Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
02.12.2023 08:00

Žilinská samospráva rozmiestnila 45 nových parkovacích automatov


ilustračná snímka


Žilinská samospráva rozmiestnila v zóne plateného parkovania 45 nových automatov, ktoré umožňujú platbu bezhotovostným spôsobom. TASR o tom vo štvrtok informovala vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou Mestského úradu (MsÚ) v Žiline Katarína Gazdíková.


Doplnila, že rozmiestnenie je optimalizované aj vzhľadom na možnosť úhrad prostredníctvom SMS služby alebo aplikácie. "Zariadenia sú napájané prostredníctvom vlastnej batérie, ktorá sa dobíja priamo zo solárneho panelu, čím sa minimalizujú náklady na prevádzku," podotkla.         

Dodávateľom zariadení je spoločnosť SABA parking na základe zmluvy o poskytovaní služieb, prostredníctvom ktorej sú v prenájme. "Po 60 mesiacoch sa prevedú do vlastníctva mesta. Súčasťou prenájmu je aj celkový servis a opravy po vandalizme a nehodách. Cena za prenájom je vo výške 417.960 eur s DPH," uviedla Gazdíková.         

Vysvetlila, že každý automat je označený príslušným farebným znakom podľa pásma - A červený, B modrý. "Parkomat vydá lístok len pre pásmo, v ktorom sa nachádza. Vodiči si ho môžu vytlačiť alebo si ho nechať poslať elektronicky na e-mail. Zároveň už nebude nutné nechávať lístok za čelným sklom vo vozidle. Vodiči na dotykovej obrazovke zadajú evidenčné číslo vozidla (EVČ), ktoré sa následne odošle do centrálneho parkovacieho systému. Prípadná kontrola sa realizuje prostredníctvom skenovania EČV zaparkovaného vozidla," priblížila.         

Upozornila, že nové parkomaty neumožňujú platbu v hotovosti. "Vodiči si v automate zvolia časovú platnosť parkovacieho lístka, ktorý si v prípadne potreby budú môcť v ktoromkoľvek automate príslušného pásma predĺžiť. Zároveň sú tieto zariadenia vybavené funkciou zapamätania si EČV a e-mailovej adresy vodiča prostredníctvom údajov kreditnej karty, ktorú vodič použil pri poslednej platbe za parkovací lístok," dodala Gazdíková.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2019
Zákon o hazarde dáva samospráve dôležité rozhodovacie právomoci
ZMOS v súvislosti s prerokovaním zákona o hazarde zdôrazňuje, že nová legislatíva dáva samosprávam dôležité rozhodovacie právomoci na jeho reguláciu a tak posilňuje vplyv miest a obci vo vzťahu k tejto oblasti.
viac
19.02.2021
Žilina vyhodnotila súťaž na riešenie verejného priestoru Nový Bulvár
Nájsť vyhovujúce riešenie verejného priestoru Nového Bulváru v Žiline bolo cieľom urbanisticko-krajinársko-architektonickej súťaže, ktorú mesto vyhlásilo vlani v septembri. Podľa odbornej hodnotiacej komisie sa víťazom stala bratislavská architektonická kancelária SLLA.
viac
23.03.2023
Mesto sprístupnilo na webe nový geografický informačný systém
Žilinská samospráva sprístupnila na webovej stránke nový informačný systém, ktorý poskytuje verejnosti informácie prostredníctvom digitálnych máp.
viac
12.05.2023
FNsP Žilina pripravuje výstavbu sedemposchodového pavilónu urgentnej medicíny
Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline pripravuje výstavbu sedemposchodového pavilónu urgentnej medicíny s celkovou podlahovou plochou viac ako sedem hektárov a vlastným heliportom. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %