra 2023 nové rekordné hodnoty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %