Streda 30.09.2020
Dnes má meniny 
Jarolím
°C
04.08.2020 01:04

V Rimavskej Sobote si uctili Svetový deň rómskeho holokaustu


Predstavitelia mesta Rimavská Sobota Jozef Šimko - primátor mesta, Ladislav Rigó - zástupca primátora, Štefan Szánto - prednosta mestského úradu si uctili pamiatku obetí holokaustu položením venca. Zdroj: rimavskasobota.sk


V sobotu 2. augusta si v Rimavskej Sobote uctili 76. výročie Svetového dňa rómskeho Porraimosu – holokaustu, položením vencov k pamätnej tabuli na ulici Bélu Bartóka pri dome Winšchafterovcov a k pomníku židovského holokaustu na Cukrovarskej ulici.


 Pred 76 rokmi, v noci z 2. na 3. augusta 1944, nacisti zlikvidovali "cigánsky" koncentračný tábor v Auschwitzi-Birkenou. Ten tvoril súčasť vyhladzovacieho nacistického tábora. Menšiu časť tamojších väzňov deportovali do koncentračných táborov Buchenwald a Ravensbrück - premiestnili tam približne 490 rómskych žien. Po ich odchode bolo ohlásené uzatvorenie blokov. Do plynových komôr odviezli takmer 4 000 rómskych mužov a žien vrátane starcov a detí. Nikto z nich neprežil. Na 2. augusta preto pripadá Svetový deň rómskeho holokaustu. Podľa predpokladov podobný osud postihol približne 21 000 európskych Rómov, ktorých do Auschwitzu-Birkenau deportovali.       

Organizátor, rómsky aktivista a predseda OZ - Občianska alternatívna iniciatíva v SR, Vojtech Kökény vo svojom prejave informoval o udalostiach, ktoré viedli k rómskemu holokaustu. Uviedol tiež, že sa tu zišli aj preto, aby pripomenuli širokej verejnosti Gemera i Slovenska, že Rómovia sú plnohodnotní občania tohto štátu. Podľa najnovších  výskumov za druhú svetovú vojnu bolo vyvraždených fašistami  300 000 až 500 000 Rómov a Sintov. Ako povedal Vojtech Kökény: „Neprajeme si a nechceme dať nijaký priestor v našom občianskom verejnom živote k neofašizmu, k nacionalizmu, k šovinizmu, xenofobii  a homofobii, ale spoločne budujeme multikultúrnu spoločnosť, v ktorej inakosť nie je hendikepom, ale práve naopak obohatením a pozitívnou hodnotou.“       

Na podujatí sa zúčastnil aj predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obci na Slovensku Richard Duda, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom spoločnosti TAURIS GROUP a.s. v Rimavskej Sobote. „Nikdy nesmieme zabudnúť na tieto tragické udalosti. Práve naopak, musíme si ich nielen pripomínať, ale ich aj aktívne vysvetľovať najmä mladej generácii. Je našou povinnosťou poukazovať na to, kam až môže zájsť ľudská nenávisť a zloba, ak sa dostane k moci,“ pripomenul v príhovore k zhromaždeniu Richard Duda. Účastníkom zároveň odovzdal pozdrav od prezidenta a predsedu predstavenstva holdingu ECO – INVESTMENT a.s., ktorého súčasťou je aj TAURIS GROUP: „V pánovi Milanovi Fiľovi máme veľkého priateľa a podporovateľa a z tohto miesta mu chcem poďakovať za pomoc, ktorú poskytuje komunite a regiónu,“ uviedol Duda.       

Slovenská republika je členom Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance - IHRA), ktorá v roku 2020 zasadá pod predsedníctvom Spolkovej republiky Nemecko. Členstvo v IHRA dodáva jednotlivým krajinám pocit spolupatričnosti vo výskume, vzdelávaní a spomienke na holokaust. Pri IHRA pôsobí aj Komisia pre genocídu Rómov (Committee on the Genocide of Roma). Aktuálne ju vedie zástupca delegácie Slovenskej republiky Martin Korčok, ktorý zároveň pôsobí vo funkcii vedúceho Múzea holokaustu v Seredi. K podujatiu povedal: „Vlády všetkých krajín Európskej únie kladú veľkú pozornosť na zlepšenie kvality života rómskej minority. Napriek tomu badáme zvyšovanie nenávisti voči tejto minorite a cítime potrebu prijatia jasnej definície protirómskeho rasizmu. Takýmto spôsobom môžeme efektívnejšie napomôcť dodržiavaniu ich ľudských práv.“       

ECO-INVESTMENT, a. s.       

Autor: (TASR-OTS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.01.2019
Múzeum holokaustu pripravilo podujatia aj mimo Serede
Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu spomienkovú sériu podujatí. Uskutočnia sa nielen v múzeu, ale aj na ďalších miestach na Slovensku.
viac
02.08.2019
Ma bisteren! - Pamätný deň rómskeho holokaustu v Banskej Bystrici
Štátny tajomník MŠVVaŠ SR Peter Krajňák a riaditeľka odboru výchovy a vzdelávania národnostných menšín Mária Prékop sa pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu 2. augusta 2016 zúčastnili na spomienkovej slávnosti, ktorú zorganizovalo občianske združenie In Minorita.
viac
17.10.2019
Medzinárodný deň archeológie si v múzeu pripomenú dvoma prednáškami
Dve prednášky o najnovších archeologických výskumoch a o využívaní moderných počítačových technológií v archeológii pripravilo pre svojich návštevníkov Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie.
viac
01.02.2020
Ochrana mokradí a vytváranie nových je ešte viac kľúčovejšie
Pri príležitosti Svetového dňa mokradí (2. februára) to uviedlo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Upozornilo, že ekosystémy musia byť stabilné, fungujúce a zdravé.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %