Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
04.01.2022 11:35

V Krupine revitalizujú Geschwindovu záhradu ruží


Ilustračná snímka: (tasr).


Záhrada ruží, ktorú na počesť ich šľachtiteľa Rudolfa Geschwinda vytvorili pred dvomi desaťročiami v areáli Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine, získala vlani na svoju revitalizáciu podporu od Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) 8500 eur.


Obnovu záhrady vo výške takmer 5800 eur podporilo aj mesto Krupina.

Ako informujú pracovníci múzea, v rámci podpory sa realizovala výsadba rastlín a stálozelených krov. Zrealizovalo sa aj osadenie cortenových tabúľ s nápismi – menami ruží, ako aj veľkej tabule s informáciami o záhrade a práci vrátane portrétu Geschwinda.

„Plochy v bezprostrednej blízkosti ruží boli zvýraznené makadamovým štrkom a dve výškovo rozdielne úrovne záhrady boli prepojené osadenými schodmi z prírodného kameňa. V lete tohto roku by mala najväčšiu plochu záhrady zaberať kvetinová lúka,“ uvádza múzeum. Záhrada bude doplnená lavičkou a umelým osvetlením. Už v roku 2020 zrealizovali obnovu múrika a oplotenia záhrady.

Geschwind pôsobil v Krupine od roku 1872 ako lesmajster. Okrem svojho povolania sa však zaoberal i šľachtením a predajom ruží. Sám uvádza, že vypestoval až 707 odrôd ruží, z ktorých sa dodnes zachovalo len okolo 120. Umrel v Krupine roku 1910 a je pochovaný na miestnom cintoríne. Na jeho počesť boli v roku 2002 v záhrade Múzea Andreja Sládkoviča vysadené ruže darované Arborétom Borová hora vo Zvolene, ktoré je jedným z mála rozárií s ružami Geschwinda.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2016
Na obnove hradu Čabraď sa pracuje už 20 rokov
Už niekoľko víkendov odpracovali tento rok dobrovoľníci na obnove hradu Čabraď v okrese Krupina.
viac
31.07.2020
Mesto pokračuje v príprave revitalizácie Záhrady umenia a stromoradia
Mesto Prešov pokračuje v príprave kompletnej obnovy a revitalizácie zelenej plochy v Záhrade umenia a na Kmeťovom stromoradí s celkovou rozlohou 1,3 hektára.
viac
13.03.2021
Vďaka revitalizácii budovy Prvého slovenského gymnázia vznikne 12 miest
Dokopy 12 pracovných miest by malo vzniknúť v Revúcej vďaka revitalizácii novšej budovy Prvého slovenského gymnázia na Železničnej ulici, v ktorej bude vytvorené interaktívne múzeum. Vyplýva to z rozhodnutia poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja.
viac
05.05.2021
Medickú záhradu v Starom Meste čaká revitalizácia
Medickú záhradu, národnú kultúrnu pamiatku, v bratislavskom Starom Meste čaká revitalizácia. Mestská časť poukazuje na to, že za posledných 20 rokov sa v tomto mestskom parku vykonali len tzv. kozmetické úpravy. Počas prác bude záhrada naďalej prístupná verejnosti, avšak s miernymi obmedzeniami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %