Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
28.08.2023 11:40

Zrekonštruovaný kaštieľ bude slúžiť ako múzeum a na rôzne podujatia


Šerédyho kaštieľ zo 16. storočia v obci Zborov v okrese Bardejov prešiel počas uplynulého roka a pol kompletnou rekonštrukciou. Snímka zdroj: (tasr).


Šerédyho kaštieľ zo 16. storočia v obci Zborov v okrese Bardejov prešiel počas uplynulého roka a pol kompletnou rekonštrukciou. Vynovený renesančný objekt v centre obce bude slúžiť ako múzeum a tiež na rôzne spoločenské podujatia.


Podľa starostu obce Jána Šurkalu objekt roky slúžil makovickému panstvu ako sídelné a neskôr administratívne centrum.

"Neskôr tu istý čas sídlili štátne lesy. Boli tu aj služobné byty pre lesných zamestnancov. V roku 1969 objekt vyhorel a odvtedy vlastne chátral. Od roku 2014, keď sme dostali kaštieľ do vlastníctva, sa nám ho podarilo postupne opravovať. Oprava sa zavŕšila v tomto roku, keď sme z európskych fondov v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 - 2020 získali a preinvestovali takmer milión eur," uviedol Šurkala.

V spodnej časti kaštieľa bude väčšia spoločenská sála s kuchynkou, ako aj vstupná miestnosť pre turistov, ktorá bude slúžiť ako zázemie. "Na prvom podlaží bude muzeálna expozícia. V podkroví, v špecifických priestoroch, bude galerijný priestor. Celý objekt bude využitý okrem pivnice, ktorú sme teraz v rámci rekonštrukcie neriešili, ale do budúcna plánujeme," priblížil Šurkala, ktorý kandiduje v septembrových parlamentných voľbách.

Obec sa na financovaní rekonštrukcie kaštieľa podieľala piatimi percentami. Spolu s ďalšími investíciami to predstavuje podľa starostu sumu približne 100 000 eur. Kaštieľ rekonštruovali postupne, v roku 2017 bola vymenená strecha. Financovali ju z obecných peňazí, príspevku Lesov SR a od rôznych darcov.

Súčasná rekonštrukcia bola realizovaná v rámci cezhraničného projektu Zabudnutá krajina Lemków a Rusnakov v spolupráci s obcou Kružlov a Gminou Uście Gorlickie. "Idea je taká, že sa postavia tri expozície jedného múzea, ktoré bude cezhranične slúžiť pre turistov zo Slovenska, Poľska a, samozrejme, aj pre cudzincov," povedal Šurkala a doplnil, že v kaštieli budú vystavovať i vykopávky zo Zborovského hradu.

"Bude prezentovaná aj história tejto budovy v rámci rodov, ktoré tú pôsobili. Bude tu národopisná expozícia, zameraná na poddaných, ktorí tu žili. V poslednej časti bude expozícia zameraná na to, z čoho žili ľudia v tomto kraji. V našom prípade je to prevažne lesníctvo, spracovanie dreva, sklárstvo a tak ďalej," priblížil starosta.

V kaštieli zariadia interiér a plánujú ho otvoriť koncom roka. Prvú sezónu pre návštevníkov spustia pravdepodobne v máji budúceho roka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.12.2020
TSK zrekonštruuje Draškovičovský kaštieľ
Neskororenesančný Draškovičovský kaštiel v obci Čachtice sa dočká komplexnej rekonštrukcie. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) na jeho obnovu získal 800 000 eur zo zdrojov Európskeho hospodárskeho priestoru.
viac
10.02.2021
Obnova Zemplínskeho múzea pokračuje Zimnou záhradou a Galériou
Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v rekonštrukcii Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Tento týždeň sa začínajú práce na obnove tzv. Zimnej záhrady, opravou prejde aj budova Galérie.
viac
21.04.2022
Kaštieľ po rozsiahlej obnove a uvoľnení opatrení víta návštevníkov
Známy kaštieľ vo Svätom Antone v okrese Banská Štiavnica víta v týchto dňoch prvých návštevníkov po uvoľnení protipandemických opatrení a po rozsiahlej rekonštrukcii realizovanej počas uplynulých dvoch rokov.
viac
11.03.2024
Zrekonštruovaný Šerédyho kaštieľ chce obec sprístupniť v júni
Vynovený renesančný Šerédyho kaštieľ zo 16. storočia v Zborove v okrese Bardejov, ktorého súčasťou bude muzeálna časť, chce obec sprístupniť pred letnou turistickou sezónou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %