Sobota 27.04.2024
Dnes má meniny 
Jaroslav
°C
07.06.2021 04:00

Na slovensko-ukrajinskom pohraničí sa doplnia prvky cykloinfraštruktúry


Predseda PSK Milan Majerský pri podpise grantovej zmluvy.


V Poloninách pribudnú inteligentné cykloprístrešky, oddychové zóny či cyklotrasy. V rámci projektu s Ukrajinou sa preinvestuje viac ako jeden milión eur. A to s cieľom podporiť cezhraničnú spoluprácu pri budovaní dvoch cyklookruhov.


Na slovensko-ukrajinskom pohraničí sa zlepší cykloinfraštruktúra. Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský podpísal grantovú zmluvu k projektu „Zlepšenie dostupnosti a mobility v rámci SK-UA cezhraničného regiónu.“ Cieľom projektu, nazývaného aj „Karpatská mobilita“, je podporiť cezhraničnú spoluprácu pri budovaní dvoch cyklookruhov - na slovenskej strane ide o Poloniny Trail, na ukrajinskej Užanský trail.

„V rámci rozpočtu, ktorý presahuje jeden milión eur, sa zmodernizuje vyše šesť kilometrov cyklotrás a vybudujú sa prvky cykloinfraštruktúry. Pôjde napríklad o inteligentné cykloprístrešky v obciach Ulič a Stakčín, ale aj oddychové zóny v Uliči. Teší ma, že postupnými krokmi sa blížime k zhmotneniu navrhovanej cykloturistickej trasy Poloniny trail, ktorá má slúžiť nielen pre domácich, ale aj turistov,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Na ukrajinskej strane pôjde najmä o vyčistenie cyklistických trás, značenie cyklotrás, výstavbu parkovísk pre bicykle; inštaláciu informačných stánkov a mapových schém na cyklistických trasách užanského cyklochodníka.

Projektové konzorcium, na čele ktorého je práve PSK, je tvorené ďalšími piatimi partnermi. Na slovenskej strane sú to obce Ulič a Stakčín, ako aj Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, na ukrajinskej strane je to samospráva Veľké Berezné a Medziregionálne centrum cezhraničnej spolupráce z mesta Perečín.

„Prešovská samospráva okrem samotnej koordinácie celého projektu vypracuje aj technickú štúdiu prepojenia poloninského cyklochodníka na aktuálny hraničný prechod Ubľa- Malé Berezné. A to aj s alternatívou potenciálneho budúceho prechodu Ulič – Zábriď,“ doplnil Majerský.

Župa zároveň pripraví sériu vzdelávacích aktivít pre vybrané cieľové skupiny - lokálnu samosprávu, podnikateľský a neziskový sektor, občianske združenia a pod. A to s cieľom budovania komunít a povedomia o vytváranom produkte. Ukrajinský partner okrem iného zrealizuje medzinárodný cyklofestival a promo tour.

Projekt „Karpatská mobilita“ bol schválený monitorovacím výborom programu cezhraničnej spolupráce ENI HUSKROUA ešte v novembri minulého roku, jeho implementácia začala v júni tohto roku. Víziou projektu je zlepšiť cyklistické podmienky modernizáciou príslušnej infraštruktúry pozdĺž poloninských a užanských trás.

Autor: (Lea HEILOVÁ, PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.02.2021
V Poloninách vzniká 90-kilometrový cyklookruh
Prepojiť najvýznamnejšie atrakcie a scenérie v okolí vodnej nádrže Starina, a tým podporiť rozvoj turizmu v málo rozvinutom regióne Sninského okresu má za cieľ 92,06 kilometra dlhá cyklotrasa Poloniny Trail.
viac
06.04.2021
ZMOS podporuje potenciál slovensko-ukrajinského prihraničia
Združenie miest a obcí Slovenska rozbieha projekt cezhraničnej spolupráce medzi samosprávami zo Slovenska a Ukrajiny. Úvodné podujatie sa uskutoční 8. apríla a následne budú realizované mnohé užitočné podujatia.
viac
09.04.2021
ZMOS spustilo projekt podpory potenciálu slovensko-ukrajinského prihraničia
Projekt cezhraničnej spolupráce zameraný aj na dobré spravovanie vecí verejných by mal priniesť zintenzívnenie spoločných aktivít v regiónoch oboch štátov a zároveň poskytnúť možnosť podeliť sa o skúsenosti z decentralizácie, čerpania eurofondov i výkonu samosprávnych kompetencií.
viac
15.12.2021
ZMOS a Slovenský plynárenský a naftový zväz podpísali Memorandum
Združenie miest a obcí Slovenska a Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) podpísali Memorandum o spolupráci. Reagujú tak na naliehavé výzvy v oblasti energetiky aj mobility.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %