Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
12.09.2020 02:15

V ETM bude dopravná karta zadarmo, kraj podporí aj cestovanie za kultúrou


Vyberte si správnu kartu - Európsky týždeň mobility 2020 v BBSK


Banskobystrický samosprávny kraj sa od 16. do 22. septembra zapojí do Európskeho týždňa mobility 2020. V rámci neho pripravil viacero aktivít, ktoré podporia využívanie alternatívnych druhov dopravy, zameria sa tiež na kultúru a stredoškolákov.


Počas Európskeho týždňa mobility pripravil Banskobystrický samosprávny kraj množstvo aktivít, ktorých cieľom je podporiť využívanie iných druhov dopravy ako automobilovej.  Po prvý raz je Úrad BBSK tiež oficiálne súčasťou súťaže Do práce na bicykli.

V priebehu celého týždňa od 16. do 22. septembra si budú môcť ľudia vybaviť čipovú dopravnú kartu v ktorejkoľvek dopravnej kancelárii SAD Zvolen a SAD Lučenec zadarmo.

„Dopravná karta funguje ako elektronická peňaženka a pri kúpe cestovného lístka prostredníctvom nej jej držiteľ automaticky získava zľavu. Svojho držiteľa tiež motivuje verejnú dopravu využívať na pravidelnej báze. Zároveň minimalizuje manipuláciu s hotovosťou a kontakt so šoférom autobusu, čo je v čase pandémie nového koronavírusu ďalšou výhodou,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Od septembra minulého roku navyše vedia cestujúci na prímestských linkách cestovať na jednu kartu po celom kraji bez ohľadu na to, či spoj prevádzkuje zvolenská alebo lučenecká spoločnosť.

Bezplatná sobota v autobusoch aj múzeách

V sobotu 19. septembra budú všetky prímestské linky SAD Zvolen a SAD Lučenec premávať zadarmo, autobusový lístok z tohto dátumu bude počas celého dňa platiť aj ako vstupenka do múzeí a galérie, ktorých zriaďovateľom je župa.

„Bezplatný vstup získajú aj všetci návštevníci, ktorí prídu pešo, na bicykli alebo kolobežke. Bezplatné cestovanie počas soboty má motivovať ľudí, aby na svoje presuny využili aj iné dopravné prostriedky ako auto. Zároveň im dáva cieľ takejto cesty – kultúra a poznanie v pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja,“ doplnil Ján Lunter.

Bezplatný vstup pre ľudí bez auta bude v sobotu 19. septembra platiť podľa stanovených otváracích hodín a za dodržania platných protiepidemiologických opatrení vo všetkých expozíciách Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici, Horehronského múzea v Brezne, Novohradského múzea a galérie v Lučenci, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote a Pohronského múzea v Novej Bani.

Pracovné listy pre stredoškolákov

Župa v Európskom týždni mobility tiež pripravila modelovú hodinu a pracovné listy pre stredoškolákov s témou udržateľnej mobility. Modernou a interaktívnou formou umožní študentom zamyslieť sa nad rôznymi spôsobmi dopravy, ich výhodami a dopadmi na životné prostredie. Súčasťou je aj dotazník, ktorý kraju pomôže zistiť potreby študentov pre využívanie prioritne cyklistickej dopravy.

„Pre riaditeľov všetkých zariadení sociálnych služieb, kultúrnych inštitúcií a stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK sme pripravili online dotazník, ktorým zistíme najčastejšie spôsoby dopravy ich zamestnancov i návštevníkov ako aj potreby pre využívanie iných druhov dopravy ako osobného auta. Informácie získané z dotazníkov budú BBSK slúžiť ako podklad pre prípadné budúce investície do drobnej infraštruktúry i pri plánovaní cyklotrás či obslužnosti prímestskou dopravou,“ povedal Ján Lunter.

Do práce na bicykli

Príkladom pri využívaní alternatívnej dopravy, a to nielen v Európskom týždni mobility, chce ísť aj samotný úrad Banskobystrického samosprávneho kraja. Po prvý raz sa oficiálne zapojil do národnej kampane Do práce na bicykli, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej dopravy.

Kampaň tiež vyzýva samosprávy, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a motivovali ich, aby viac používali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce.

„Podarilo sa nám zapojiť 28 zamestnancov, ktorí spoločne vytvorili sedem tímov. Do práce jazdia prevažne na bicykli, chodia pešo, niektorí využívajú aj autobusovú dopravu,“ povedal krajský cyklokoordinátor Peter Halaj.

Župa sa svojich zamestnancov rozhodla motivovať aj interne. Na parkovisku plánuje rozšíriť zastrešené státie pre bicykle či zrekonštruovať sprchy a vytvoriť tak technicko-sociálne zázemie. Pre najlepších účastníkov súťaže Do práce na bicykli bude tiež pripravený darčekový balíček.

Viac informácií o aktivitách BBSK počas Európskeho týždňa mobility i krátke video nájdete na www.bbsk.sk/etm

Autor: (ts-bbsk-Lenka Štepáneková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.03.2020
Rúška na objednávku kraja šijú firmy v regióne, pridali sa divadlá aj školy
Nedostatok ochranných rúšok sa snaží Banskobystrický samosprávny kraj kompenzovať tým, že ich výrobu objednal u firiem v regióne. Látkové rúška dobrovoľne šijú aj v niektorých divadlách a stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, pomôcť im môžete látkami.
viac
15.09.2021
Za kultúrou bez auta a s polovičnou zľavou: Kraj sa zapája do ETM
Banskobystrický samosprávny kraj pripravil v sobotu 18. septembra, počas Európskeho týždňa mobility, 50 percentné zľavy zo vstupného do múzeí a galérií. Zľavy poskytnú počas tohto dňa nielen krajské kultúrne inštitúcie, ale pripojili sa aj ďalšie.
viac
25.10.2023
Kraj obnovil tradíciu Burzy stredných škôl
Kraj sa aj takto snaží vytvárať čo najlepšie podmienky pre štúdium na jeho stredných školách, podporovať odbory, ktoré reflektujú na potreby zamestnávateľov a trhu práce a modernizovať priestory i vybavenie tak, aby zodpovedali 21. storočiu.
viac
21.11.2023
Krajské centrá práce s mládežou SPACE získali prestížne ocenenie
Pozornosti odbornej poroty neunikol projekt centier práce s mládežou SPACE, ktorý Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry spustil pred vyše rokom. Odmenili ho ocenením Národná cena kariérového poradenstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %