Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
03.12.2021 09:35

Vďaka verejnému obstarávaniu mesto ušetrilo už viac ako 1,5 milióna eur


Mestský úrad Dubnica nad Váhom.


V júni 2020 vzniklo na Mestskom úrade v Dubnici nad Váhom nové oddelenie verejného obstarávania. Za rok a pol svojej existencie dokázalo ušetriť už viac ako 1,5 milióna eur. Touto sumu môže samospráva čiastočne pokryť náklady napr. na rekonštrukciu námestia.


Úspora dosiahnutá verejným obstarávaním za aktuálne končiaci rok presahuje sumu 700-tisíc eur. „Najväčšie rozdiely medzi predpokladanou hodnotou zákazky a reálne obstaranou cenou - teda najväčšiu úsporu, sa nám podarilo dosiahnuť napr. v rámci obstarávania zhotoviteľa rekonštrukcie športoviska na ZŠ s MŠ Pod hájom (úspora 84-tisíc eur) či zhotoviteľa rekonštrukcie parkovísk a chodníkov (86-tisíc eur),“ vysvetlila Eva Granátová z oddelenia verejného obstarávania a strategického rozvoja mesta.

V roku 2021 oddelenie vyhlásilo 55 verejných obstarávaní na zhotoviteľov prác alebo dodávateľov tovarov či služieb. Na každom verejnom obstarávaní mesto v priemere ušetrilo 13 000 eur. Realizovalo však aj ďalších 45 menších zákaziek pre organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ktorými sa zatiaľ podarilo ušetriť 60-tisíc eur.

O jednu zákazku sa usiluje aj desiatka uchádzačov

Okrem šetrenia verejných zdrojov patrí k devízam nového systému verejného obstarávania, zavedenom v dubnickej samospráve, aj transparentné obstarávanie služieb a tovarov. „Všetky obstarávania máme centralizované na jednom mieste, po novom ich zverejňujeme okrem vestníka verejného obstarávania a úradnej tabule aj priamo na hlavnej stránke webového sídla mesta, aby sa o nich dozvedelo čo najviac uchádzačov. Vytvárame tým konkurenčné prostredie, ktoré prirodzene stláča ceny nadol,“ vysvetlila ďalej vedúca oddelenia verejného obstarávania, ktoré nedohliada iba na najnižšiu ponúknutú cenu, ale aj na dodržanie požiadaviek na predmet zákazky, aby bol zachovaný princíp hodnota za peniaze.

Financie ušetrené prostredníctvom dobre nastaveného procesu verejného obstarávania sú presunuté do rezervného fondu mesta. V ďalšom rozpočtovom roku sa môžu využiť na nové investičné akcie, ktoré by inak na svoju realizáciu čakali omnoho dlhšie. „Chceme byť transparentnou samosprávou a pri práci s verejnými zdrojmi postupovať hospodárne, účelne a efektívne. Po roku a pol od zavedenia nového systému verejného obstarávania môžem zhodnotiť, že to bol veľmi dobrý krok,“ uzatvoril primátor mesta Peter Wolf.

 

Autor: (Veronika VALUCHOVÁ, hovorkyňa mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2020
Novým systémom verejného obstarávania mesto ušetrí státisíce eur
Vedenie mesta Dubnica nad Váhom chce tovary a služby obstarávať transparentne, no najmä hospodárne. Na radnici preto vzniká samostatné oddelenie verejného obstarávania, ktoré všetky obstarávania centralizuje na jedno miesto.
viac
15.06.2020
Na 8 projektov použije dubnická samospráva 960 000 eur z rezervného fondu
Na osem investičných akcií v Dubnici nad Váhom pôjde v tomto roku z rezervného fondu mesta 960 000 eur. Zmenou rozpočtu o tom rozhodli na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva dubnickí poslanci.
viac
19.01.2021
Mesto ušetrilo minulý rok na verejnom obstarávaní 850 000 eur
Dubnická radnica ušetrila v minulom roku na verejnom obstarávaní viac ako 850 000 eur. Informovala o tom vedúca oddelenia strategického rozvoja a verejného obstarávania Eva Granátová.
viac
19.04.2021
Dubnica nad Váhom opraví časť historického kaštieľa i priľahlý svah
Zabezpečiť stabilizáciu krídla historického kaštieľa zo 17. storočia v Dubnici nad Váhom a priľahlého svahu má oprava naplánovaná na tri mesiace. Podľa hovorkyne mesta Veroniky Rezákovej si vyžiada investíciu viac ako 250 000 eur, ktorá je zabezpečená z rezervného fondu mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %