Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
10.06.2024 12:10

Vláda bude rokovať o spustení rekonštrukcie NKP kaštieľa v Rusovciach


NKP kaštieľ v Rusovciach. Snímka zdroj: Teraz.sk


Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky (NKP) kaštieľa v Rusovciach by sa mala reálne začať. Avizuje to Úrad vlády (ÚV) SR, ktorý do programu stredajšej (12. 6.) schôdze kabinetu zaradil bod pod názvom Spustenie realizácie rekonštrukcie NKP kaštieľ Rusovce.


 Vo štvrtok (6. 6.) nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o zamietnutí námietok voči vyhodnoteniu súťaže na zhotoviteľa rekonštrukcie.                 

ÚVO posudzoval námietky voči vyhodnoteniu súťaže opakovane. V roku 2023 pri prvom preverovaní vyhodnotenia vyhovela podnetu smerujúcemu k nízkej cene víťaznej ponuky a nedostatočného vysvetlenia tejto nízkej ceny. Úradu vlády nariadil ÚVO opätovne súťaž vyhodnotiť.         

K opätovnému vyhodnoteniu, ktoré v apríli potvrdilo pôvodnú víťaznú ponuku, prijal ÚVO opäť námietku, začal preto konanie. V rozhodnutí, ktoré úrad vydal a zverejnil na svojom webe, konštatuje, že v prípade nezistil porušenia zákona o verejnom obstarávaní, na ktoré poukazoval navrhovateľ v podaných námietkach a ktoré by mohli ovplyvniť výsledok verejného obstarávania. "Z predloženej dokumentácie má úrad za to, že k rozhodnutiu o prijatí ponuky úspešného uchádzača kontrolovaný dospel na základe odporúčania odbornej komisie, vyjadrenia posudzovateľov z profesijných odborov a na základe znaleckého posudku USI. Úrad v kontexte uvedeného konštatuje, že kontrolovaný v posudzovanom prípade pri opätovnom vyhodnotení ponuky úspešného uchádzača postupoval v súlade so zákonom," uvádza ÚVO vo vysvetlení svojho rozhodnutia o zamietnutí námietok.         

Verejné obstarávanie na rekonštrukciu kaštieľa vyhlásili už v polovici decembra 2019, proces brzdilo viacero konaní o námietkach v priebehu jednotlivých etáp súťaže.         

Pôvodná predpokladaná hodnota zákazky bola vo výške 71.351.790,93 eura bez DPH. V súťaži identifikovaný úspešný uchádzač ponúkol cenu realizácie vo výške takmer 87 miliónov eur bez DPH (104 miliónov eur s DPH).         

Cieľom rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach je obnoviť objekt tak, aby mohol byť využívaný na reprezentatívne účely, no zároveň umožniť jeho sprístupnenie aj pre verejnosť. Kaštieľ je v správe ÚV SR. Zámer obnovy schválila vláda v lete 2012.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.07.2018
S financovaním rekonštrukcie NKP Rusovce sa bude rátať v štátnom rozpočte
Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky (NKP), kaštieľa v bratislavských Rusovciach, by mala podľa odhadov stáť viac ako 75 miliónov eur bez DPH.
viac
23.04.2020
Obnova pamiatok má byť rýchlejšia a efektívnejšia
Na základe pasportizácie nehnuteľného majetku v oblasti kultúry má vzniknúť dlhodobý strategický národný investičný plán, ktorého súčasťou má byť okrem výstavby nových priestorov aj program systematickej obnovy národných kultúrnych pamiatok (NKP) do roku 2030.
viac
11.10.2021
Úrad vlády vyhlási výzvu na základné ponuky rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach
Potenciálni zhotovitelia stavebnej obnovy národnej kultúrnej pamiatky (NKP) kaštieľa v bratislavských Rusovciach môžu formulovať základnú ponuku a návrh technologických riešení rekonštrukcie.
viac
13.06.2024
Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach má byť hotová do konca roka 2029
Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky (NKP) kaštieľa v Rusovciach by mala byť dokončená do konca roka 2029, náklady sa odhadujú na takmer 110 miliónov eur. Vyplýva to z materiálu o spustení realizácie rekonštrukcie NKP kaštieľa v Rusovciach, ktorý v stredu schválila vláda.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %