Piatok 30.09.2022
Dnes má meniny 
Jarolím
°C
29.09.2020 12:40

B. Bystrica sprísni postup voči ľuďom, ktorí neodstraňujú invázne rastliny


Ilustračná snímka.


Oddelenie životného prostredia banskobystrického magistrátu sa po stretnutí na tému inváznych rastlín rozhodlo, že pristúpi k zvýšeniu opatrení proti šíreniu inváznych rastlín.


Oddelenie životného prostredia banskobystrického magistrátu sa po stretnutí na tému inváznych rastlín so zástupcami odborných útvarov mesta, správcom mestskej zelene - organizáciou Záhradnícke a rekreačné služby mesta (ZAaRES), spoločnosťou Mestské lesy Banská Bystrica a Štátnou ochranou prírody SR rozhodlo, že pristúpi k zvýšeniu opatrení proti šíreniu inváznych rastlín. Sprísni postup voči nedisciplinovaným majiteľom, ktorí sa o svoje nehnuteľnosti nestarajú. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.     

„Povinnosťou každého majiteľa pozemku je tieto rastliny odstraňovať. Prax je však iná a ukazuje sa, že sa tak málokedy deje. Invázne rastliny majú schopnosť rýchlo sa šíriť koreňmi, odlomkami alebo semenami. Ich najväčším negatívom je, že vedia vytláčať pôvodné rastliny, a to aj na veľkých plochách. Usilujeme sa o ich minimalizovanie na území mesta a na základe oznámenia o povinnom odstraňovaní inváznych rastlín k tomu pravidelne vyzývame vlastníkov, správcov a užívateľov pozemkov v Banskej Bystrici,” zdôraznila Beata Kostúrová, vedúca Oddelenia životného prostredia Mestského úradu v Banskej Bystrici.     

„Najväčším problémom je ľahostajnosť a nečinnosť vlastníkov pozemkov, ktorí, napriek opätovnému upozorneniu zo strany mesta, invázne rastliny neodstránia, a tie sa ďalej šíria na ostatné udržiavané plochy. Problémom je tiež samotná likvidácia biomasy vzniknutej z odstraňovania inváznych druhov rastlín. Na stretnutí sme sa dohodli, že pri nečinnosti majiteľov pozemkov budeme postupovať podnety na Slovenskú inšpekciu životného prostredia,” upozornil viceprimátor Milan Lichý.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2016
Banská Bystrica hovorí stop malým vodným elektrárňam
Problematika malých vodných elektrární (MVE) na rieke Hron rezonuje v Banskej Bystrici dlhodobo. Dotýka sa nehnuteľností, majetku obyvateľov i kvality životného prostredia.
viac
12.12.2016
Banská Bystrica sa chystá vytvoriť prvý inštitucionálny plán mobility v SR
Mesto pod Urpínom bude mať prvenstvo v oblasti udržateľnej mobility v rámci Slovenska. Spoločne s nadáciou Ekopolis a ďalšími európskymi partnermi realizuje projekt MOVECIT. Ten je podporený v rámci programu Interreg Central Europe a zameriava sa na tvorbu plánov mobility pre inštitúcie.
viac
07.07.2020
Invázne rastliny menia charakter biotopov, ich odstraňovanie ukladá zákon
Mnohé z rastlín, ktoré boli v minulosti dovezené na Slovensko za účelom skrášlenia záhrad sú dnes zaradené do zoznamov inváznych rastlín. Ich životaschopnosť spôsobuje nielen ohrozenie druhov pôvodných, ale zároveň i zníženie ekologickej stability prostredia.
viac
13.08.2020
Návštevníci osláv SNP musia pre koronavírus počítať s obmedzeniami
Múzeum Slovenského národného povstania pripravuje dvojdňové (28. - 29. augusta) celoštátne oslavy 76. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, ale pre opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19 musia návštevníci počítať s obmedzeniami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %