Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
20.11.2023 08:50

Vrbické zvony obnovili, po rokoch opäť zaznejú všetky tri


Snímka zdroj: Žilina SP21


Po rokoch sa v nedeľu v Liptovskom Mikuláši opäť rozozvučia všetky tri vrbické zvony z kostola Zbierka. Stane sa to pri príležitosti osláv stého výročia spojenia Vrbice s mestom. Od novembrových osláv budú spolu každý deň oznamovať poludnie a zvolávať veriacich na Služby Božie o 18.00 h.


Potvrdila to hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková. Tri zvony fungovali vo veži malého evanjelického kostolíka Zbierka od roku 1930. "Jeden z nich je dokonca najväčším v Liptovskom Mikuláši a nesie meno cirkevného reformátora Martina Luthera, ktorého podobizeň je na ňom aj zobrazená," priblížila hovorkyňa. Dodala, že počas druhej svetovej vojny boli zvony poškodené, niektorý bol zasiahnutý delostreleckou paľbou.

Zásadnejšia rekonštrukcia kostola v rokoch 1947 až 1951 priniesla elektrifikáciu zvonov. "Od povojnovej rekonštrukcie sa na nich podpisoval čas a celé roky zvonieval len jeden, ten najmenší," uviedla Čapčíková. Z darov podporovateľov a veriacich ukončili v októbri tohto roka ich opätovnú obnovu, peniaze doložilo aj mesto.         

"Obnovili sme ukotvenie, vymenili elektroinštaláciu a vyčistili mechaniku. Výsledkom je nádherný mocný zvuk a ich spustenie sa dá ovládať aj cez mobil," povedal predsedajúci zborový farár Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Liptovskom Mikuláši Marián Bochnička.         

Opätovné rozozvučanie zvonov sa bude konať v nedeľu v kostole Zbierka o 17.00 h.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.05.2016
Soška Oskara bez bariér zdobí mesto Liptovský Mikuláš a obec Rohožník
Vyvrcholením prvého dňa 27. snemu Združenia miest a obcí Slovenska bol galaprogram, počas ktorého sa predstavili finalisti celoročnej súťaže Oskar bez bariér za rok 2015.
viac
12.12.2016
Dobrovoľníci navaria bezdomovcom kompletné Štedrovečerné menu
Liptovskomikulášski bezdomovci si v utorok 20. decembra vychutnajú pravý sviatočný obed. Dobrovoľníci v týchto dňoch pripravujú všetko tak, aby mohli aj ľudia bez prístrešia osláviť prichádzajúce vianočné sviatky.
viac
23.08.2017
Obchodníci môžu tovar vystavovať na ulici za symbolický jeden cent
Liptovskomikulášska samospráva výrazne znížila sadzbu za vystavenie tovaru pred obchodmi v meste. Za symbolický jeden cent za meter štvorcový denne tak môžu verejné priestranstvo využívať majitelia reštauračných zariadení aj obchodníci. Cieľom radnice je oživiť pešiu zónu v historickom centre.
viac
30.10.2020
Tri grácie chce radnica vrátiť na Námestie mieru
Súsošie Tri grácie, ktoré do roku 2016 zdobilo Námestie mieru v Liptovskom Mikuláši, čaká na opätovnú inštaláciu v depozitári mestského múzea.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %