Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
11.01.2023 09:30

Termín začiatku sanačných prác na skládke vo Vrakuni nie je stále známy


Na snímke územie s monitorovacím vrtom na bývalej skládke Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni. Snímka zdroj: (tasr).


Ani po takmer dvoch rokoch od nadobudnutia právoplatnosti stavebného povolenia pre projekt sanácie bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni nie je známe, kedy sa začne so samotnými sanačnými prácami.


Ich začiatok brzdia podľa dočasne povereného ministra životného prostredia Jána Budaja zdĺhavé procesy, najmä majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov. Zopakoval to v rozhovore.

Ubezpečil, že ministerstvo hľadá riešenie v súlade s právnymi predpismi pre zabezpečenie právneho vzťahu k pozemkom. "Riešenie je však závislé aj od dohody so súčasnými vlastníkmi, s ktorými MŽP komunikuje," skonštatoval Budaj. Bez právneho vzťahu k pozemkom totiž nie je možné v sanácii pokračovať.

Ministerstvo však podľa Budaja zverejní v krátkej dobe návrh ďalšieho postupu vo veci vrakunskej envirozáťaže. Zverejnenie postupu pritom envirorezort spomínal už v odpovediach vlani v septembri. Ministerstvo sa podľa vlastných slov zodpovedné necíti. Argumentuje tým, že procesy, ktoré samotné práce brzdia, nemá envirorezort priamo vo svojich rukách.

Pre sanáciu skládky je potrebný právny vzťah ku všetkým pozemkom, na ktorých sa má realizovať. Niektorí vlastníci však rozhodnutia o vyvlastnení napadli. Taktiež niektoré subjekty podali žaloby na Krajský súd v Bratislave proti rozhodnutiu Okresného úradu Bratislava (OÚ BA) vo veci vydaného stavebného povolenia.

"Za pozitívny signál vnímame rozhodnutie okresného úradu, ktorý nepovolil obnovu napadnutého konania vo veci vydaného stavebného povolenia na sanáciu skládky," poznamenal Budaj. Opätovne zopakoval, že prioritou ministerstva je ochrana životného prostredia a zdravia ľudí pri odstraňovaní environmentálnych záťaží vrátane envirozáťaže vo Vrakuni.

Skládku vo Vrakuni, z ktorej do podzemných vôd unikajú najmä pesticídy a herbicídy, chce štát sanovať metódou enkapsulácie. Vybudovať sa má podzemná tesniaca stena, ktorou sa zdroj znečistenia odizoluje od okolitého prostredia. Súčasťou má byť aj čerpanie a čistenie znečistených podzemných vôd v okolí skládky. Hoci sa spustenie prác očakávalo ešte v roku 2018, doteraz sa tak nestalo.

Rozloha skládky, ktorá sa nachádza na území starého Mlynského ramena na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, je približne 4,65 hektára. Je na nej zhruba 120 000 kubických metrov odpadu, ktorý tam vyvážali z chemických závodov v 60. až 80. rokoch minulého storočia.

Práce by mali po ich spustení v zmysle projektu trvať 3,5 roka, a to vrátane dvojročného posanačného monitoringu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.01.2017
MŽP: Tender na sanáciu skládky vo Vrakuni vypíšu tento mesiac
Verejné obstarávanie na sanáciu bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni vypíšu do konca tohto mesiaca. V rozhovore to potvrdil minister životného prostredia László Sólymos. Keďže sa nepodarilo zistiť vinníka skládky, zodpovednosť prevzal envirorezort.
viac
24.01.2017
Minister L. Sólymos avizuje zdraženie skládkovania odpadov
Skládkovanie má na Slovensku zdražieť. Ministerstvo životného prostredia plánuje pripraviť nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, avizoval dnes (24. 1.) na tlačovej konferencii šéf rezortu László Sólymos.
viac
31.05.2021
Bezodpadová technológia vrakunskej skládky je zapracovaná v projekte
Zhotoviteľ sanácie toxickej vrakunskej skládky v Bratislave spolupracuje so Slovenskou akadémiou vied (SAV) na využití bezodpadovej technológie čistenia podzemných vôd od roku 2019.
viac
11.11.2021
Projekt sanácie skládky vo Vrakuni je o čosi bližšie k realizácii
Projekt sanácie bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni je opäť bližšie k realizácii. Rozhodnutia o dočasnom obmedzení vlastníckeho práva nadobudli právoplatnosť vo všetkých siedmich prípadoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %