Pondelok 12.05.2025
Dnes má meniny 
Pankrác
°C
30.07.2019 08:07

V USA usvedčili kompostovateľné potravinové obaly, ktoré nie sú kompostovateľné


Ilustračná fotografia


Kompostovateľné potravinové obaly sa aj v USA donedávna tešili takmer bezhraničnej dôvere zákazníkov, respektíve priaznivcov recyklovateľných odpadov. Tú výrazne pošramotila nedávna štúdia výskumníkov Purdue University a Zero Waste Washington (organizácie poskytujúcej environmentálne poradenstvo).


 

 

Vo zverejnenej štúdii vedci analyzovali desať vzoriek komerčných kompostovacích zariadení z piatich štátov USA. V siedmich, ktoré prijímali aj kompostovateľné potravinové obaly (taniere, misky, poháre atď.) a miešali ich s potravinovým odpadom a odpadom zo záhrad, však odborníci zaevidovali vyššie hladiny perfluóroktánovej kyseliny a kyseliny perfluóroktánsulfónovej ako v ostatných troch vzorkách.

Obidve kyseliny, vyrábané od 40-tych rokov minulého storočia, patria medzi chemické látky s dlhým reťazcom rozkladu, ktoré sa v živých organizmoch nerozpadajú, ale hromadia.

Konkrétny negatívny vplyv na ľudský organizmus síce dosiaľ nebol vedecky zmapovaný, ale ide o chemikálie, ktoré vietor dokáže preniesť do ďalekých vzdialeností a sú schopné cirkulovať v pôde. V amerických výrobkoch sa okrem kompostovateľných odpadov vyskytujú aj v kožušinách, textíliách, kobercoch a podobne. V prípade zdravia zvierat sa ich vplyv prejavil reprodukčnými a vývojovými chybami, negatívne poznačil činnosť obličiek, pečene, imunitného systému a podobne.

Štát Washington už v minulom roku prijal zákon, zakazujúci používať spomenuté chemikálie v papierových potravinových obaloch. Samotné kyseliny, ktoré sa okrem iného vyznačujú schopnosťou spomaľovať horenie a odpudzovať olej i vodu, vedci už dávnejšie odporúčali vo výslednej mase znížiť na prijateľné minimum. „Súčasní výrobcovia budú musieť investovať do vývoja alternatívnych materiálov na poťahovanie,“ tvrdí najnovšie vedúca štúdie Linda Lee z Purdue Universite. Keď sa podľa nej spotrebitelia dozvedia najnovšie informácie o prítomnosti spomínaných kyselín, ustane dopyt po výrobkoch, ktoré ich obsahujú. Respektíve ostane jediným možným spôsobom zbavenia sa ich ako odpadov len v spaľovniach odpadov.

Vzhľadom na výsledky amerického prieskumu ešte väčšmi treba oceniť zodpovednosť prístupu slovenských vedcov, ktorí v bežnej praxi testujú vlastný vyvinutý a medzinárodne patentovaný bioplast Nonoilen v jednej z pezinských škôl (pozri Prof. Alexy: „Nami vyvinuté bioplasty musia byť stopercentne biorozložiteľné“).

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.09.2016
Šetrite miesto v kontajneri. Ušetríte aj v peňaženke
Nápojové kartóny z džúsov, mlieka alebo vína a PET fľaše rôznych veľkostí sú používané v globálnom meradle. Ročne sa na Slovensku predajú stovky milióny nápojových kartónov a PET fliaš. Vzhľadom na ich objemnosť kladú vysoké nároky na skladovanie vyprázdnených obalov.
viac
02.10.2021
Novela zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje
V pléne NR SR 30. septembra 2021 prešla prvým čítaním okrem tzv. transpozičnej novely zákona o odpadoch aj novela zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje.
viac
09.11.2023
V priemere skonzumujeme 2,8 kg kávy na osobu. Viete kam s obalmi z nej?
Káva je neodmysliteľnou súčasťou bežných dní. Doprajeme si ju doma aj v práci. Je to druhá najžiadanejšia komodita na svete, hneď po rope. Káva sa jednoducho stala súčasťou našich spoločenských rituálov, bez ktorých si už nevieme predstaviť svoj deň.
viac
26.08.2024
Nový školský rok - viete, ako správne triediť obaly zo školských potrieb?
Každoročne je záver augusta spájaný s prípravou školákov na nový školský rok. Odhaduje sa, že rodičia minú na školské pomôcky svojich ratolestí v priemere 50 eur. Čakajú ich nákupy zošitov, písacích potrieb, strúhadiel, pravítok či ďalších pomôcok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa