Nedeľa 29.05.2022
Dnes má meniny 
Vilma
°C
20.01.2022 04:15

Zo starej školy vznikne na Orave centrum ľudového rezbárstva


Stála expozícia ľudového rezbárstva. Snímka zdroj: (Obec Babín).


Priestory bývalej školy v oravskej obci Babín, okres Námestovo, pretvoria na centrum ľudového rezbárstva. V objekte vznikne aj vzdelávacie a informačné centrum, ktoré bude slúžiť na propagáciu a prezentáciu kultúrneho dedičstva.


Pôjde o výsledok cezhraničnej spolupráce s Velkými Karlovicami na Morave. Za obec o tom TASR informoval Miroslav Žabenský.

"Tradícia rezbárstva v Babíne, to je najmä rod významných ľudových rezbárov Siváňovcov, ale tiež medzinárodné rezbárske plenéry a budovanie stálej expozície ľudového rezbárstva. Tá v súčasnosti obsahuje viac ako 120 plastík a je jedinečnou v i v rámci Slovenska," priblížil Žabenský.

Zámerom projektu je zrekonštruovať priestory bývalej školy.  Výmenou okien, podláh, stien a dverí vzniknú bezbariérové výstavné priestory. "Budova získa miestnosti informačného centra, školiace a vzdelávacie priestory a pribudnú dve sociálne zariadenia. Projekt počíta aj so zakúpením potrebného a nutného zariadenia, nábytku, výstavných panelov, podstavcov či závesného systému a technického vybavenia," povedal Žabenský.

Objekt chcú verejnosti sprístupniť v auguste tohto roka. Súčasťou projektu sú aj informačné tabule, vydanie katalógu ľudových rezbárov a dve tvorivé rezbárske stretnutia. Podľa starostu Babína Martina Matysa je cieľom spolupráce revitalizovať, prezentovať a účelne propagovať prvky kultúrneho dedičstva v oblasti rezbárskej tvorby.

Projekt slovensko-českej cezhraničnej spolupráce pod názvom Návraty k Siváňovcom realizujú od novembra 2021 do augusta 2022. Sumou 34.000 eur ho spolufinancuje Európska únia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.12.2018
Počet miestnych detí pre škôlku nestačí, vozia ich aj z okolia
Nižná pri Piešťanoch je charakterizovaná ako typická jednouličná obec. Všetok jej život sa nielen v uplynulých storočiach, ale aj nedávnych desaťročiach odohrával v pomerne malom území, ktoré obývalo niekoľko sto ľudí.
viac
30.03.2020
Žiakom zo znevýhodneného prostredia pomáhajú komunitné centrá
Základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Sabinov pre zatvorenie v súvislosti s výskytom nového koronavírusu vyučujú žiakov on-line formou. Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia sú nápomocné komunitné centrá zo Sabinova a z obce Ražňany.
viac
02.11.2020
Kultúrno-kreatívne centrá dostávajú zelenú
Ministerka kultúry SR Natália Milanová podpísala prvé rozhodnutia o schválení projektov na budovanie kreatívnych centier. Na prvé štyri projekty predložené v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sa rozdelí nenávratný finančný príspevok 43,5 milióna eur.
viac
13.08.2021
V oravskej obci vznikne centrum prevencie
Oravská obec Habovka vybuduje centrum prevencie pred nákazlivými ochoreniami. Sídliť bude v doposiaľ nevyužívanej kancelárii budovy obecného úradu. Pôjde o výsledok projektu cezhraničnej spolupráce s obcou Hustopeče v Juhomoravskom kraji. Za obec o tom informoval Miroslav Žabenský.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %