Streda 11.12.2024
Dnes má meniny 
Hilda
°C
01.08.2024 01:05

Zodpovednosť za zákonný zber textilu od 1.januára 2025 nemôže byť len na obciach


Ilustračná snímka: Depositphotos


Združenie miest a obcí Slovenska nepovažuje zverejnenú metodickú príručku pre obce pri nakladaní s textilom od 1.1.2025 za dostatočnú, nerieši zásadné veci, vyplýva z rokovania vedenia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré sa uskutočnilo 30. júla 2024.


Zákon o odpadoch ukladá samosprávam od 1. 1. 2025 povinnosť zavedenia a  vykonávania triedeného zberu komunálnych odpadov pre textil. 

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky zverejnilo minulý týždeň dokument s názvom „Metodická príručka pre obce pri nakladaní s textilom od 1.1.2025“, ktorý by mal podľa rezortu upresniť postup obcí pri zabezpečení povinnosti zavedenia triedeného zberu textilu na svojom území.

Záverom z rokovania vedenia ZMOS, ktoré reprezentuje komoru miest a komoru obcí a jej zástupcovia reprezentujú jednotlivé regióny Slovenska je, že metodickú príručku považujú za nedostatočnú. Dokument nerieši zásadné veci týkajúce sa zberu textilu, a to je najmä mechanizmus financovania zberu textilu, či frekvenciu zberu. Zverejnením metodickej príručky prenieslo ministerstvo celú zodpovednosť za zber textilu na samosprávy.  Mnohé samosprávy, najmä mestá, majú v súčasnosti zavedený dobrovoľný zber textilu. Ide o textil vhodný  na opätovné použitie, fungujú Re-use centrá, swapy oblečenia či charitatívne zbierky.

Formy odplaty za triedený zber textilu sú rôzne. Medzi najčastejšie využívané sú tie, kedy obec platí vlastníkovi kontajneru za zber a odvoz odpadu, alebo naopak vlastník kontajneru platí obci nájom za umiestnenie kontajneru. Povinný zber odpadu z textilu tzv. ,,špinavého textilu“ bude predstavovať pre samosprávy náklady, ktoré zaťažia rozpočty samospráv. 

ZMOS je názoru, že na zber textilu je vhodné a potrebné aplikovať rozšírenú zodpovednosť výrobcov. Finančná zodpovednosť má byť v plnej miere prenesená na výrobcov, tak ako to je pri obaloch.

Zároveň konštatuje, že po viacročných stretnutiach pracovnej skupiny, ktorá sa venovala tejto problematike a pri tak závažnej téme a povinnosti pre obce, je produktom krátky a všeobecný materiál, ktorý zhrnul to, čo niektoré samosprávy doposiaľ vykonávali dobrovoľne.

ZMOS je pripravené rokovať s Ministerstvom životného prostredia SR k tejto téme.

 

 

Autor: Jozef Božik, predseda ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.08.2020
Čo je za odmietnutím odložiť triedenie kuchynských bioodpadov?
Na zavedenie zberu kuchynského bioodpadu ostávajú samosprávam štyri mesiace. Okrem iných nie v Bratislave a v Košiciach, v ktorých ho budú naďalej - ako súčasť zmiešaného komunálneho odpadu - energeticky zhodnocovať ešte dva roky v mestských spaľovniach.
viac
03.05.2021
ZMOS vypracoval manuál ku kuchynskému bioodpadu a miestnym daniam
Združenie miest a obcí Slovenska dáva do pozornosti newsletter, ktorý je vypracovaný k dvom témam: k povinnostiam miest a obcí vo vzťahu k triedenému zberu kuchynského bioodpadu a k zmene v oslobodení/znížení miestnych daní.
viac
24.05.2021
ZMOS sumarizuje stopy Alexandra Dubčeka v mestách a obciach
Združenie miest a obcí Slovenska chce zadokumentovať pamätníky, busty, pamätné tabule, kultúrne a spoločenské inštitúcie, školy, budovy, námestia aj ulice, ktoré v našich samosprávach nesú meno Alexandra Dubčeka. Súvisí to s prípravami jedinečnej publikácie k 100. výročiu jeho narodenia.
viac
06.08.2021
ZMOS vypracoval manuál k reklamným stavbám a objektívnej zodpovednosti
Združenie miest a obcí Slovenska dáva do pozornosti manuál, ktorý sa venuje regulácii reklamných stavieb, odstraňovaniu vozidiel nespôsobilých na prevádzku v cestnej premávke a objektívnu zodpovednosť držiteľa vozidla vo vzťahu k rozšíreniu kompetencií samospráv.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.42 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.02 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.56 %