Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
09.12.2016 05:17

V Bratislave sa bude od nového roka vyberať miestny poplatok za rozvoj


Ilustračná snímka: archív red.


V hlavnom meste sa bude od januára budúceho roka vyberať miestny poplatok za rozvoj. Odsúhlasilo to dnes bratislavské mestské zastupiteľstvo s tým, že sadzba poplatku za každý štvorcový meter realizovanej stavby na celom území hlavného mesta bude pri stavbách na bývanie 35 eur.


Pri stavbách na pôdohospodársku produkciu 10 eur, priemyselných stavbách 25 eur a ostatných stavbách 35 eur. Príjem z poplatku môžu samosprávy použiť na úhradu kapitálových výdavkov, napríklad do materských škôl, miestnych komunikácií či zelene.       

Na základe prijatej zmeny štatútu hlavného mesta sa výnos z  poplatku bude deliť medzi mestské časti a mesto v percentuálnom pomere 68:32, v prospech mestských častí. Tie budú poplatok taktiež aj a vyberať. Poplatok za rozvoj by sa nemal týkať odstránenia poruchy alebo havarijného stavu stavby, drobnej stavby, nadstavby a prístavby s výmerou podlahovej plochy do 25 m2 i stavby rodinného domu s výmerou podlahovej plochy do 150 m2.       

Poslanec Ján Buocik, ktorý navrhol finálne sadzby poplatku za rozvoj v hlavnom meste, povedal, že všeobecne záväzné nariadenie (VZN) dnes zastupiteľstvo schválilo za súčasne platného právneho stavu a netýka sa ho ešte novela zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorú parlament schválil v stredu (7. 12.). "Po nadobudnutí platnosti tejto novely VZN, ktoré dnes prijalo mestské zastupiteľstvo, stratí platnosť. Nahradia ho jednotlivé VZN v mestských častiach," povedal. Celá kompetencia tak má v rámci poplatku prejsť z mesta na bratislavské mestské časti.       

Podľa Buocika už miestne zastupiteľstvá začali rokovať o tomto VZN a verí, že ho príjmu so sadzbami, ktoré dnes prijali mestskí poslanci. Mestské časti môžu podľa poslanca prijímať VZN k poplatku za rozvoj vďaka prechodnému ustanoveniu v novele zákona aj v priebehu budúceho roka. "Keď ho schvália, odvtedy je účinné. Ak by to nestihli do konca roka, môžu tak urobiť kedykoľvek v novom roku," podotkol poslanec.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.10.2016
Bratislava chce poplatok za rozvoj vyberať v maximálnej výške
Hlavné mesto chce miestny poplatok za rozvoj vyberať v jeho maximálnej výške, a to 35 eur za každý meter štvorcový (m2) realizovanej stavby.
viac
03.03.2017
V mestských častiach nadobúdajú účinnosť VZN o rozvojovom poplatku
Vo väčšine mestských časti Bratislavy vstúpilo 1. marca do platnosti všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o miestnom poplatku za rozvoj. Zavedenie rozvojového poplatku prijali v predchádzajúcich dvoch mesiacoch zastupiteľstvá všetkých mestských častí s výnimkou Podunajských Biskupíc.
viac
08.12.2018
Lozorno zavedie od januára rozvojový poplatok
Obec Lozorno v okrese Malacky zavedie od nového roka miestny poplatok za rozvoj. Pre TASR to potvrdil nový starosta obce Ľuboš Tvrdoň.
viac
08.11.2019
Poslanci MsZ v Senici schválili poplatok za rozvoj
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Senici schválili Všeobecne záväzné nariadenie o miestnom poplatku za rozvoj. Poplatok za rozvoj umožňuje mestám a obciam na základe zákona získavať príjmy od investorov a developerov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %