Pondelok 06.05.2024
Dnes má meniny 
Hermína
°C
08.03.2022 12:35

Vzácnu historickú lokalitu pri Bazilike sv. Mikuláša čoskoro obnovia


Na snímke návrh rekonštrukcie. Zdroj: (Mesto Trnava).


Po piatich rokoch prípravného procesu sa mesto Trnava pustí do rekonštrukcie a revitalizácie lokality pri Bazilike sv. Mikuláša.


Zámerom projektu s názvom Karner a jeho okolie bude prezentácia jednej z najdôležitejších archeologických lokalít v najstaršom slobodnom kráľovskom meste na Slovensku. Podľa architekta Petra Purdeša z odboru územného plánovania a koncepcií na trnavskej radnici je projekt v štádiu vybavovania stavebných povolení.

"Práce na realizácii sa budú môcť začať až po úspešnej verejnej súťaži na zhotoviteľa stavby," uviedol Purdeš. Na pozemku pri hradobnom múre sa nachádzajú pozostatky románskej kostnice i kostola sv. Michala. Kostnicu pravdepodobne z 11. storočia odhalil archeologický výskum ešte v roku 2008. Ide o dvojpodlažnú rotundu s vnútorným polomerom 6,6 metra a hĺbkou približne šesť metrov. Stavba je raritnou nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Mesto už v čase nálezu a po ňom deklarovalo záujem dôstojnej prezentácie. Turistom je pamiatka sprístupnená od roku 2010, avšak stále je zastrešená iba provizórnym spôsobom.

Pozostatky pôvodne gotického kostola sv. Michala, ktorý zbúrali v roku 1813, sa nachádzajú v tesnom susedstve karnera. Archeológovia v lokalite pracovali už od 90. rokoch 20. storočia a v neskorších rokoch. Jeho pôdorys je vyznačený v pešom chodníku, no výskum z roku 2016 potvrdil, že išlo o podstatne väčšiu stavbu. To sa odrazí aj v novej podobe prezentácie.

Revitalizácia najvzácnejšej historickej lokality Trnavy podľa Purdeša zahŕňa kompletné riešenie celého priestoru za kostolom po hradby a Michalskú uličku a aj priestoru medzi kostolom a bývalým arcibiskupským úradom. "Do obnovy a prezentácie je zahrnutá úprava  bývalého cintorína s vymedzením jeho hraníc v dlažbe, obnova románskeho karnera s uzavretím formou betónovej dosky a jeho sprístupnenia schodiskom s možnosťou absolvovania prehliadky nad úrovňou zachovaných pozostatkov, tiež prezentácia zaniknutého kostola, nové pešie komunikácie a sadové úpravy," uviedol. Chodník z Námestia sv. Mikuláša k fortni na lávku zostane v tej istej polohe ako v súčasnosti, hoci sa jeden čas uvažovalo o jeho posunutí smerom k bývalému arcibiskupskému palácu v susedstve. Mestská samospráva má podľa Purdeša snahu prezentovať lokalitu v celom rozsahu, teda aj za oplotením arcibiskupského paláca. "Cirkev už deklarovala, že v prípade obnovy spadnutého múra bude postupovať v súlade s požiadavkami mesta a pamiatkarov," doplnil. Práce v lokalite nebudú prechádzajúcich, ktorých je niekoľko tisíc denne, výraznejšie obmedzovať.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.02.2017
O vypracovanie projektu obnovy hradieb nemal nikto záujem
Ani jeden záujemca nereagoval na výzvu trnavskej radnice predložiť cenovú ponuku na vypracovanie projektovej dokumentácie obnovy stredovekých hradieb na Hlbokej ulici. Mesto zverejnilo výzvu s uzávierkou 3. februára, odozva však bola nulová.
viac
28.01.2018
Na obnovu stredovekých hradieb na Hlbokej získalo mesto dotáciu
Mesto Trnava dostane od Ministerstva kultúry SR v rámci dotácií z programu Obnovme si svoj dom 163 245 eur na opravu posledného celistvého úseku stredovekých hradieb na Hlbokej ulici. S prácami začne už v najbližšom období, trvať by mali do roku 2019.
viac
08.02.2021
Zatiaľ nie je známe, či sa budova bývalej školy dočká obnovy
Zatiaľ nie je známe, či sa budova bývalej školy v historickej časti Detvy dočká obnovy. Viaceré staré domy v tejto lokalite sú obnovené alebo ich obnovujú, zničená poschodová stavba však dlhodobo chátra.
viac
04.05.2022
Radnica hľadá dodávateľa rekonštrukcie Námestia SNP
Mesto Trnava spustilo verejnú súťaž na realizátora dlho očakávanej rekonštrukcie Námestia SNP. Obnoví sa jeho celkový vzhľad, dôležitým momentom bude zmena polohy pamätníka osloboditeľov, ktorý otočia o 90 stupňov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %