Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
30.05.2024 07:55

Trnavskí archivári sprístupnili verejnosti unikátnu výstavu venovanú hračkám


Snímka z výstavy


Štátny archív v Trnave zorganizoval, pri príležitosti Svetového dňa hier (ktorý je datovaný na 28. mája) zaujímavú výstavu s názvom Od plyšového medvedíka po šach. Hry a hračky v priebehu storočí. Výstava je určená pre všetky vekové kategórie.


Trnavskí archivári skĺbili informácie získané výskumom z archívnych dokumentov a z trojrozmerných predmetov – hračiek. Vďaka dokumentom i samotným exponátom hračiek od 16. až po 21. storočie sa návštevníci prenesú do čarovného sveta hračiek, ktorý je verejnosti prístupný do konca októbra 2024. Súčasťou výstavy sú aj víťazné práce výtvarnej súťaže Moja najobľúbenejšia hračka, ktorú Štátny archív v Trnave vyhlásil v troch kategóriách pre žiakov MŠ a ZŠ trnavského regiónu, do ktorej bolo prihlásených 186 výtvarných prác z materských a základných škôl.

Hry a hračky majú pre deti nenahraditeľnú moc. Sprevádzajú deti od prvých dní ich života, celým detstvom, a často sú tým najlepším priateľom pre citlivú detskú dušu. Trnavský archív preto pre všetkých malých i veľkých pripravil zaujímavú výstavu, ktorou chce sprostredkovať magický svet hračiek.

Lákadlom výstavy bude určite Magica laterna (kúzelná lampa) – neveľká zázračná skrinka, kde zdrojom svetla je sviečka. Bola predchodcom diaprojektora a v jej vnútri boli sklené doštičky s maľovanými obrázkami a objektív.

Dievčatá určite poteší množstvo vystavených bábik - s biskvitovými hlavami osadenými do textilných alebo kožených tiel, kompozitové, celuloidové a plastové bábiky od svetových výrobcov s najrôznejším príslušenstvom ako napríklad: oblečenie, nábytky, zmenšeniny úžitkových predmetov požičaných zo sveta dospelých, či kúzelná izbička pre bábiky s miniatúrnym vybavením zariadená až do najmenších detailov podľa dobovej módy.

Pre chlapcov bude isto zaujímavé vidieť mechanické hračky, kamienkovú stavebnicu a hlavolam (ANKER), skladací drevený hrad s cínovými vojačikmi, zmenšeniny a modely technických vynálezov napr. parného stroja. Nebudú chýbať rôzni plyšáci, kocky, rozprávkové knižky, vláčiky, puzzle Winnetou, spoločenské hry či lego, zbierka historických kočíkov, 80-ročný hojdací koník či krojované bábiky z rôznych regiónov Slovenska a mnoho iného. Hračky na výstavu zapožičali Trnavčan Ing. Viliam Šimek, pani Alena Hermannová z Dechtíc a Mgr. Štefan Škorupa, zborový farár pôsobiaci v Mýte pod Ďumbierom, ktorého zbierka hračiek má v súčasnosti úctyhodných 4000 kusov.

Výstavu však netvoria len zbierkové predmety, ale aj archívne dokumenty mapujúce tému hračiek a hier z územia Trnavy, Piešťan a Hlohovca od roku 1593 až do súčasnosti.

Výstava potrvá do 31. októbra 2024.

Autor: (ts-Tlačový odbor Kancelária ministra vnútra)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.05.2018
Výstava hračiek vráti návštevníkov do detstva ich rodičov
Do detstva svojich rodičov či starých rodičov sa môžu preniesť návštevníci výstavy hračiek v Dome ľudového bývania v Šali, ktorá sa začne 30. mája. Súčasťou výstavy je aj zábavný program Zahrajme sa vonku. Výstavu pripravili pracovníci Domu ľudového bývania pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.
viac
21.08.2018
Otvorili výstavu Invázia August 68, pripomína vpád vojsk a občiansky odpor
Vpád okupantov v auguste 1968 a občiansky odpor pripomína výstava fotografií z Prahy a Bratislavy Invázia August 68, ktorú slávnostne otvorili na bratislavskom Hodžovom námestí.
viac
26.09.2018
V Krajskom múzeu v Prešove vám priblížia osudové roky 1918 a 1968
Poprava 41 vojakov a dvoch civilistov. Takto neslávne prežívali koniec 1. svetovej vojny obyvatelia Prešova. Výstava „V osudových rokoch 1918 & 1968“ v Rákociho paláci ponúka kritický pohľad na udalosti spred sto rokov a na dramatické chvíle z augusta 1968.
viac
13.11.2018
Štvrťstoročie od zápisu Vlkolínca do zoznamu UNESCO pripomína putovná výstava
V Liptovskom Mikuláši otvorili výstavu 5. novembra a pozrieť si ju možno do 29. novembra v priestoroch obchodného centra Stop shop. V decembri zavŕši svoje putovanie v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %