Streda 12.12.2018
Dnes má meniny 
Otília
2°C Bratislava
19.10.2017 11:29

Michal Sýkora: Voľby do VÚC sú dôležité


Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí Slovenska


Blížia sa voľby do orgánov samosprávnych krajov. Samosprávy ich organizačne aj technicky pripravujú. Pri svojich úlohách mestá a obce postupujú podľa vládneho harmonogramu a legislatívnych úloh tak, aby boli sprevádzané profesionalitou a bezproblémovosťou.


Starostov aj samotných obcí sa týka niekoľko úloh, ktoré začínajú plynúť schválením harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia volieb vládou SR a končia sa úlohami, ktoré je potrebné uskutočniť bezprostredne po ukončení činnosti okrskových volebných komisií. Aj mesiac pred krajskými voľbami mal starosta i obec niekoľko dôležitých úloh. Starosta obce musel najneskôr do 6. októbra vymenovať chýbajúcich členov okrskovej volebnej komisie a do 10. októbra zvolať a uskutočniť prvé zasadanie okrskovej volebnej komisie. Obec bola do 10. októbra povinná doručiť oznámenie o čase a mieste konania volieb do každej domácnosti a tiež uverejniť zoznam zaregistrovaných kandidátov na poslancov a zoznam kandidátov pre voľby predsedu samosprávneho kraja spôsobom v mieste obvyklým. Obce sú tiež povinné v priebehu októbra zaslať registračný formulár Štatistickému úradu Slovenskej republiky na elektronické spracovanie zápisníc okrskových volebných komisií a zabezpečiť dostupnosť elektronického komunikačného spojenia okrskových volebných komisií.

Predseda združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora na margo blížiacich sa krajských volieb zdôrazňuje: „Mestá a obce organizačne a technicky zabezpečujú všetky typy volieb a celoštátnych referend. Preto očakávam, že naše doterajšie skúsenosti prispejú k bezproblémovému a dôstojnému hlasovaniu voličov.“ Predseda ZMOS zároveň konštatuje: „Osobne sa budem tešiť čo najvyššej volebnej účasti, keďže samosprávne kraje majú dôležité kompetencie či už v sociálnej sfére a zdravotníctve, ale aj v oblasti stredného školstva, kultúry, v správe ciest a regionálnom rozvoji. Zúčastniť sa na hlasovaní a vybrať si svojich zástupcov je prvý krok k tomu, aby sa úspešne darilo.“

 Ďalšie organizačno-technické úlohy do dňa volieb:

- Vykonať školenie členov okrskových volebných komisií. Zodpovedný: Starosta a zapisovateľ okrskovej volebnej komisie. Termín: do 3. 11. 2017.

- Zabezpečiť vybavenie volebných miestností. Zodpovedná: obec. Termín do 3. 11. 2017.

- Doručiť hlasovacie lístky a obálky okrskovým volebným komisiám. Zodpovedná: obec. Termín do 04. 11. 2017

- Odovzdať okrskovým volebným komisiám zoznam voličov. Zodpovedná: obec. Termín do 4. 11. 2017

- Zabezpečiť doručenie zápisnice okrskovej volebnej komisie obvodnej volebnej komisii. Zodpovedná: obec. Termín: bezodkladne po podpísaní zápisnice okrskovej volebnej komisie.

- Prevziať do úschovy volebné dokumenty okrskových volebných komisií. Zodpovedná: obec. Termín: bezprostredne po ukončení činnosti okrskových volebných komisií.

Obecné noviny č. 41-42/2017

Autor: Michal KALIŇÁK, hovorca ZMOS a tajomník rady expertov


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Druhý deň rokovania 28. snemu ZMOS
Druhý deň rokovania 28. snemu 18. mája otvoril podpredseda ZMOS a predseda Komory obcí, starosta Santovky Ľubomír Lörincz. Zo zdravotných dôvodov v úvodnej časti rokovania nebol prítomný predseda ZMOS Michal Sýkora.
viac
13.09.2017
Samosprávy neprídu o právo veta pri voľbe riaditeľa školy
Obce a vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi škôl, neprídu o právo veta pri voľbe riaditeľa školy alebo školského zariadenia. Poslanci Národnej rady SR totiž odmietli novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne hnutia OĽaNO.
viac
28.10.2017
Vyhlásenie predsedu ZMOS Michala Sýkoru k voľbám do VÚC
Od volebnej účasti záleží kvalita rozhodnutí VÚC. Blížiace sa voľby do orgánov samosprávnych krajov majú priamy vplyv na budúce rozhodovanie, regionálny rozvoj a spoluprácu krajských samospráv s mestami a obcami.
viac
15.11.2018
Spoločná bilancia komunálnych volieb na Slovensku a v Čechách
Krásno nad Kysucou - 13. novembra 2018 – Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora spolu s predsedom Svazu měst a obcí České republiky Františkom Luklom na tlačovej konferencii bilancovali výsledky nedávnych volieb do orgánov samospráv na Slovensku a v Čechách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %