Sobota 03.05.2025
Dnes má meniny 
Galina
°C
08.11.2021 08:45

Začíname s likvidáciou environmentálnej záťaže v Chemko Strážske


Ilustračná snímka (MV SR)


V areáli bývalého závodu Chemko Strážske začalo ministerstvo vnútra v súčinnosti s ministerstvom životného prostredia s likvidáciou nebezpečne uskladnených sudov s PCB látkami.


Po desaťročiach neriešenia problému je to prvý krok k náprave alarmujúceho stavu ohrozujúceho zdravie ľudí a okolité prostredie. Sanáciu zabezpečuje Hasičský a záchranný zbor.

Od vyhlásenia mimoriadnej situácie v tejto oblasti v roku 2020 bolo vykonaných niekoľko desiatok meraní v réžii sekcie krízového riadenia MV SR, respektíve Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany Jasov, Úradu verejného zdravotníctva SR, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra či Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, s ktorou ministerstvo vnútra podpísalo zmluvu o spolupráci. Po analýze výsledkov skúmaných vzoriek bol sekciou krízového riadenia vypracovaný Akčný plán postupu na realizáciu záchranných prác. Vláda v tom istom roku vyčlenila na projekt sanácie 500-tisíc eur.

V spojitosti s prieskumom v predmetnej lokalite sa ukázala potreba vypracovania odborných materiálov a analýz najvhodnejších technologických postupov, týkajúcich sa odčerpania kontaminovanej vody, ako ďalších podporných a expertných činností pri vykonávaní záchranných prác.

Hlavným vykonávateľom sanačných prác je Hasičský a záchranný zbor, ktorý dodal špecifikáciu technického vybavenia kontajnerov na uskladnenie sudov, taktiež nakladača a ďalšej techniky. Špeciálna technika bola obstarávaná prostredníctvom Automobilových opravovní MV SR, a.s.

„Na tieto práce máme celkovo vyčlenených 34 príslušníkov HaZZ, ktorí absolvovali zdravotné prehliadky. Zároveň sme im poskytli materiálno-technické zabezpečenie tak, aby bola zaistená maximálna pripravenosť zložiek ministerstva vnútra, ktoré budú realizovať naplánované práce, “ priblížil minister vnútra Roman Mikulec.

Príslušníci HaZZ museli absolvovať zdravotné prehliadky a pri manipulácii s PCB látkami budú vystrojení špeciálnymi ochrannými prostriedkami ako napríklad celotvárová ochranná maska CM-6 či gumené rukavice a čižmy odolné voči kyselinám a zásadám.

Od utorka 2.11.2021 prebiehali na lokalite „ošipáreň“ prípravné práce – spevnenie cesty pre hasičské vozidlá, príprava miest pre certifikované kontajnery a nakladač. Následne bolo potrebné spevnenie statiky samotnej budovy tak, aby pri manipulácii so sudmi nedošlo k jej zrúteniu.

Druhá etapa prác zahŕňajúca samotné nakladanie toxických látok do kontajnerov začala v piatok 5.11.2021. Denne bude na odstraňovaní pracovať 12 príslušníkov HaZZ a v prípade aktuálnej potreby sa počet príslušníkov bude operatívne upravovať.

Kompletné ukončenie prác v lokalite „ošipáreň“ je naplánované do konca roku 2021.

Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja ide o jednu z najväčších envirozáťaží na Slovensku, ktorá ohrozuje desaťtisíce ľudí žijúcich v jej okolí. „Po 30-tich rokoch nečinnosti predchádzajúcich vlád spojili sily dva rezorty a už dnes envirozáťaž v Chemku Strážske pomaly ale určite končí. Verím, že táto vláda očistí Slovensko aj od podobných zdedených záťaží. Pomôže tomu aj predkladaná novela zákona o envirozáťažiach, ktorá sa prerokuje ešte na tejto schôdzi parlamentu,“ zdôraznil minister Ján Budaj.

Minister vnútra Roman Mikulec na záver dodal: „Verím, že týmto sme urobili prvý dôležitý krok v znížení tejto obrovskej environmentálnej záťaže. Som naozaj nesmierne rád, že to môžem po tých rokoch nečinností reálne skonštatovať. Ďakujem všetkým kolegom a kolegyniam, ktorí sa na tomto podieľali.“

Autor: (ts-MVSR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.11.2019
SR zvýšila za 10 rokov produkciu komunálneho odpadu o 30 percent
Slovensko za posledných 10 rokov zvýšilo produkciu komunálneho odpadu o približne 30 percent. Slovensko v roku 2018 vyprodukovalo 2,3 milióna ton komunálneho odpadu.
viac
14.12.2020
Rezort pôdohospodárstva urobí maximum pre odstránenie PCB látok
Problematika úniku škodlivých polychlórovaných bifenylov (PCB) na Zemplíne bola podľa rezortu pôdohospodárstva viac ako tridsať rokov po ukončení ich výroby prehliadaná a neriešená. Poslanci preto prijali uznesenie, ktoré obsahuje osem bodov na riešenie tejto závažnej environmentálnej záťaže.
viac
04.02.2021
Nebezpečný odpad z testovania by sa mohol likvidovať v cementárňach
Nebezpečný biologický odpad z testovania na ochorenie COVID-19 by sa mohol likvidovať v nemocničných spaľovniach, bratislavskej a košickej komunálnej spaľovni odpadov a cementárňach. Uviedol to odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
23.08.2021
Stanovisko ministerstva vnútra k sanačným prácam v Chemku Strážske
Problematika environmentálnej záťaže spojenej s prítomnosťou PCB látok v Chemko Strážske a jeho okolí bola vyše 30 rokov neriešená a ignorovaná.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa