Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
17.04.2023 08:25

Z brehov Zemplínskej šíravy vytiahli viac ako dve stovky vriec odpadu


Snímka zdroj: (tasr).


V rámci iniciatívy Spoločne pre Zemplínsku šíravu v sobotu dobrovoľníci čistili brehy vodnej nádrže v blízkosti obce Zalužice v Michalovskom okrese.


Peter Božík, predseda občianskeho združenia Slovenského rybárskeho klubu (SRK), ktorý akciu zorganizoval spoločne s obcou, potvrdil, že sa im podarilo vyčistiť približne 2,5-kilometrový úsek popri brehu a celkovo vyzbierali približne 250 vriec odpadu.

"Začali sme hneď ráno od obce smerom k Zemplínskej šírave, okrem toho, že sme odpad vyzbierali, tak sme ho hneď aj vytriedili. Počasie nám neprialo, takže sme to museli predčasne ukončiť a asi 40 vriec sme nestihli vytriediť. Najviac ma prekvapilo to množstvo odpadu, nečakal som, že až toľko toho tu je, ale myslím si, že sa nám podarila veľmi dobrá robota," zhodnotil Božík.

Dobrovoľnú akciu zorganizoval SRK v spolupráci s obcou. Jej cieľom bolo zlepšiť stav životného prostredia a podporiť ochranu vodnej nádrže. Zúčastnilo sa na nej približne 70 dobrovoľníkov. Účasť veľmi pozitívne hodnotí starosta obce Zalužice Tomáš Čeklej. "Je to veľmi potrebné a prospešné, určite budeme chcieť takúto hromadnú akciu organizovať každoročne. Toho zmesového odpadu bolo relatívne menej, tej separovanej zložky je podstatne viac, to nás však potešilo, že sa nám podarilo ten odpad aj vytriediť," skonštatoval starosta. Najväčším producentom odpadu sú podľa neho turisti a návštevníci regiónu, veľa odpadkov však priteká do tejto časti aj z opačnej strany priehrady. Problémom je tiež podľa Čekleja množstvo naplaveného dreva.

Z brehov podľa Božíka vytiahli rôzny druh odpadu, asi najväčšie zastúpenie mal polystyrén z prítokov. "Boli to naozaj kvantá. Druhé najväčšie zastúpenie mali plasty, našli sme aj rybárske vlasce, pozostatky po grilovačke a takou zaujímavosťou bola sexuálna pomôcka," vymenoval Božík. Bolo podľa neho vidieť prínos zálohovania, plastových fliaš bolo vďaka tomu menej.

SKR plánuje v podobných aktivitách pokračovať aj ďalej a v iných častiach Slovenska. "Toto nie je naša prvá akcia, dlhodobo aj takýmto spôsobom poukazujeme na nesystémovosť v týchto veciach, v rybárstve a celkovo v ochrane vôd a chceme v tom pokračovať," uzavrel Božík.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.04.2019
Rieku Muránka budú čistiť od odpadu v 20 obciach
Dovedna 20 obcí Revúckeho okresu sa zapojí do spoločného čistenia rieky Muránka a jej prítokov počas 26. a 27. apríla. Ako informovala Jana Šmídtová zo Správy Národného parku Muránska planina, ide o druhý ročník tohto environmentálneho podujatia.
viac
10.07.2020
Zber odpadkov v lese a odštartovaný štvormesačný duel influencerov
V rámci dlhodobej kampane „Vezmi si ma“, ktorou spoločnosť ENVI-PAK upozorňuje na znečistenie životného prostredia odpadmi, prichádza táto OZV s novou aktivitou. So súťažou dvoch travel blogerov, ktorí vyzývajú verejnosť, aby sa k nim pridala.
viac
12.07.2021
V Petržalke sa dobrovoľníci púšťajú aj do väčších skládok
V bratislavskej Petržalke sa dobrovoľníci púšťajú po menších smeťozberoch aj do väčších nelegálnych skládok na okraji mestskej časti, kde je potrebné pristaviť veľkokapacitný kontajner.
viac
27.04.2022
Dobrovoľníci vyzbierali v prírode v Pieninách tri tony odpadu
Približne tri tony odpadu vyzbierali dobrovoľníci v rámci akcie Čisté hory a potoky v Pieninách pri príležitosti Dňa Zeme.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %