Piatok 23.02.2024
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
03.05.2021 08:15

Z dotácie Envirofondu vybuduje Horná Potôň 1500 metrov kanalizácie


Ilustračná snímka.


Obec Horná Potôň v okrese Dunajská Streda získala z Environmentálneho fondu 1,189 milióna eur a tak môže budovať ďalšiu vetvu kanalizácie pre domácnosti.


Podľa starostu Tivadara Sidóa dotácia pomohla riešiť problém 160 domácností a 44 nájomných bytov.

„Už desať rokov sa snažíme vybudovať kanalizačnú sieť v našej obci. Počas tohto obdobia sa nám podarilo získať zo štátneho fondu len menšie sumy,” konštatoval starosta Hornej Potône, kde je spolu 800 domácností. Výzvy na vybudovanie kanalizácie boli v uplynulom období hodnotené, ako uviedol, v závislosti od počtu obyvateľov. Do roku 2014 boli vyhlásené pre obce nad 2000 obyvateľov. „V tom čase bol v Hornej Potôni počet obyvateľov pod 2000, dotáciu sme získali na vybudovanie výtlačného potrubia,” povedal. V rokoch 2014 až 2018 boli zase výzvy pre obce do 1000 obyvateľov. „Nami podaný projekt odmietli práve pre nesplnenú požiadavku počtu obyvateľov. V roku 2018 sme získali 100 000 eur, v roku 2019 170 000 eur, z toho sa dala zrealizovať prvá etapa kanalizácie a k tomu čerpacia stanica,” konštatoval Sidó.

Z aktuálnej dotácie Environmentálneho fondu dokážu vybudovať 1500 metrov kanalizačného potrubia. Hotovo chcú mať ešte do leta tohto roku. Veria, že zostatok zrealizujú z ďalších dotácií, o ktoré sa chce Horná Potôň uchádzať.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.12.2020
Prieskumné vrty v sninskej doline ukázali výdatný zdroj vody
Prvé prieskumné vrty v troch obciach v okrese Snina ukázali, že by tam v krátkej dobe mohol byť vybudovaný vodovod. Skonštatoval to predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský. Podľa jeho slov je v okrese Snina 32 obcí, z toho 28 nemá kanalizáciu a 24 ani vodovod.
viac
12.01.2021
O dotácie PSK sa budú môcť žiadatelia uchádzať v troch programoch
Prešovský samosprávny kraj (PSK) v tomto roku prerozdelí v rámci svojho dotačného programu z vlastných príjmov štyri milióny eur.
viac
17.02.2021
Nitra pripravuje výstavbu kanalizácie na troch uliciach
Mesto Nitra sa uchádza o dotáciu 400 000 eur na výstavbu kanalizácie. Z nenávratného finančného príspevku z Environmentálneho fondu má byť postavená kanalizácia na troch uliciach.
viac
19.02.2021
Envirofond spolu so ŠOP spustil druhýkrát Program ochrany prírody
Zabezpečiť starostlivosť o chránené časti prírody a krajiny Slovenska, podporiť ochranu prírody a pozitívny vzťah k nej má Program ochrany prírody. Druhýkrát ho spustil Environmentálny fond v spolupráci so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR. Informovala o tom hovorkyňa ŠOP SR Anna Weissová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.95 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %