Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
06.10.2020 12:20

V oranžovej fáze sú štyri školy v BBSK


Ilustračná snímka.


Štyri stredné školy, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa aktuálne k 5. 10. nachádzajú v oranžovej fáze semaforu.


Okrem Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici, ktorá je oranžová od minulého týždňa, ide o Gymnázium Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici, SOŠ techniky a služieb v Brezne a SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene.

Vyučovanie v triedach, ktoré sa ocitli v karanténe, prebieha dištančným spôsobom, momentálne nie je v červenej fáze žiadna stredná škola zriaďovaná krajom.

Situácia je stabilizovaná aj v zariadeniach sociálnych služieb, kde stále platí plošný zákaz návštev a prísne hygienické opatrenia.

Stretnutie s riaditeľmi RUVZ

Na utorok je plánované stretnutie zástupcov Úradu BBSK a regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré by malo priniesť aj odpoveď na otázku, ako postupovať v prípade ambulantných služieb. Tie zatiaľ plošne zatvorené nie sú, ambíciou kraja je udržať ich chod čo najdlhšie, samozrejme za predpokladu, že takúto prevádzku vyhodnotia aj regionálne úrady verejného zdravotníctva ako bezpečnú.

„Regionálnym úradom verejného zdravotníctva ponúkneme ako kraj pomoc pri dohľadávaní kontaktov pozitívnych prípadov, čo sa momentálne ukazuje ako najväčší problém. Ak o ňu prejavia záujem, vstúpime do celého procesu,“ povedal župan Ján Lunter.

Kultúra sa musela prispôsobiť situácii

Po karanténe, ktorú absolvovali zamestnanci Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, obnovuje divadlo od utorka 6. októbra svoju činnosť.

„Všetci testovaní zamestnanci boli negatívni, od utorka sa preto v rámci obmedzených možností vraciame pred našich divákov. Upravený program nájdu záujemcovia na webových stránkach divadla, kapacita na jednotlivé predstavenia sa pohybuje od 20 do 30 divákov,“ povedala riaditeľka DJGT Jana Raffajová.

Otvorené sú aj ostatné kultúrne inštitúcie, ktoré sa prispôsobili novým podmienkam a na október pripravili pestrú paletu podujatí.

„Návštevníci a diváci sa môžu cítiť bezpečne, pretože na podujatiach dodržiavame prísne hygienické opatrenia. Výber je bohatý, od zaujímavých výstav až po kurzy tradičných remeselných techník. Divadlá upravili svoj repertoár tak, aby sa do sály zmestilo čo najviac divákov, pripravené sú aj viaceré premiéry,“ povedal vedúci oddelenia kultúry BBSK Peter Černek.

Autor: (Lenka ŠTEPÁNEKOVÁ, BBSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.10.2020
BBSK vyzval firmy aby darovali stredoškolákom počítače
Banskobystrický samosprávny kraj zareagoval na prechod stredných škôl na dištančnú výučbu výzvou, ktorú adresoval podnikateľom. Tí môžu darovať počítače študentom, ktorí by inak nemali prístup k online vzdelávaniu.
viac
14.10.2020
Súťaž vyzýva žiakov ZŠ, aby sa stali dobrodruhmi a spoznali horný Zemplín
Motivovať k aktívnemu pohybu a spoznávať územie horného Zemplína je cieľom súťaže určenej žiakom základných škôl (ZŠ) Staň sa dobrodruhom a spoznaj horný Zemplín.
viac
26.10.2020
Kultúra sa presúva do online priestoru
V súvislosti s obmedzením pohybu obyvateľstva zostane všetkých 18 kultúrnych inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti trnavskej župy pre verejnosť uzatvorených od soboty 24. októbra 2020 až do odvolania.
viac
29.10.2020
Aktuálne usmernenie k oznamovaniu neprítomných detí a žiakov Sociálnej poisťovni
Usmernenie k oznamovaniu údajov o neprítomných deťoch a žiakoch Sociálnej poisťovni (aktualizované 27. 10. 2020).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %