Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
07.06.2024 07:55

Župa rozdelí na dotácie 700-tisíc eur, na festivaly vypraví špeciálne FestBusy


Ilustračný banner


Banskobystrický samosprávny kraj podporí kultúru aj v neľahkých časoch. Na osem vlajkových kultúrnych podujatí, ktoré sa v kraji konajú, vypraví aj tento rok špeciálne posilové spoje – FestBusy. Prostredníctvom dotácií tiež podporí podujatia organizované mestami či obcami.


Banskobystrický samosprávny kraj uvoľní na dotácie určené na rozvoj a podporu BBSK 700-tisíc eur. Stane sa tak po tom, ako sa voči nemu definitívne nebudú uplatňovať nezmyselné korekcie viacerých eurofondových projektov, na ktoré vedenie župy upozornilo ešte na jeseň minulého roka.

„Tieto prostriedky vrátime späť do regiónu a pomôžeme mestám, obciam, občianskym združeniam a ďalším žiadateľom s organizáciou ich podujatí. Mechanizmus rozdeľovania zostáva nezmenený, časť pôjde na dotácie predsedu a väčšina sa rozdelí po jednotlivých okresoch, kde o pridelení peňazí na konkrétny projekt rozhodnú župní poslanci v komisii,“ povedal na dnešnom tlačovom brífingu predseda BBSK Ondrej Lunter.

Ten zároveň poďakoval za spoluprácu župným poslancom, ktorým téma kultúry nie je ľahostajná.

„Teší ma, ako sa poslanci nášho zastupiteľstva a naše koaličné poslanecké kluby stavajú k téme, ktorá je pre viacerých, žiaľ, na okraji záujmu. My však máme za to, že kultúra spája, že kultúra je dôležitá pre budovanie komunity. A aby sme ju dostali ešte bližšie k ľuďom, aj tento rok vypravíme špeciálne posilové spoje na osem našich najväčších kultúrnych podujatí,“ doplnil Ondrej Lunter.

FestBusy budú premávať na festivaly

- Zámocké hry zvolenské (7. - 15.6.2024)

- Horehronské dni spevu a tanca Heľpa (28. – 30.6.2024)

- Gemersko-malohontské folklórne slávnosti Klenovská Rontouka (28. – 30.6.2024)

- Folklórne slávnosti pod poľanou v Detve (12. – 14.7.2024)

- Medzinárodný Novohradský folklórny festival Lučenec (24. – 28.7.2024)

- Koliesko Festival ľudovej kultúry Kokava nad Rimavicou (1.– 4.8.2024)

- Hontianska paráda Hrušov (16. – 17.8.2024)

- Festival humoru a satiry Kremnické gagy (23. – 25.8.2024)

FestBusy posilnia bežné autobusové spoje a návštevníkom tak umožnia dopraviť sa na festivaly ekologicky a v cene bežného autobusového lístka. Odpadnú tak nielen starosti s parkovaním, ale najmä riešenie otázky, ako sa z festivalu dostať vo večerných hodinách, po skončení hlavného programu.

Celkovo takto župa pridá až 189 spojov, ktoré najazdia asi 7000 kilometrov. Všetky cestovné poriadky budú priebežne aktualizované na stránke www.bbsk.sk/festbus a rovnako ich verejnosť nájde aj vo vyhľadávači spojení.

BBSK tiež podporí dopravu folkloristov, ktorí budú kraj reprezentovať na medzinárodnom Folklórnom festivale Východná.

„Uvedomujeme si, že živá kultúra je jedna z najkrajších výkladných skríň nášho kraja. Som nesmierne hrdý, že spolu aj s ďalšími krajmi sa budeme podieľať na podpore folkloristov, ktorí vo Východnej vystúpia v programe Domovy a budú tak reprezentovať nie len svoje rodisko, ale aj tradície celého nášho kraja,“ uzavrel Roman Malatinec, podpredseda BBSK pre oblasť kultúry.

Autor: (ts-BBSK, Lenka Štepáneková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.08.2017
Ministerstvo vnútra zvyšuje rozpočet pre miestne občianske poriadkové služby
Ministerstvo vnútra zvýšilo o 6,4 milióna eur alokáciu pre výzvu venovanú miestnym občianskym poriadkovým službám (MOPS). Reagovalo tak na neočakávaný počet obcí, ktoré predložili žiadosti.
viac
08.08.2020
Hornonitrianske samosprávy stále čakajú na refundácie v súvislosti s pandémiou
Hornonitrianskym obciam a mestám ešte štát nepreplatil náklady, ktoré im vznikli v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.
viac
22.10.2020
Výzva na podporu komplexného prístupu v MRK v PSK
Ministerstvo vnútra SR ako sprostredkovateľský orgán pre časť OPĽZ vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok zameranú na podporu komplexného prístupu v šiestich obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami v Prešovskom kraji.
viac
20.07.2022
Obce Kľačianskej doliny založili sociálny podnik, aktuálne v ňom pracuje 11 ľudí
Nový spoločný sociálny podnik založili s pomocou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) obce Kľačianskej doliny - Horné Hámre, Hrabičov, Župkov a Kľak v okrese Žarnovica. Zameraný je na komunálne služby ako údržba a čistenie ciest, údržba verejných priestranstiev a zelene a obecného majetku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %