Sobota 26.09.2020
Dnes má meniny 
Edita
°C
23.05.2020 11:10

Výzva na zmiernenie následkov koronakrízy v regiónoch


Vicepremiérka V. Remišová. Snímka zdroj: vicepremier.gov.sk


Z alokácie 1 110 178 eur môžu žiadatelia na projekt získať dotáciu od 10 000 do 50 000 eur. Výzva je otvorená do 16. júna 2020.


S uvoľňovaním ekonomiky je nutné aj aktívne zmierňovať dopady koronakrízy, ktorá výrazne zasiahla regióny Slovenska. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu preto vyhlasuje výzvu zameranú na zmiernenie následkov krízy práve v regiónoch. Ako uviedla vicepremiérka Veronika Remišová, „regionálny rozvoj je jednou z priorít nášho úradu. V regiónoch kríza ľuďom ešte viac sťažila život a preto je našou prioritou pomôcť im v čo najväčšej miere. Cielená regionálna pomoc pre obce a mestá, prípadne kraje – často to nie sú veľké, komplikované a byrokraticky náročné projekty. Sú to malé veci, ktoré cielene pomôžu naštartovať život v obci alebo ekonomiku.“

Výzva je zameraná na obce, mestá, regióny aj vyššie územné celky, pričom jej cieľom podporiť malé projekty a pomôcť rozbehnúť regionálne aktivity zamerané na zmiernenie dopadov krízy. Z alokácie 1 110 178 eur môžu žiadatelia na projekt získať dotáciu od 10 000 do 50 000 eur. Výzva je otvorená do 16. júna 2020 a v rámci nej bude možné podporiť všetky projekty zamerané na danú oblasť.

„Verím, že aj táto výzva a aj takáto podpora pomôže našim regiónom naštartovať život, pretože v regiónoch potrebujeme mať lepšie pracovné miesta, lepšie platené pracovné miesta tak, aby z regiónov ľudia neutekali do zahraničia, ale aby v nich zostávali. Aby v obciach a mestách bol priestor, kam sa ľudia radi vracajú a chcú tam pracovať a žiť,“ uzavrela vicepremiérka.

Ako dodal poslanec Národnej rady SR a podpredseda výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj Vladimír Ledecký: „Kríza veľmi zakývala s rozpočtami samospráv, mali ste možnosť sledovať, že nie všetky samosprávy krízu zvládali, niekde musel aktívne zasiahnuť štát tak, aby sme to so samosprávami nabudúce mali lepšie, aby to bolo efektívnejšie, preto chceme podporiť rozvoj, aby boli samosprávy do budúcna lepšie pripravené na ďalšiu krízu, ktorá nás skôr či neskôr určite čaká.“ Zároveň uviedol, že v oblasti podpory regionálneho rozvoja je nutné koncentrovať a koordinovať regionálny rozvoj, previazať jednotlivých aktérov, ako aj vybudovať funkčné regionálne organizácie. Takisto je potrebné podporovať znevýhodnené okresy a motivovať samosprávy k efektívnemu a koncepčnému zveľaďovaniu zdrojov.

Výzva je zverejnená na stránke https://www.vicepremier.gov.sk/sekcie/dotacie/index.html.

 

Autor: (úpvii)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.09.2015
Mesto vyčlenilo takmer 180-tisíc eur pre zelenšiu Bratislavu
V porovnaní s minulým rokom ide o výraznejšiu výsadbu novej zelene. V Bratislave sa tak už na jeseň budú vysádzať stromy, kry a trvalky.
viac
19.03.2016
Nacistami vypálené Kalište zmizlo z mapy Slovenska pred 71 rokmi
Presne pred 71 rokmi zmizla obec Kalište v okrese Banská Bystrica z mapy Slovenska. Nacisti ju vypálili 18. marca 1945. Zostala jedinou dedinou, v ktorej sa už nikdy nepodarilo obnoviť život.
viac
17.12.2019
R. Raši: Na rozvoj slovenských regiónov pôjde v budúcom roku viac ako milión eur
V budúcom roku pôjde na rozvoj slovenských regiónov viac ako milión eur. Na pondelkovej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).
viac
13.08.2020
Výzva IROP Zvýšenie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako Riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program vyhlasuje výzvu na predkladanie žiadostí o NFP na zvýšenie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy (predovšetkým cyklistickej dopravy) na celkovom počte prepravených osôb.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %