Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
10.12.2019 09:05

Zrekonštruovaný Dom kultúry je oficiálne otvorený


Ilustračná snímka, zdroj: mesto Stará Ľubovňa


Mesto Stará Ľubovňa na jeseň tohto roku definitívne ukončilo stavebné práce v súvislosti s obnovou interiéru tamojšieho Domu kultúry.


Táto rozsiahla rekonštrukcia zameraná predovšetkým na obnovu vstupnej haly, šatne, viacúčelovej sály a javiska má podľa samosprávy prispieť k zlepšeniu kvality organizovaných podujatí v meste. "S cieľom znížiť energetickú náročnosť budovy sme v roku 2017 vymenili okná a dvere, objekt sa zateplil, obnovila sa fasáda, a tiež došlo k výmene strechy. Tieto práce si vyžiadali takmer 295.000 eur," uviedol primátor Ľuboš Tomko.       

V roku 2018 pokračovala realizácia stavebných prác rekonštrukciou vonkajších schodísk, sokla a vybudovaním odkvapového chodníka. Odštartovali tiež rekonštrukčné práce v interiéri, ktoré boli z dôvodu rozsahu a typu rozdelené na stavebnú časť a montáž javiskovej a divadelnej techniky. Dĺžka rekonštrukcie, zahŕňajúca obnovu vstupnej haly a šatne, sociálnych zariadení, viacúčelovej sály, balkónu hľadiska, javiska, skladov pod ním i strojovne vzduchotechniky, napokon trvala z dôvodu nepredvídaných stavebných komplikácií o mesiac dlhšie, spolu sedem mesiacov. Zhotoviteľ odovzdal stavenisko mestu až v septembri.       

"Rekonštrukcia Domu kultúry so sebou priniesla množstvo pozitívnych zmien. V sále došlo k zlepšeniu akustických podmienok a zvýšeniu úrovne technických parametrov ozvučenia, čo významne prispelo ku kvalite organizovaných podujatí. Vďaka vybudovaniu väčšieho a priestrannejšieho balkóna a výmene sedačiek sa tiež zvýšilo pohodlie návštevníkov i celkový estetický vzhľad sály, ale aj ostatných častí kultúrneho stánku, ako sú sociálne zariadenia, vstupné priestory vrátane šatne," dodáva Tomko.       

Celkové náklady na rekonštrukciu exteriéru dosiahli viac než 413 000 eur. Stavebné práce v interiéri si vyžiadali ďalších takmer 700.000 eur, pričom výmena a doplnenie audiotechniky z toho predstavuje viac ako 42 000 eur. Všetky náklady mesto hradilo z vlastných zdrojov. "Realizáciu tejto finančne náročnej investície sme považovali za nevyhnutný a dôležitý krok, keďže nám záleží na kvalite a rozvoji kultúry. Preto veríme, že táto komplexná vonkajšia i vnútorná rekonštrukcia Domu kultúry, ktorý bol postavený ešte v 50. rokoch minulého storočia, zvýši atraktívnosť týchto priestorov a stane sa centrom spoločenského a kultúrneho diania v meste," uzatvára primátor.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.04.2019
Plaváreň potrebuje obnovu, mesto zvažuje alternatívy
Mesto Stará Ľubovňa už dlhšie zvažuje rekonštrukciu tamojšej plavárne, aj preto tento týždeň radnica zorganizovala workshop. Prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni Aleš Solár uviedol, že jeho obsahom bolo zhrnutie súčasného stavu plavárne, potreby jej rekonštrukcie a možného využitia v budúcnost
viac
19.08.2019
Brány zrekonštruovanej pasáže sú oficiálne otvorené
Komplexná rekonštrukcia pasáže predstavovala jednu z najvýznamnejších akcií Mesta Stará Ľubovňa, ktorej realizácia prebiehala počas minulého i tohto roka. Z dôvodu rozsahu a náročnosti jednotlivých prác sa uskutočnila v dvoch etapách.
viac
09.01.2020
Nový zimný štadión príde slávnostne otvoriť Marián Hossa
Nový zimný štadión v Starej Ľubovni príde slávnostne otvoriť rodák Marián Hossa. Hoci od nového roka je už ľadová plocha s hľadiskom v prevádzke, slávnostná ceremónia je plánovaná na 14. januára.
viac
21.07.2020
Dolné Zelenice po 30 rokoch znovu otvárajú kultúrny dom
Po 30 rokoch vrátili v obci Dolné Zelenice pri Hlohovci pôvodnú náplň miestnemu kultúrnemu domu. Ako uviedla starostka Dagmar Jakubcová, na rekonštrukciu použili 248 000 eur z grantu ministerstva životného prostredia a 110 000 eur pridala samospráva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %