Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
25.07.2023 11:40

V Poloninách vzniká nové centrum tmavej oblohy za viac ako 270 000 eur


Ilustračná snímka.


Na Kolonickom sedle vyrastá nové výskumno-prezentačné centrum parku tmavej oblohy. Atypická stavba je výsledkom viacerých súvisiacich aktivít projektu cezhraničnej spolupráce programu ENI, ktorý združuje Slovensko, Maďarsko, Ukrajinu a Rumunsko v oblasti environmentálnych projektov.


Krajská Vihorlatská hvezdáreň v Humennom na projekt získala viac ako 270 000 eur. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.

S realizáciou projektu sa podľa jej slov začalo už v júli 2021 a uzavrieť by sa mal v októbri tohto roku. Z európskych zdrojov sa naň partnerom podarilo získať viac ako 601 000 eur, pričom len pre krajskú organizáciu ide z tejto sumy 273 000 eur. Hlavným cieľom projektu je udržať minimálnu úroveň svetelného znečistenia v parkoch tmavej oblohy v troch krajinách - na Slovensku v Poloninách, na Ukrajine v Zakarpatsku a v Maďarsku v pohorí Bükk.

"Predpokladá to systematické meranie úrovne znečistenia oblohy technickým svetlom pomocou špeciálnych meračov na meracích staniciach pri prezentačnom centre, v obci Runina, v Stužici a Derenivke na Ukrajine a v Kisgöri v Maďarsku," povedala Jeleňová.

Informácie získané z týchto staníc sa spracujú a prostredníctvom prezentačných centier sa zverejnia výsledky meraní. Centrá poslúžia aj pre informovanie verejnosti o problematike svetelného znečistenia, jeho vplyvu na prírodu, zdravie človeka i správanie rastlín a živočíchov.

Súčasťou projektu je aj vytvorenie siete monitoringu svetelného znečistenia vrátane mobilnej monitorovacej stanice, informačnej kampane, série konferencií, workshopov, ako aj vytvorenia miest na pozorovanie a fotografovanie hviezdneho neba.

"Koncovkou medzinárodnej spolupráce by napokon mala byť príprava auditu na zapísanie parkov tmavej oblohy projektových partnerov do svetového zoznamu a následne získanie certifikátu od asociácie tmavej oblohy IDA (International Dark-Sky Association)," dodala Jeleňová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.02.2021
V Poloninách vzniká 90-kilometrový cyklookruh
Prepojiť najvýznamnejšie atrakcie a scenérie v okolí vodnej nádrže Starina, a tým podporiť rozvoj turizmu v málo rozvinutom regióne Sninského okresu má za cieľ 92,06 kilometra dlhá cyklotrasa Poloniny Trail.
viac
26.03.2021
Prešovská župa zaočkovala už viac ako 20 tisíc ľudí
Prešovský samosprávny kraj pokračuje v očkovaní proti koronavírusu aj nasledujúci víkend a to v rovnakom režime vo všetkých troch veľkokapacitných vakcinačných centrách (VKOC). V Poprade a v Humennom sa bude očkovať len počas soboty, v Prešove navyše aj v nedeľu.
viac
29.09.2022
V Centre sociálnych služieb Ametyst Tovarné pribudol objekt prvého kontaktu
Centrum sociálnych služieb (CSS) Ametyst Tovarné v okrese Vranov nad Topľou prešlo ďalšou rekonštrukciou. V zariadení pribudol objekt prvého kontaktu pre návštevníkov a dodávateľov, bezpečnostné oplotenie s bránou a montované sklady na komunálny odpad.
viac
23.11.2022
V Poloninách pribudnú pozorovacie pavilóny, múzeum i oddychová zóna
V Národnom parku (NP) Poloniny sa zrealizuje trinásť atraktívnych rozvojových projektov mäkkého turizmu, z toho tri pod hlavičkou organizácií Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %