Nedeľa 05.05.2024
Dnes má meniny 
Lesia, Lesana
°C
22.10.2022 04:05

A. Krištín: Na Slovensku sa stále viac udomácňujú nepôvodné rastliny a živočíchy


Lienka východná, snímka: shutterstock


Stále viac sa u nás udomácňujú nové druhy inváznych rastlín a nepôvodné živočíšne druhy. Sú za tým zmena klímy, ale aj otvorenie sa krajiny svetu a s tým spojený pohyb ľudí a tiež meniaci sa charakter krajiny, keď sa polia a lesy menia na diaľnice, obchodné a priemyselné areály a zastavané plochy.


Pre TASR to uviedol ekológ a zoológ zvolenského Ústavu ekológie lesa SAV Anton Krištín.      

 "V posledných rokoch dochádza doslova k zamoreniu strednej Európy niektorými druhmi inváznych rastlín, ako je napríklad krídlatka japonská, slnečnica hľuznatá či netýkavka veľkokvetá," hovorí prírodovedec.       

Nepôvodné druhy rastlín podľa neho vytláčajú z tradičných území tie pôvodné, a tým sa na mnohých miestach strácajú opeľovače. "S inváznymi rastlinami k nám zároveň prichádzajú aj nepôvodné druhy živočíchov, ako napríklad lienka východná, ktorej výskyt je práve v tomto období markantný," uvádza ďalej. Na Slovensku už podľa neho v posledných dvoch rokoch hniezdi aj lastovička skalná či dažďovník skalný, ktoré sú typické pre južné oblasti Európy.       

Prírodovedci na Slovensku v poslednom období zaznamenali nielen výskyt invázneho hmyzu či hniezdenie nepôvodného vtáctva, ale aj pohyb vyšších nepôvodných živočíchov. Krištín ako príklad uvádza šakala, ktorého pohyb už zaznamenali v celej južnej panónskej časti Slovenska. Zvyšujúcim sa výskytom najmä inváznych rastlín trpia naše pôvodné druhy. "Invázne druhy sú totiž veľmi adaptabilné, naučené žiť v rôznorodých ekologických podmienkach," pripomenul.       

Živnou pôdou pre invázne druhy rastlín a živočíchov je nielen zmena klímy, ale aj enormne zvýšený pohyb obyvateľstva už aj v krajinách strednej Európy a mohutná stavebná činnosť. "Zastavanosťou sa zabralo veľa poľnohospodárskej pôdy, čím došlo k výraznému zmenšeniu plochy výparu, vysušovaniu klímy a zvýšeniu teploty," pripomína.       

Ako uviedol na záver, keďže sa Slovensko stalo aj krajinou otvorenou migrácii obyvateľstva, musíme počítať aj s tým, že tieto skupiny ľudí môžu na naše územie prinášať aj nové formy organizmov, ako sú baktérie či vírusy. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2019
V nedeľu 1. decembra je Medzinárodný deň boja proti AIDS
Jednou z najúspešnejších kampaní, zvyšujúcich povedomie ľudí o nebezpečenstve prenosu HIV/AIDS a možnosti prevencie, je Medzinárodný deň boja proti AIDS (World AIDS Day). Celý svet si ho už po 31-krát pripomenie v nedeľu 1. decembra.
viac
07.07.2020
SR sa bude snažiť predísť pokute pre žalobu za ohrozenie hlucháňa
Slovensko sa bude snažiť predísť pokute, ktorá mu hrozí pre žalobu Európskej komisie (EK) za ohrozenie hlucháňa hôrneho. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj s tým, že teraz bude mať SR čas na obhajobu.
viac
12.01.2021
Projekt LIFE má zlepšiť stav populácie sysľa pasienkového na Slovensku
Medzinárodný projekt LIFE má zlepšiť nepriaznivý stav populácie sysľa pasienkového. Počet jedincov a reprodukčných kolónií by sa mal zvýšiť o 100 percent. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR o tom informuje na svojej webovej stránke.
viac
13.08.2021
Ornitológovia našli 40 hniezdnych lokalít orla kráľovského
Ornitológovia spolu s ochranármi skontrolovali tento rok 40 hniezdnych lokalít orla kráľovského na západe Slovenska. Ide o najvyšší počet za desaťročia monitoringu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %