Nedeľa 27.05.2018
Dnes má meniny 
Iveta
18°C Bratislava
20.04.2017 06:43

Medzinárodná pracovná konferencia Inšpirácie pre sebestačnosť


Ilustračný výrez z plagátu konferencie.


V rámci projektov Life from Soil, Reduce, reuse, recycle: regional policy and local actions a SUSY - Sociálna a solidárna ekonomika ako rozvojový prístup k udržateľnosti sa v dňoch 24.-27. apríla 2017 uskutoční v Družstevnej pri Hornáde medzinárodná pracovná konferencia Inšpirácie pre sebestačnosť.


Účastníkov konferencie čakajú prezentácie, zamerané na praktické a inšpiratívne spôsoby lepšieho využitia verejných priestranstiev a pozemkov obcí, škôl či súkromných spoločností. Akcia bude pozostávať z praktických tréningov v priestoroch Ekocentra SOSNA a zo série prednášok, zameraných na tvorivé prístupy k využitiu miestnych zdrojov - najmä nevyužitých pozemkov alebo odpadu.  Tvorba zisku z nevyužitých pozemkov, sociálne farmy, školské, komunitné a terapeutické záhrady, miestne potraviny, recyklačná spoločnosť a nulový odpad sú témy, o ktorých sa bude počas štyroch dní hovoriť.

 Zástupcovia samospráv obcí, vedenia škôl, mimovládnych organizácií, štátnych aj súkromných zariadení, ale aj farmári a podnikatelia budú mať príležitosť vypočuť si zaujímavé riešenia nielen zo Slovenska, ale aj z rôznych krajín EU.

 Medzi najzaujímavejšie prezentácie bude patriť prednáška nositeľa „Košičan roka“ Petra Gombitu o sociálnej farme, ktorú vytvoril pre ľudí bez domova. Úspešný starosta a manažér Vladimír Ledecký porozpráva o príklade úspešného obecného podniku Spišský Hrhov. Odborníčka na verejnú zeleň Zuzana Hudeková  bude rozprávať o  prírode blízkej údržbe zelene so vzťahom ku klimatickým zmenám. Predstavené budú aj praktické inovatívne projekty, ako napríklad dodávanie miestnych bio potravín  Debnička od babičky, terapeutická záhrada Ryton Organic Gardens z Veľkej Británie, alebo úspešná komunitná farma Pólyán z Maďarska.

 Okrem domácich prednášajúcich vystúpia aj odborníci z Fínska, Veľkej Británie, Maďarska a Čiech.  Súčasťou programu bude prehliadka dvoch prírodných záhrad, ako aj predstavenie funkčných príkladov využitia odpadových materiálov v stavebníctve a pri tvorbe ihrísk a verejných priestranstiev.

 Program a ďalšie informácie nájdete na http://www.sosna.sk/

 

Autor: Ing. Štefan Szabó, PhD


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2016
Na konferencii PLACE! 2016 sa bude hovoriť o meste a jeho rozvoji
Na vplyv kreativity a kreatívneho priemyslu na imidž mesta sa zameria konferencia PLACE! 2016 v Košiciach, ktorá sa uskutoční 5. mája v Kunsthalle a 6. mája v Kasárňach/Kulturparku.
viac
16.11.2016
Asociácia komunálnych ekonómov má za sebou dvadsať rokov činnosti
Občianske združenie Asociácie komunálnych ekonómov Slovenska (AKE SR) si na svojej konferencii v dňoch 19. - 21. októbra v Dudinciach pripomenulo 20. výročie svojej existencie .
viac
01.03.2017
Nový návštevný poriadok Slovenského raja ponúkne viacero noviniek
Správa Národného parku (NP) Slovenský raj pripravuje nový návštevný poriadok parku. Jeho pracovnú verziu zverejnila na pripomienkovanie na svojej webstránke.
viac
12.04.2017
Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy
Keď je v lete v okolí obchodného centra v susedstve bratislavského Sadu Janka Kráľa teplota 33 stupňov, jeho čierna strecha je rozpálená na 50. V korunách stromov v sade je to však len 17,5 stupňa.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.62 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %