Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
26.01.2016 10:00

Aj odpad môže pomáhať. Mesto Nové Zámky uľahčí život ľuďom v núdzi


Drevený odpad pomôže ľuďom v núdzi. (Foto: Wikimedia Commons)


Mesto Nové Zámky sa rozhodlo pomôcť svojim obyvateľom. Prostredníctvom projektu s názvom ,,Spoločne pre prírodu“ v spolupráci s hlavným projektovým partnerom, mestom Mosonmagyaróvár, ponúka obyvateľom príspevok na vykurovanie vo forme drevených brikiet či palivového dreva.


Vykurovací materiál začalo mesto od februára 2014 vyrábať prostredníctvom svojej príspevkovej organizácie Novovital. Ako uviedol riaditeľ organizácie Imrich Budinský pre odpady-portal.sk, vykurovací materiál sa získava z drevného odpadu, ktorý je vyzbieraný v meste či z náletových drevných porastov. Takýto biologický odpad sa neskôr zoštiepkuje a je prevezený na jeho ďalšie spracovanie do výrobnej haly.

Kto má na príspevok nárok?

Mestskí poslanci ešte v decembri minulého roku schválili zmeny, na základe ktorých bude mať na príspevok nárok poberateľ starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, vdovského/vdoveckého dôchodku a invalidného dôchodku, a to v prípade, že príjem na osobu neprekročí sumu 430 eur. Pôvodne nemohol príjem žiadateľa na osobu prekročiť sumu 396,18 eur. Príspevok na bezplatné rozdelenie vykurovacieho materiálu sa rovnako týka aj osôb v núdzi a poberateľov pomoci v hmotnej núdzi a príspevkov. Mesto vykurovací materiál okrem jeho poskytovania sociálne znevýhodneným obyvateľom využíva aj na vykurovanie zariadení, ktoré spravuje.

Získanie príspevku na vykurovanie je podmienené niekoľkými požiadavkami:

- Trvalý pobyt v meste Nové Zámky

- Poberateľ musí preukázateľne žiť v rodinnom dome či v záhradkárskej osade, pričom je vykurovanie zabezpečované tuhým palivom

- Je potrebné predložiť potvrdenie – poberatelia v hmotnej núdzi predkladajú potvrdenie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi, poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku predkladajú potvrdenie o vyplácanej výške dôchodku

Tlačivo so žiadosťou o poskytnutie príspevku na vykurovanie je možné získať na internetovej stránke mesta Nové Zámky.

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.11.2023
Cesta v Demänovskej Doline je pripravená na Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní
Žilinský samosprávny kraj realizoval v roku 2023 na ceste II/584 v regióne Liptov stavebné úpravy za viac ako 2 mil. eur. Rekonštrukcia prebiehala na vybraných úsekoch cesty v Demänovskej Doline a Liptovských Matiašovciach - Huty.
viac
24.11.2023
Bratislava: Nájom bytov vo vlastníctve mesta bude mať nové pravidlá
Nájom bytov vo vlastníctve hlavného mesta bude mať v budúcnosti nové pravidlá. Vyplýva to z nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré vo štvrtok schválilo bratislavské mestské zastupiteľstvo. Účinnosť by malo nadobudnúť 1. septembra 2024.
viac
24.11.2023
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina: Pribudli noví strážcovia novorodencov
Oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dostalo päť nových monitorov dychu. Moderné prístroje, ktoré viac ako 15 rokov kontrolujú dýchanie bábätiek narodených v žilinskej pôrodnici, získala nemocnica od mimovládnej neziskovej organizácie Nadácia Križovatka.
viac
24.11.2023
Pozvánka na štvrtý ročník podujatia Hudba má spájať, hudba má pomáhať
Myšlienka založiť a zorganizovať vlastné charitatívne podujatie sa v hlavách trenčianskych hudobníkov z kapely Volume zrodila pred pár rokmi. „Chceli sme ukázať, že aj rockeri majú srdcia na správnom mieste,“ informoval spevák a manažér kapely Majo Krátky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %