Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
17.04.2023 08:25

Z brehov Zemplínskej šíravy vytiahli viac ako dve stovky vriec odpadu


Snímka zdroj: (tasr).


V rámci iniciatívy Spoločne pre Zemplínsku šíravu v sobotu dobrovoľníci čistili brehy vodnej nádrže v blízkosti obce Zalužice v Michalovskom okrese.


Peter Božík, predseda občianskeho združenia Slovenského rybárskeho klubu (SRK), ktorý akciu zorganizoval spoločne s obcou, potvrdil, že sa im podarilo vyčistiť približne 2,5-kilometrový úsek popri brehu a celkovo vyzbierali približne 250 vriec odpadu.

"Začali sme hneď ráno od obce smerom k Zemplínskej šírave, okrem toho, že sme odpad vyzbierali, tak sme ho hneď aj vytriedili. Počasie nám neprialo, takže sme to museli predčasne ukončiť a asi 40 vriec sme nestihli vytriediť. Najviac ma prekvapilo to množstvo odpadu, nečakal som, že až toľko toho tu je, ale myslím si, že sa nám podarila veľmi dobrá robota," zhodnotil Božík.

Dobrovoľnú akciu zorganizoval SRK v spolupráci s obcou. Jej cieľom bolo zlepšiť stav životného prostredia a podporiť ochranu vodnej nádrže. Zúčastnilo sa na nej približne 70 dobrovoľníkov. Účasť veľmi pozitívne hodnotí starosta obce Zalužice Tomáš Čeklej. "Je to veľmi potrebné a prospešné, určite budeme chcieť takúto hromadnú akciu organizovať každoročne. Toho zmesového odpadu bolo relatívne menej, tej separovanej zložky je podstatne viac, to nás však potešilo, že sa nám podarilo ten odpad aj vytriediť," skonštatoval starosta. Najväčším producentom odpadu sú podľa neho turisti a návštevníci regiónu, veľa odpadkov však priteká do tejto časti aj z opačnej strany priehrady. Problémom je tiež podľa Čekleja množstvo naplaveného dreva.

Z brehov podľa Božíka vytiahli rôzny druh odpadu, asi najväčšie zastúpenie mal polystyrén z prítokov. "Boli to naozaj kvantá. Druhé najväčšie zastúpenie mali plasty, našli sme aj rybárske vlasce, pozostatky po grilovačke a takou zaujímavosťou bola sexuálna pomôcka," vymenoval Božík. Bolo podľa neho vidieť prínos zálohovania, plastových fliaš bolo vďaka tomu menej.

SKR plánuje v podobných aktivitách pokračovať aj ďalej a v iných častiach Slovenska. "Toto nie je naša prvá akcia, dlhodobo aj takýmto spôsobom poukazujeme na nesystémovosť v týchto veciach, v rybárstve a celkovo v ochrane vôd a chceme v tom pokračovať," uzavrel Božík.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.03.2017
Z kanalizácie robia nezodpovední ľudia smetisko
Ľudia často z nevedomosti alebo nezodpovednosti vypúšťajú do verejnej kanalizácie aj odpadové vody, ktoré obsahujú to, čo tam nepatrí. Napríklad, splachujú zvyšky jedál, pričom tie môžu spôsobiť, že pritiahnu potkany a to nie je nič príjemné. Jedlo ale nie je jediné, čo do kanalizácie nepatrí.
viac
20.02.2020
V Dubnici nad Váhom prebieha čistenie smetných nádob
S čistením nádob na sklený odpad začali technické služby mesta TSM Dubnica nad Váhom, s. r. o., v pondelok 17. februára 2020. Ako prvé prišli na rad kontajnery na sídlisku Centrum I, ktoré boli najviac znečistené a zájdené.
viac
01.07.2020
Zo Slnečných jazier vytiahli vyše 250 kg odpadu
Senecké jazerá zbavili potápači o vyše štvrť tony smetí. Presne 250,3 kg odpadu vylovili počas posledného júnového víkendu z vôd Slnečných jazier v Senci. Informuje o tom mesto Senec na svojom webe.
viac
07.04.2021
Jarné čistenie Zobora bude tento rok trvať štyri dni
Turisti a ochrancovia prírody budú aj tento rok čistiť Zobor a turistické chodníky od odpadkov a čiernych skládok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %