Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
27.10.2023 08:50

ÚMS: Mnohé mestá už zvyšovali dane a poplatky, ďalšie budú k tomu tiež nútené


Ilustračná snímka, zdroj: Shutterstock


Mnohé mestá na Slovensku zvyšovali svoje dane a poplatky už koncom minulého roka, ďalšie budú nútené pristúpiť k tomuto riešeniu teraz. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska (ÚMS) Daniela Piršelová.


Poznamenala, že aktuálne mestá svoje budúcoročné rozpočty pripravujú a takmer všetky majú veľké problémy ich zostaviť v súlade s legislatívou.         

Poukázala pritom na zákon o dlhovej brzde, v dôsledku ktorého štát prognózuje mestám príjmy z podielových daní o 19 percent nižšie oproti roku 2023. "Ak by mali mestá schváliť svoje rozpočty podľa ustanovení uvedeného zákona, museli by niekoľko stonásobne zdvihnúť dane a poplatky, rozpredávať svoj majetok a drasticky znížiť svoje služby, ktoré poskytujú občanom," skonštatovala.

Ako podotkla, po schválení programového vyhlásenia vlády v Národnej rade SR sa niektoré jeho ustanovenia nebudú 24 mesiacov uplatňovať. Aj v prípade, že zákon o dlhovej brzde bude "vypnutý", prognózuje podľa ÚMS štát mestám v budúcom roku príjmy z podielových daní maximálne na úrovni príjmov v tomto roku.         

"Je to v dôsledku štátom schválených zákonov a sociálnych opatrení. Súčasne štát samosprávam opätovne zvýšil výdavky. Napríklad vplyvom štátom schváleného zákona o zvýšení miezd zamestnancov stúpnu výdavky na mzdy v mestách rádovo o niekoľko miliónov eur," spresnila Piršelová. Vplyvom inflácie podľa únie miest neustále rastú výdavky za tovary, služby a stavebné práce. Za veľmi nestabilnú a rizikovú z pohľadu rozpočtu považuje cenu energií.         

"Pri stagnácii, respektíve poklese reálnych príjmov od štátu z podielových daní nie sú mestá schopné financovať svoje samosprávne funkcie bez úpravy svojich daní a poplatkov," upozornili z ÚMS.         

Od štátu preto očakávajú zverejnenie novej reálnej daňovej prognózy týkajúcej sa príjmov miest z podielových daní v roku 2024. Rovnako aj, že štát príde s kredibilným plánom, ako stabilizovať situáciu, ktorá ohrozuje fungovanie samospráv v ďalších rokoch.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.10.2019
ÚMS: Väčšina miest na Slovensku bude musieť zvýšiť dane a poplatky
Väčšina miest na Slovensku bude musieť zvýšiť daň z nehnuteľností a ďalšie poplatky, aby tak vykryla výpadky príjmov, ktoré budú mať samosprávy v dôsledku viacerých zákonov prijatých v Národnej rade SR.
viac
07.05.2021
Vyhlásenie ÚMS k daňovo – odvodovej reforme MF SR
Únia miest Slovenska (ÚMS) nevie a nechce vecne reagovať na útržkovité informácie, ktoré vyvolávajú zbytočné diskusie a polemiky a nechce byť vťahovaná do žiadnych politických hier.
viac
04.11.2021
ZMOS analyzuje miestne dane a poplatky
Združenie miest a obcí Slovenska spracováva ďalšiu, pre samosprávu mimoriadne užitočnú analýzu. Pripravovaná analýza sa sústredí na miestne dane a poplatky ako nástroj na skvalitnenie života obyvateľov miest a obcí.
viac
02.12.2022
V Skalici plánujú zvýšiť dane, nezvyšovali ich desať rokov
V Skalici plánujú v roku 2023 zvýšiť dane. Ako uviedla primátorka Oľga Luptáková, nezvyšovali ich desať rokov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %