Sobota 25.09.2021
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
10.09.2021 03:55

V Rákoši slávnostne otvoria Chodník malých netopierov


Snímka zdroj: YouTube


Náučný chodník Chodník malých netopierov v obci Rákoš v okrese Revúca čaká v piatok (10. 9.) slávnostné otvorenie. TASR o tom informovala vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR Marína Debnárová.


Chodník malých netopierov vybudovali štátne Lesy SR v spolupráci s občianskym združením (OZ) Rákošská Cächa v rokoch 2017 až 2020. Trasa vedie lesným porastom v okolí obce Rákoš i popri starých banských dielach, v ktorých pred niekoľkými rokmi objavili členovia Spoločnosti pre ochranu netopierov početné zimujúce kolónie netopierov. Banské diela neskôr zabezpečili proti pádu návštevníkov tak, aby ich mohli netopiere naďalej využívať na hybernáciu.       

Náučný chodník je dlhý 1,6 kilometra a pozostáva zo 14 stanovíšť. Informačné tabule návštevníkov zoznamujú s témami lesného spoločenstva, histórie či baníctva. Ústrednou témou sú netopiere, ktoré tu zimujú v niekoľkotisícových kolóniách. V lokalite sa vyskytujú viaceré vzácne druhy - lietavec sťahovavý, podkovár južný, netopier obyčajný či večernica malá.       

Náučný chodník by jeho tvorcovia v budúcnosti radi prepojili aj s Rákošskou Baňou. V rámci Lesnej pedagogiky by mal byť dejiskom rôznych podujatí pre školské triedy i väčších akcií pre širšiu verejnosť, napríklad ako Lesnícke dni.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.08.2016
Po 40 rokoch sprístupnili v Slovenskom raji roklinu Kyseľ
Verejnosť bude môcť od piatka 19. augusta v Národnom parku Slovenský raj opäť navštíviť roklinu Kyseľ, ktorá bola pre turistov zatvorená pred 40 rokmi po veľkom požiari. Slávnostné otvorenie ferraty Kyseľ a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutočnilo vo štvrtok.
viac
25.05.2017
Na konci obce Banská Belá vyrástol lesný park
Obec Banská Belá má o dôvod viac, prečo ju navštíviť. Na okraji dediny otvorili lesný park Belian určený pre rodiny s deťmi. Areál, za realizáciou ktorého stoja obecné lesy Banská Belá, ponúka náučné i zábavné stanovištia, výhľady či miesto pre oddych.
viac
19.09.2020
Novú cyklotrasu do Tomčian otvorili pre verejnosť
Martinčania môžu od piatka využívať novú cyklotrasu a chodník pre peších z centra mesta do Tomčian. Otvoril ju primátor mesta Ján Danko.
viac
23.10.2020
Náučný chodník malých netopierov približuje región okolo vrchu Železník
Prírodu aj históriu baníckeho regiónu okolo vrchu Železník predstavuje turistom Náučný chodník malých netopierov, ktorý pri obci Rákoš v Revúckom okrese v rokoch 2017 až 2020 vybudovalo tamojšie občianske združenie (OZ) Rákošská cächa. Informoval o tom predseda združenia Július Pavelko.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.79 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.42 %