Sobota 25.06.2022
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
25.05.2022 12:35

B. Bystrica sa pripojila k štrajkovej pohotovosti, vlajku stiahla na pol žrde


Na snímke námestie v B. Bystrici. Snímka zdroj: (tasr).


Aj krajské mesto Banská Bystrica sa v závere minulého týždňa pripojilo k štrajkovej pohotovosti vyhlásenej Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) na protest proti pripravovaným vládnym zákonom, ktoré likvidujú samosprávy a stiahlo vlajku mesta na Námestí SNP na pol žrde.


"Pridávame sa k ostatným mestám a obciam na Slovensku. Schválením návrhu ministra financií týkajúceho sa daňového bonusu, sa samosprávy dostanú pod obrovský finančný tlak. Mestá a obce sa tak nebudú môcť ďalej viac rozvíjať, ale naopak, budú musieť obmedziť svoje základné komunálne služby," uvádza mesto s tým, že to v prvom rade negatívne ovplyvní život bežných ľudí, ktorí sa dožadujú lepších ciest a chodníkov, nových škôlok a škôl, či vyššej bezpečnosti v uliciach.

Samosprávy žiadajú štát, aby ich prizýval k legislatívnym procesom, ktoré sa ich bytostne týkajú, a predovšetkým počúval ich argumenty, pretože bez vzájomnej komunikácie nie je možné, aby fungovali dlhodobo a udržateľne v prospech občanov.

ZMOS vyhlásil štrajkovú pohotovosť od 19. mája do odvolania. Členské mestá a obce vyzval zabezpečovať realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami poukazovanými štátom na tento výkon, teda v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách. Prioritne financovať kľúčové kompetencie miestnej územnej samosprávy. Ostatné kompetencie financovať v závislosti od disponibilných finančných prostriedkov. Rovnako prerušiť, respektíve obmedziť komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy na bezprostredne nevyhnutné obdobie, kým vláda neprejaví vôľu konštruktívne vyjednávať o výzvach a požiadavkách prijatých na mimoriadnom sneme ZMOS.

V prípade nesplnenia požiadaviek je združenie pripravené po 30. júni vyhlásiť celoslovenský ostrý štrajk.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.09.2018
Banská Bystrica ožila folklórom
Nultý alebo prvý ročník - v tom sa viaceré zdroje rozchádzajú, ale v podstate je to jedno. To sa časom utrasie. Vidieť však takmer tritisíc ľudí v kroji na Námestí SNP v Banskej Bystrici, počas významného Radvanského jarmoku, je len ťažko opísateľný zážitok.
viac
22.11.2019
Výstavba športovej haly je pre EYOF 2021 kľúčová, vláda ju podporila
Mesto pod Urpínom sa intenzívne pripravuje na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý bude hostiť od 24. júla do 1. augusta v roku 2021 viac než 3600 športovcov, členov realizačných tímov, funkcionárov z 50 európskych krajín.
viac
19.05.2022
ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti, vyzvalo k tomu i členské mestá a obce
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstupuje vo štvrtok (19. 5.) do štrajkovej pohotovosti. K takémuto kroku vyzvalo svoje členské mestá a obce. Reaguje tak na návrhy z dielne rezortu financií, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam.
viac
24.05.2022
KSK podporuje aktivity ZMOS-u, do štrajku sa však priamo nezapája
Košický samosprávny kraj (KSK) podporuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v jeho aktivitách v súvislosti so štrajkovou pohotovosťou, do štrajku sa však priamo nezapája. O téme plánuje rokovať na stretnutí Združenia samosprávnych krajov SK 8. Uviedla to hovorkyňa KSK Anna Terezková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.18 %