Pondelok 20.01.2020
Dnes má meniny 
Dalibor
°C
27.04.2019 10:05

V Pieninách i na hrade štartuje letná turistická sezóna


Ľubovniansky hrad, ilustračná snímka zdroj: Podtatranské noviny


Cez víkend odštartuje v Pieninách i v okolitom regióne letná turistická sezóna. V sobotu 27. apríla na pravé poludnie odomknú v Červenom Kláštore hladinu Dunajca i okolitých turistických chodníkov.


„Na trase od prístaviska Pod Lipami až do Lesnice si budú môcť návštevníci užiť prvé jazdy na drevených pltiach,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny Erika Šalatová.       

Otvoreniu bude predchádzať svätá omša v Červenom Kláštore, vystúpenie folklórnych súborov Zamaguria a živej hudby. Chýbať nebude ochutnávka tradičných špecialít. „Bohatý program bude pripravený v Lesnici v amfiteátri a tiež v Kláštore kartuziánov. V rovnaký deň si prídu na svoje aj cyklisti. Na severnom Spiši majú k dispozícii niekoľko jedinečných cyklotrás a singletrailov. Ich sprístupnenie bude v sobotu v retro štýle,“ upozornila Šalatová s tým, že jazda organizovaná Klubom slovenských turistov je na programe po 10. h spred Obvodného úradu v Starej Ľubovni.

Hlavnú letnú sezónu odštartujú v nedeľu 28. apríla aj na hrade Ľubovňa a v skanzene pod ním. Riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík TASR potvrdil, že bohatý program bude venovaný predovšetkým ženám, v prvý deň otvorenia prostredníctvom výstavy, ktorá priblíži najmocnejšie ženy hradu. „Ženy od nepamäti tvorili súčasť dejín hradu, hoci ich miesto v histórii sa často opomínalo. Doteraz sme sa venovali predovšetkým mužom – majiteľom, správcom, potomkom či väzňom. Hoci boli ženy všade prítomné, ich prítomnosť bola väčšinou zahalená rúškom tajomstva. Práve preto expozícia La femme fatale predstavuje poctu osudovým ženám hradu Ľubovňa, ktorým sa budeme venovať počas celej sezóny,“ doplnil riaditeľ.       

Hlavnú tému otvorenia letnej turistickej sezóny „Ženy hradu, hrad ženám“ doplnia tóny dobovej hudby v podaní Michala Smetanku a šermiarske vystúpenie skupiny Ricasso. O pravidelný program sa taktiež postarajú Sokoliari sv. Bavona zo Štiavnických Baní. V západnom bastióne bude špeciálne pre návštevníčky pripravený dámsky kútik, v ktorom si budú môcť vyskúšať šaty z rôznych období aj líčenie. „V skanzene sme pripravili ukážku tradičných remesiel a detský kútik,“ upozornil Mikulík s tým, že v hradnej barokovej kaplnke sv. Michala Archanjela sa už tradične uskutoční o 14. h rímskokatolícka svätá omša. Hudobným hosťom bude Mariana Hochelová, sólistka Opery SND v Bratislave a Opery Národného divadla v Brne.       

V Stredovekom vojenskom tábore sa po zimnom spánku budú stínať hlavy. Historická skupina Tormen sľubuje mučenie so štipkou humoru. Návštevníci si môžu vyskúšať aj jazdu na koni, streľbu z luku či kuše.       

„Najmenší národný park Slovenska je spolu s okolitým regiónom čoraz atraktívnejší nielen pre domácich turistov. Medziročne stúpa aj počet hostí zo zahraničia a exotických krajín, vlani hotelieri a podnikatelia pôsobiaci v cestovnom ruchu zaznamenali aj napr. návštevníkov z Japonska, Antarktídy, Južného Sudánu, Mozambiku aj Austrálie,“ konkretizovala Šalatová. Tento rastúci trend si chcú v regióne udržať aj počas tohto leta.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.06.2017
Čachtický hrad otvára letnú sezónu
Otvorenie letnej sezóny na Čachtickom hrade si užijete už tento víkend (24. 6.) a to vo dne i v noci!
viac
14.06.2019
Sezónu otvoria na severnom Spiši Zamagurskými folklórnymi slávnosťami
Letnú turistickú sezónu otvárajú v najbližších dňoch aj na severe Spiša a v Pieninách. Riaditeľka OOCR Erika Šalátová informovala, že od piatka 14. až do nedele 16. júna čaká na návštevníkov prehliadka ľudového spevu, tanca a tradičnej kultúry na Zamagurských folklórnych slávnostiach.
viac
18.06.2019
Tatranci štartujú letnú sezónu, spestrí ju množstvo podujatí
Tatranci majú pred sebou letnú turistickú sezónu. V piatok doobeda symbolicky odomkli hladinu Štrbského plesa. Starosta Štrby Michal Sýkora verí, že sezóna bude ešte úspešnejšia ako vlaňajšia a že aj vďaka titulu top destinácia od Lonely Planet zavíta do regiónu ešte viac turistov.
viac
13.09.2019
S letnou turistickou sezónou sú na hrade veľmi spokojní
Čísla návštevnosti Hradu Ľubovňa a skanzenu pod ním rastú aj v tomto roku. Riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík pre TASR uviedol, že veľmi pozitívne hodnotia aj hlavnú turistickú sezónu, ktorá bola tento rok venovaná ženám.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %