Na sútoku Demänovky a Váhu v liptovskomikulášskej mestskej časti Palúdzka spustilo mesto práce na novej oddychovej zóne. Doteraz nevyužívaný mestský pozemok sa postupne zmení na atraktívne územie určené na zmysluplné trávenie voľného času pre všetky generácie.
„V lokalite, ktorú domáci poznajú pod názvom Špic, vytvoríme prírodne ladený verejný priestor. Rozdelíme ho na oddychovú, detskú a športovú zónu. Dominantami sa stanú dve ohniská a studňa s tradičnou pumpou a žľabmi pre deti. Doplní ich edukačná časť pre výučbu pod holým nebom, hojdacie siete, inkluzívne herné prvky a workoutová časť na cvičenie,“ povedal primátor Ján Blcháč.

Návrh kladie dôraz na zachovanie prírodného charakteru územia. Počíta s mlatovými chodníkmi a štrkovými dopadovými plochami, ktoré neobmedzujú vsakovanie dažďovej vody. Väčšina prvkov je navrhnutá z prírodných materiálov, najmä agátového dreva a prírodného kameňa. Výnimkou je len betónová monolitická konštrukcia s plochou približne 25 metrov štvorcových, ktorá prepája jednotlivé časti areálu a opticky nadväzuje na oplotenie susediaceho futbalového areálu.
Centrálnu časť oddychovej zóny tvorí detské ihrisko s viacerými hernými prvkami vrátane drevených preliezok, hojdačiek, mini lezeckej steny, pieskoviska, a tiež pružinových hojdačiek a šmýkačky pre najmenšie deti. Súčasťou je aj studňa s ručnou pumpou a systémom drevených herných konštrukcií, ktorý umožní deťom experimentovať s tokom vody, uzávermi a jej smerovaním.

Ohnisková časť areálu pozostáva z dvoch ohnísk. Prvé je kamenné kruhové s možnosťou sedenia z lomového kameňa s dreveným piknikovým stolom. Druhé je moderné grilovacie ohnisko s roštom a integrovaným vybavením, doplnené o sedenie v rámci kompozičnej vlny.
Oddychová zóna s hojdacími sieťami v zelenej časti areálu umožní vizuálny kontakt s detským ihriskom, no zároveň poskytne dostatočné oddelenie pre oddych. Športová zóna ponúkne viacero cvičebných prvkov pre tréning celého tela. Celý areál doplní nová výsadba stromov, kríkov a trvaliek, ktoré vytvoria prirodzený tieň, podporia biodiverzitu a zachovajú prírodný charakter prostredia.

„Po zániku bývalého cvičiska pre psov v dávnej minulosti ostalo toto územie hluchým miestom bez jasného využitia. Jeho poloha pri sútoku Váhu a Demänovky však ponúka obrovský potenciál pre rekreáciu a trávenie voľného času. Nový park tento potenciál naplno využije a vytvorí výnimočný priestor pre deti, rodiny, športovcov aj seniorov,“ povedal mestský poslanec Marek Nemec, iniciátor myšlienky.
Investícia do projektu predstavuje približne 130-tisíc eur a mesto ju financuje z vlastných zdrojov. Práce by mali prebiehať počas letných mesiacov. Súbežne mesto buduje aj oddychovú zónu na sídlisku Podbreziny. Ďalšiu pripravuje v Stošiciach, práce začnú ešte v tomto roku.
